عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۵۶۲
تاریخ انتشار : ۲۸ دی ۱۳۹۱ - ۱۲:۰۰
بیان حجت الاسلام رفیعی درباره نفس و مراتب آن:
این را بدانیدکه گاهی چیزهای خوب دشمن انسان می شود مثل اولاد و همسر. در قرآن داریم که گاهی اولاد و همسر شما دشمن شما می شود.
عقیق: ما باید نفس مان را مدیریت کنیم و به آن میدان ندهیم. ما در اسلام کارهای بازدارنده زیاد داریم . زیرا این کارهای بازدانده خوراک نفس است . امیال و غریزه ها همان زیر شاخه نفس است . نفس مراتبی دارد: نفس اماره ،نفس لوامه،نفس مطمئنه .
 
اگر کسی به حرفهای منفی نفس خودش گوش کند، این نفس اماره است. اگر فرد به تمام حرفهای نفس خودش گوش نکند و تردید کند، این نفس لوامه یا ملامتگر است. نفس مطمئنه به حرف های نفس گوش نمی دهد و بر گناهان فائق می شود.
 
نفس لشگریانی هم دارد. چیزهایی باعث می شود که نفس قوی باقی بماند .یکی از آنها کینه و حسادت است.
 
مهمترین دشمن بیرونی، شیطان است . قرآن می فرماید: شیطان دشمن آشکار شماست.
 
دشمن دیگر منافق است. باید منافق را شناسایی کرد. منافق کسی است که حرف با عملش یکی نیست ، دیگر اینکه اخلاقش در جلو رو با پشت سر شما فرق می کند.
 
دشمن دیگر کفار است البته نه هر کفاری بلکه کفاری که شما را اذیت می کنند.
 
این را بدانیدکه گاهی چیزهای خوب دشمن انسان می شود مثل اولاد و همسر. در قرآن داریم که گاهی اولاد و همسر شما دشمن شما می شود. همسری که شما را به گناه می کشاند دشمن است . خیلی از افراد بخاطر القائات همسر به گناه کشیده می شوند.
 
در هر جال ما باید حربه ی دشمن را بشناسیم مثلا یکی از حربه های نفس، وسوسه کردن و توجیه کردن است .شیطان هم حربه هایی دارد که بنام خُطُوات است.
 
منبع: سمت خدا
کدخبرنگار:211113

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین