عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۷۸۳۸
تاریخ انتشار : ۰۲ مهر ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۶
در اختتامیه کنگره نوحه صورت گرفت:
مراسم اختتامیه نخستین کنگره ملی نوحه و نغمه‌های عاشورایی عصر امروز با حضور حجت‌الاسلام محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در برج میلاد برگزار شد. در این برنامه ۲۷ نوحه‌سرای برگزیده کشور تقدیر شدند.

گزارش تصویری

عقیق: مراسم اختتامیه نخستین کنگره ملی نوحه و نغمه‌های عاشورایی عصر امروز با حضور حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در برج میلاد برگزار شد.

۱۱۰۰ اثر به نخستین کنگره نوحه ارسال شد 

مهدی زنگنه دبیر نخستین کنگره ملی نوحه در ابتدای این نشست اظهار داشت: کنگره ملی نوحه برگزار شد تا بفهمیم این همه نوحه‌سرا وجود دارد که به فکر کودک و نوجوان هستند. دورهم جمع شدیم تا از ناگفته‌ها بگوییم. چقدر کربلا حرف نگفته هنوز دارد!

وی با بیان اینکه ۱۹۷ نوحه‌سرا بیش از ۱۱۰۰ اثر برای ما ارسال کردند، گفت: ذاکر، شاعر، عالم و استاد دانشگاه با سلایق مختلف را در هیأت داوران جمع کردیم و برایمان فرق نداشت که نوحه را کدام مداح خوانده است.

قرن شگفت‌آور از حیث نوحه

زنگنه با اشاره به اینکه در قرن اخیر از حیث غنای نوحه و غنای ادبی شگفت‌آور بوده است، برای همین پویش «با کدام نوحه زندگی کردی؟» را برگزار کردیم، گفت: رقابتی در این زمینه نبود، بلکه در این پویش تلاش کردیم مروری بر نوحه‌های شنیده شده ایرانیان کنیم. قطعاً کار ما خطا داشته و از همین امروز پذیرای نظرات همه هستیم.

نوحه اگر وجه آسمانی نداشته باشد، ماندنی نمی‌شود

حجت‌الاسلام مجید باباخانی، رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی در بخش دیگر این مراسم اظهار داشت: نوحه معنوی‌ترین و فراگیرترین بخش هیأت است. نوحه ماناترین بخش هیأت شده، زیرا رنگ بقا یافته است. نوحه اگر وجه آسمانی نداشته باشد، ماندنی نمی‌شود.

وی ادامه داد: نوحه‌های «مکن ای صبح طلوع» و «امشبی را شه دین در حرمش مهمان است» ماندگار شده است، زیرا آسمانی بودند.کار سازمان هیأت، فراتسهیل‌گری است

باباخانی گفت: سازمان هیأت ایجاد شده تا فعالان عرصه هیأت با فراغ بیشتری خدمات خود را ارائه کنند. کار ما فراتسهیل‌گری است. به تمام کنشگران این عرصه می‌گوییم بضاعت کمی داریم اما تلاش می‌کنیم تا کارهای آنان بیش از گذشته اثرگذار باشد.

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی گفت: از سازمان صداوسیما، شهرداری تهران، سازمان اوقاف و امور خیریه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌خواهیم تا هرچه بیشتر کنار اهل هیأت بایستند و کمک‌کار آنها باشند.

دست کم گرفتن نوحه در این مکتب و آیین خطاست

حجت‌الاسلام محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در این بخش از مراسم اظهار داشت: حکایت فقط واگویه هنری و حماسی دلدادگی و دلبستگی ما نیست، فقط آیین و مناسک و رسومی که ارزنده و ذی‌قیمت نیست، بلکه ماجرا از حقیقت عالم نشأت می‌گیرد.

وی افزود: ترسیم و تجلی‌هایی مانند نوحه پیوند ما را با این ماجرا که منبع نور است، فراهم می‌کند. دست کم گرفتن نوحه در این مکتب و آیین خطاست.تجلیل از حاج محمد طاهری در این مراسم بحق است

قمی با بیان اینکه نیاز است ابعاد علمی این کنگره‌ها بیش از پیش جدی گرفته شود، تصریح کرد: بابت کوتاهی‌های تا بحال عذرخواهی می‌کنم و دست کسانی را که در این قالب ماندگار تلاش می‌کنند، می‌بوسم.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی افزود: خاطرم هست که کم سن و سال بودیم و از قم خود را به حسینیه پنبه‌چی و بیت الزهرا می‌رساندیم که نوحه و مناجات او نظیر داشت و بحق امروز مجالی شده تا از حاج محمدرضا طاهری تجلیل کنیم. عنوان مهرواره را برای این رویداد می‌پسندم که باید بین‌المللی شود.

دانشگاهیان و پژوهشگران به بررسی علمی نوحه و هیأت وارد شوند

میثم مطیعی داور بخش پایان‌نامه و پژوهش کنگره ملی نوحه در این بخش اظهار داشت: سابقه رثا و سوگ به اندازه تاریخ بشر است. در ادیان مختلف داشتیم و در اسلام هم گریه پیامبر برای مادرشان و عموی خود حضرت حمزه را دارد. در صدر اسلام افرادی را داشتیم که شعر می‌سرایند. به طور مثال شخصی به نام صعصعه سوهان داشتیم که شعر می‌سرود. 

وی افزود: ما قبل از ورود اسلام بع ایران، سوگ سیاوشان داریم که در بخاری آمده است. صنف مویه‌گران داشتیم که مانند همین نوحه‌سرایان بودند. بعد از ورود اسلام مجالس عزاداری برای اهل بیت داریم. با روی کار آمدن آل بویه مجالس نوحه‌خوانی و تعزیه ایجاد شد.

مطیعی گفت: فعالیت شاعران در عرصه دینی داریم که کسایی مروزی، اولین شاعر آیینی است. یغما جندقی که در ۱۲۷۶ درگذشت مبدع نوحه‌سرایی نوین است.این استاد دانشگاه گفت: امروز در بین هیأت‌ها مسائل جدید و سوالاتی داریم که در مجالس علمی باید درباره‌اش صحبت شد. نوحه به یک پشتوانه علمی، مهارتی و هنری تکیه دارد و دعوت می‌کنم که پژوهشگران در دوره‌های بعدی آثار خود را ارسال کنند.

وی تصریح کرد: نظام مسائل هیأت و نوحه‌سرایی باید استخراج شود. بیشتر آثار ارسالی به کنگره مرتبط با نوحه نبود و برخی از آنها ساختار پژوهشی نداشت. برای سال بعد محور و موضوعات پژوهشی اعلام خواهیم کرد. رهبر انقلاب در دیدار با مداحان فرمودند اساتید دانشگاه باید بیایند و نوحه و مداحی را بررسی کنند.

مطیعی گفت: هدف کنگره و طراحان و مسوولان آن رقابت نازل و دور از شأن هیأت نبوده است و برای تشدید بیشتر دیده شدن شکل نگرفته است.

برگزیدگان این کنگره به شرح زیر هستند: 

بخش نوحه‌سرایان برگزیده 
سعید پاشازاده از تهران 
جواد فلاح از تهران 
حمید رمی از دزفول 
مسعود الفیصلی از آبادان
 
برگزیدگان بخش کودک و نوجوان 
محسن رضوانی از تهران 
یوسف رحیمی از قم 
مصطفی مداح از شهریار

برگزیدگان بخش پایان‌نامه، پژوهش و مقالات 
بشری صاحبی از تهران 
رضا خورشیدی فر از قم 
سیده فرشته حسینی از تهران 

برگزیدگان بخش محورها 
امین سمیعی از تهران 
سید محمدرضا حسینی از تهران 
مجتبی تاجیک از ورامین 
میلاد حسنی از تهران 
سید محمد حسین آل مجتبی از قم 
عباس قانعی از تهران 
خسرو جولاقانیان و ابراهیم جولاقانیان از گراش استان فارس 

بخش عربی و آذری 

عماد الکثیری از شوش دانیال 
نوری جابری زاده از خرمشهر 
حسن فرحانی از خرمشهر 
قیس فرحانی از خرمشهر 
محمد نعمت‌دوست از مراغه 
فاطمه عبودی اصل از حمیدیه 

برگزیدگان دبیرخانه کنگره 
محمدمهدی سیار
جعفر رسول زاده متخلص به آشفته 

همچنین در این مراسم محمدرضا طاهری به عنوان پرچم‌دار نغمه‌پردازی نوین به دلیل سه دهه نغمه‌پردازی و خلق نواهای نوآورانه و در عین حال اصیل برای جلسات عزاداری و موالید اهل بیت(ع) تجلیل شد.هدیه ویژه رهبر انقلاب برای محمدرضا طاهری

سعید حدادیان مداح اهل بیت(ع) در این مراسم با اشاره به اینکه امروز روضه محضر رهبر انقلاب در سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) بودم، گفت: حضرت آقا خبردار شدند که بناست از حاج محمدرضا طاهری برنامه تجلیل داشته باشیم که ایشان عبای خود را برای هدیه به حاج محمد ارسال کردند.

این مداح اهل بیت(ع) اضافه کرد: حاج محمد از ۶ سالگی رسماً می‌خواند و بیش از ۵ دهه نوحه‌خوانی کرده است که جا داشت از او جداگانه تجلیل شود، نه در حاشیه یک برنامه.

وی با بیان اینکه حاج محمد طاهری با هرکس صیغه شهادت خواند شهید شد، گفت: بعد از اینکه با من صیغه شهادت خواند، باب شهادت بسته شد!

حدادیان در ادامه دلنوشته‌ای برای حاج محمدرضا طاهری خواند با این مطلع که «کار تجلیل از تو برادرم کار ما نیست، کار رفیقان شهیدت است.»

تعداد بازدید : 409
 
تعداد بازدید : 216

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین