عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۸۱۸۴
تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۹
حدود ۶ میلیون نفر در نوبت تشرف به عمره مفرده هستند، اکنون که پس از هشت سال این سفر‌ها بزودی برقرار می‌شود، کدام ودیعه‌گذاران در اولویت اعزام هستند؟

عقیق: از اوایل سال جاری روابط سیاسی ایران و عربستان برقرار، و مهم‌ترین شرطی که ایران برای ازسرگیری اعزام زائران به خانه خدا داشت، محقق شد. محمدمهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد هم آغاز اعزام زائران عمره را به اواخر آذر موکول کرده است.

اولویت‌های عمره چگونه است؟

نکته قابل توجه برای تشرف به خانه خدا، اولویت‌های اعزام است. چرا که وزیر ارشاد گفته است: تا قبل از اعزام زائران حج تمتع ۱۴۰۳، حدود ۴۰۰ هزار نفر به عمره می‌روند.

فیش‌های عمره که بیش از ۱۲ سال در اختیار زائران قرار دارد، از اولویت ۰ تا ۶۰۰ است. سال ۹۰ و قبل از آن متقاضیان عمره مفرده پس از اطلاعیه‌های سازمان حج و زیارت برای ثبت‌نام، به بانک ملی یا ملت مراجعه و با پرداخت هزینه پیش ثبت‌نام، فیش عمره خریدند.

کدام زائران در اولویت اعزام به عمره هستند؟

اما اکنون که پس از هشت سال توقف عمره، با برقراری روابط ایران و عربستان بزودی اعزام عمره‌گزراران ایرانی آغاز می‌شود، دارندگان کدام فیش‌ها در اولویت هستند؟

شنیده‌ها حاکی از این است که پس از نهایی شدن جزئیات تشرف به عمره مفرده، اولویت‌های ۰ تا ۴۰۰ برای زیارت خانه خدا در مرحله نخست فراخوانده شوند. البته با توجه به اینکه قرار است تا قبل از آغاز حج تمتع، ۴۰۰ هزار نفر راهی سرزمین وحی شوند، یک منبع مطلع می‌گوید: سال ثبت‌نام هم در اولویت اعزام مؤثر خواهد بود.

ثبت‌نام عمره با توجه به محدودیت اعزام هر سال انجام نمی‌شد و در اواخر دهه ۸۰ و سال ۹۰، افراد با ودیعه‌گذاری ۵۰۰ و ۸۰۰ هزار تومان فیش عمره تهیه کردند.

اعزام هر ساله ۸۵۰ هزار ایرانی به عمره در سال‌های گذشته

در زمان اعزام زائران به خانه خدا برای انجام اعمال عمره، سالانه ۸۵۰ هزار ایرانی به عربستان اعزام می‌شدند. با این وجود، پس از تعطیلی عمره از سال ۹۴، حدود ۶ میلیون نفر همچنان در صف تشرف به عمره مفرده هستند. همه این افراد پس از اطلاعیه‌های سازمان حج و زیارت در سال‌های گذشته برای ثبت‌نام عمره، از طریق یکی از دو بانک عامل ملی و ملت ودیعه‌گذاری کردند.

هنوز تصمیم نهایی مسؤولان سازمان حج و زیارت در زمینه عمره مفرده اعلام نشده و سیدعباس حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت هزینه این سفر را در گرو ارز اختصاص یافته از سوی بانک مرکزی عنوان کرده است.

به گزارش فارس، سفر به خانه خدا در سال‌های گذشته حدود ۲ هفته بود که برای مدیریت زمان و کاهش هزینه‌ها به ۱۲ روز تقلیل پیدا کرد. اکنون هم به نظر می‌رسد که سفر عمره ۱۰ روزه برنامه‌ریزی شود.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین