عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۷۸۳۲
تاریخ انتشار : ۰۱ مهر ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۳
حجت الاسلام مولایی مطرح کرد:
مدیر مدرسه عالی هیأت جامعه ایمانی مشعر گفت: «اهمیت و ضرورت پرداختن به تاریخ شفاهی هیأت با تأکید بر جایگاه برجسته پیرغلامان اهل‌بیت» و «ظرفیت و نقش پیرغلامان اهل‌بیت در بیان، تکمیل و غنی‌سازی تاریخ شفاهی رویدادها» بررسی می‌شود.

عقیق: حجت‌الاسلام‌ صادق مولایی مدیر مدرسه عالی هیأت جامعه ایمانی مشعر از برگزاری سومین و چهارمین نشست از سلسله‌نشست‌های هیأت و تاریخ با موضوعات «اهمیت و ضرورت پرداختن به تاریخ شفاهی هیأت با تأکید بر جایگاه برجسته پیرغلامان اهل‌بیت علیهم‌السلام» و «ظرفیت و نقش پیرغلامان اهل‌بیت علیهم‌السلام در بیان، تکمیل و غنی‌سازی تاریخ شفاهی رویدادها و مسائل فرهنگی و اجتماعی» خبر داد و گفت: سومین نشست از سلسله‌ نشست‌های هیأت و تاریخ، با محوریت تاریخ شفاهی و با موضوع «اهمیت و ضرورت پرداختن به تاریخ شفاهی هیأت با تأکید بر جایگاه برجسته پیرغلامان اهل‌بیت علیهم‌السلام» با حضور حمید قزوینی نویسنده و پژوهشگر حوزه تاریخ شفاهی در جامعه ایمانی مشعر برگزار می‌‌شود.

وی ادامه داد: چهارمین نشست نیز در تکمله نشست سوم و با موضوع «ظرفیت و نقش پیرغلامان اهل‌بیت علیهم‌السلام در بیان، تکمیل و غنی‌سازی تاریخ شفاهی رویدادها و مسائل فرهنگی و اجتماعی» با حضور قزوینی برگزار خواهد شد.

مولایی با اشاره به برگزاری این نشست اظهار کرد: این دو نشست ساعت ۹:۳۰ و ۱۰:۳۰ روز دوشنبه، سوم مهرماه در سالن جلسات جامعه ایمانی مشعر برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: تاریخ شفاهی مقدمه‌ای بر تاریخ مکتوب است و شناخته‌شده‌ترین برنامه ثبت اطلاعات است؛ چرا که مورخ با صحنه‌سازان یک جریان تاریخی طرف است؛ با افرادی که در بطن یک حادثه بوده‌اند. ازاین‌رو، بررسی تاریخی «هیأت» و مسائل و موضوعات مرتبط با آن، آن هم در قالب تاریخ شفاهی نقش آفرینان و اثرگذاران آن مخصوصاً پیرغلامان اهل بیت، از جمله ضروریاتی است که می‌بایست در نظر گرفت و برای آن اقداماتی را برنامه‌ریزی کرد.

مدیر مدرسه عالی هیأت جامعه ایمانی مشعر خاطرنشان کرد: ‌پیرغلامان اهل‌بیت علیهم‌السلام منابع بسیار ارزشمندی در نقل چیستی، چگونگی و تطور هیأت‌های حسینی در بطن تاریخ زیسته خود به شمار می‌روند؛ لذا برگزاری این نشست‌ها که راه را برای ورود پژوهشگران علاقه‌مند به تاریخ شفاهی جهت استفاده از گفته‌ها و تجارب پیرغلامان باز می‌کند، ضروری خواهد بود.

وی از استمرار برگزاری این نشست‌ها و استفاده از اساتید مطرح و باتجربه خبرداد و افزود: نشست‌هایی که در مدرسه عالی هیأت و به همت جامعه ایمانی مشعر در حال پیگیری و برگزاری است. در عناوین و موضوعات مختلف به مسائل مهم حوزه هیأت می‌پردازد که سلسله‌ نشست‌های «هیأت و تاریخ» از جمله آنها به شمار می‌رود.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین