عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۶۴۳۰
تاریخ انتشار : ۰۸ آذر ۱۳۹۲ - ۱۸:۵۷
این نوجوان نیز همانند پدرش در زیارت ناحیه مقدسه مورد سلام امام زمان (عج) است: السلام علی جنادة بن کعب الانصاری الخزرجی، و ابنه عمرو بن جناده.
نوجوانی که امام زمان به آن سلام دادعقیق:قرار گرفتن در ماه محرم و ایام شهادت سالار شهیدان فرصتی است مغتنم تا به صورت موجز زندگی شهدای این واقعه جانسوز که تاریخ را وامدار خود کردند مرور شود.

«عمرو» فرزند «جناده» شهید کربلا است. (1) او در حالی که یازده سال بیش نداشت، پس از شهادت پدرش به خدمت امام (ع) آمد تا اذن جهاد بگیرد. حضرت (ع) او را اذن میدان نداد و فرمود: پدر این نوجوان در اولین حمله کشته شده است. شاید مادرش کشته شدن او را خوش نداشته باشد.(2) نوجوان گفت: مادرم مرا به جهاد امر کرده است.(3) پس از آن امام (ع) به او اجازه جنگیدن داد.
او در هنگام ورود به میدان این بیت را ترنم می‎کرد:
امیری حسین و نعم الامیر سرور فواد البشیر النذیر
علی و فاطمه والداه و هل تعلمون له من نظیر(4)
سالارم حسین است و چه نیک امیری، که نشاط دل پیامبر (ص) و مژده دهنده (به سعادت) و بیم دهنده (از انحراف و دوری از حق) است. علی و فاطمه پدر و مادر اویند و آیا مانند او کسی را می‎شناسید؟
پس از اجازه امام «عمرو» بی‎درنگ به میدان رفت و پس از کارزاری نه چندان طولانی به شهادت رسید. این نوجوان نیز همانند پدرش در زیارت ناحیه مقدسه مورد سلام امام زمان (عج) است: السلام علی جنادة بن کعب الانصاری الخزرجی، و ابنه عمرو بن جناده؛ سلام بر جناده پسر کعب انصاری خزرجی و فرزندش عمرو پسر جناده.
بَحریَّة دختر مسعود خزرجی
پس از شهادت «عمرو»، دشمن سرِ جدا شده او را به سمت امام حسین (ع) پرتاب کرد. مادرش «بَحریه» دختر «مسعود خزرجی» سر نوجوانش را برداشت و خون از آن برگرفت و به طرف مردی که در نزدیکی او قرار داشت پرتاب کرد که ضربه سر، او را در جا کشت. (5) پس از آن، این مادر شهید که همسر شهید نیز بود، به خیمه‎گاه بازگشت و ستون خیمه را از جای کند و این اشعار را می‎خواند:

انی عجوز فی النساء ضعیفة خاویی بالیة نحیفة

اضربکم بضربة عنیفة دون بنی فاطمة الشریفة

من در بین زنان، ضعیف، خرد شده، پوسیده، و لاغرم. اما شما را در راه حمایت فرزندان فاطمه گرامی (س)، ضربتی سخت می‎زنم.
پس از آن، تیرک خیمه را به جانب لشکر «ابن سعد» پرتاب کرد و دو نفر را مورد اصابت قرار داد. امام (ع) آن زن را به خیمه‎گاه بازگرداند. (6)
درسی که می‎توان گرفت: شوهر بَحریه گفت وفای به عهد و پیمان را به وارث خویش ارث می‎نهم. وفای به عهد، پس از فرزندش «عمرو بن جنادة» به وارث دیگرش «بحریه» رسید. در حمایت از مقام رفیع اسلام، امام و ولایت، مرد و زن و بزرگ و کوچک برابرند و هر کس در حد توان خویش، موظف به دفاع از این حریم است. البته این، مستلزم شعور و معرفتی بالاست تا انسان به عرصه‎های جهاد و جانبازی راه یابد.


پی‎نوشت‎ها:
1-(کتاب الفتوح، ج5، ص110.)
2-(مقتل الحسین(ع) مقرم، ص253.)
3-( ابصارالعین، ص159.)
4-( مناقب آل ابی طالب، ج4، ص104.)
5-(مناقب آل ابی طالب، ج3، ص219/ مقتل الحسین(ع) مقرم، ص112/ مقتل الحسین خوارزمی، ج2، ص22.)
6-(بحارالانوار، ج45، ص 28.)
(برگفته از یاران شیدای حسین بن علی(ع)، استاد مرتضی آقا تهرانی.)

منبع:قدس

211008


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین