عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۶۲۶۴
تاریخ انتشار : ۰۶ آذر ۱۳۹۲ - ۰۸:۱۲
حضور زایران، عزاداران و عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت در کربلای معلی به مناسبت اربعین هر سال نسبت به سال قبل افزایش می یابد.
عقیق: بر اساس اعلام منابع عراقی، در سال گذشته 18 میلیون نفر به مناسبت اربعین به کربلا سفر کرده بودند که امسال با توجه به افزایش استقبال عزاداران و زایران پیش بینی می شود که این رقم به 25 میلیون نفر برسد. چند میلیون نفر از این زایران که به مناسبت اربعین خود را به کربلا می رسانند از عراقی ها مقیم شهرهای مختلف عراق به خصوص شهرهای مذهبی مانند نجف و کاظمین هستند که کمتر از یک ماه مانده به اربعین با پای پیاده از شهرهای خود به طرف کربلا عزیمت می کنند.

مابقی این زائران نیز از دیگر کشورهای اسلامی از جمله ایران، لبنان، بحرین، عربستان، عمان، جمهوری آذربایجان، ترکیه و برخی کشورهای غربی و آسیایی هستند که به این مناسبت خود را به کربلا می رسانند. در این بین شماری از ایرانیان و دیگر زائران از کشورهای اسلامی مانند عراقی ها ضمن حضور زود هنگام از یکی از شهرهای نزدیک به کربلا مانند نجف با پای پیاده خود را به کربلا می رسانند. در حال حاضر در مسیر نجف به کربلا شیعیان عراقی خود را برای استقبال از زائرانی که قصد دارند تا با پای پیاده به کربلا سفر کنند ، آماده می کنند.

در کنار جاده های منتهی به کربلا از یک ماه قبل از اربعین محل هایی برای نصب چادرهای صحرایی در نظر گرفته شده است و حتی برخی از این چادرها در حال برپا شدن است و پرچم های محرم نیز در جای جای این چادرها نصب شده است در مسیر های منتهی به کربلا در عراق نیز مردم با هزینه های خود اقدام به ایجاد سرویس های بهداشتی برای رفاه حال زائران کرده و در محل های مختلف از آنان با برقراری ایستگاه های صلواتی پذیرایی می شود.

برخی عراقی ها حتی با حداقل های خود مانند چای و خرما از زائران کربلا در مسیر، پذیرایی می کنند و برخی دیگر با غذا و میوه در خدمت این زائران هستند. در زمان حاکمیت مستبدانه صدام برگزاری این مراسم ممنوع اعلام شده بود و برای نخستین بار حرکت به سوی کربلا به مناسبت اربعین با پای پیاده بعد از سقوط صدام در عراق بار دیگر احیا شد. علاوه بر محل های پذیرایی چادرهایی نیز برای کمک های پزشکی اولیه و مورد نیاز زائران در مسیرهای منتهی به کربلا در نظر گرفته شده است.

در همین حال شمار زیادی از زائرانی که با پای پیاده عازم کربلا می شوند به علت نذری است که آنان در سال های گذشته داشته و برخی از این افراد نیز برای شفای بیماران خود عازم این سفر می شوند و برخی افراد معلول نیز در این سفرها مشاهده می شوند.در بین زائرانی که عازم کربلا هستند شماری از شخصیت های مذهبی و سیاسی عراق نیز حضور می یابند. این برنامه مذهبی فقط اختصاص به شیعیان عراقی نداشته و برخی از اهل سنت عراق نیز در آن حضور می یابند.

علاوه بر این در سال گذشته به مناسبت اربعین حتی شماری از مسیحیان عراقی در حالی که نشان های صلیب بر گردن داشتند با پای پیاده مسیر کربلا را طی کرده بودند. جالب این که بارش باران و سرمای هوا نیز نمی تواند مانع از این پیاده روی به سوی کربلا شده و زائران ضمن همراه داشتن وسایل لازم با تحمل همه سختی ها این مسیر را طی می کنند.

منبع:شیعه نیوز

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین