عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۶۷۴۱
تاریخ انتشار : ۰۳ تير ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۸
با توجه به افزایش دما در مکه مکرمه، سعودی‌ها برای جلوگیری از گرمازدگی زائران در آستانه حج تمتع توصیه‌هایی کردند.

عقیق: عربستان اعلام کرده که امسال گرم‌ترین حج تمتع در ۲۵ سال اخیر است. همچنین روز گذشته هواشناسی عربستان با اشاره به افزایش دما در مکه مکرمه، از ثبت دمای ۴۵ درجه در عرفات و مزدلفه خبر داده است.

بر همین اساس هم سعودی‌ها از زائران خواسته‌اند تا در ساعات اوج گرما به ویژه از ساعت ۱۰ صبح تا چهار بعدازظهر که دمای هوا افزایش می‌یابد، در هتل‌ها باشند. اگر هم قصد زیارت خانه خدا را دارند، در سایه حضور یافته یا با تجهیزاتی همچون چتر و آب به طواف بپردازند تا دچار گرمازدگی نشوند.

با این وجود، با توجه به زمان محدود برای زیارت خانه خدا، بسیاری از زائران حتی در اوج گرما هم به زیارت خانه خدا مشرف می‌شوند و همین امر موجب شده تا روزانه متوسط پنج زائر حج تمتع از کشورهای مختلف که بیماری زمینه‌ای یا سن بالایی دارند، به دلایل مختلف در جوار خانه خدا دعوت حق را لبیک بگویند.

برخی هم با گرمای شدید در مکه مکرمه، در طبقات مسجدالحرام به طواف و زیارت می‌پردازند. مأموران سعودی هم در ورودی‌های مختلف، از زائران مسن می‌خواهند که در طبقات مسجدالحرام زیارت کنند و از حضور در مطاف با توجه به ازدحام جمعیت و گرمای هوا بپرهیزند. 

همین امر باعث شده در روزهای اخیر طبقه اول و دوم مسجدالحرام از ساعت ۱۰ صبح تا حوالی اذان مغرب مملو از جمعیت باشد. در طبقه سوم مسجدالحرام هم شب‌ها تا حوالی بامداد زائران مشرف شده و به زیارت می‌پردازند. چرا که طبقه سوم مسجدالحرام مسقف نبوده و تعداد وسایل سرمایشی هم جوابگوی گرمای هوا برای حضور چندین ساعته زائران نیست.

البته مأموران سعودی هم نه تنها در مسجدالحرام، بلکه در خروجی‌های قطار سریع السیر در مکه مکرمه، به منظور استقبال از زائران، در کنار توزیع آب، با دستگاه‌های آبپاش اقدام به پاشیدن گلاب معطر و آب خنک روی زائران می‌کنند تا بتوانند از گرمازدگی آنها جلوگیری کنند.

مسؤولان کشورمان نیز از زائران حج تمتع خواسته‌اند تا در روزهای اخیر که وسایل حمل و نقل عمومی در مکه فعالیت ندارند، خود را برای انجام مناسک حج تمتع و حضور در مشاعر و منا آماده کنند و از تردد در ساعات اوج گرما بپرهیزند.

به گزارش فارس، در روزهای آینده دمای هوا در مکه بیش از ۴۰ درجه است که گفته می‌شود با توجه به افزایش جمعیت در مسجدالحرام، در برخی از ساعات، دما بیش از هشت درجه افزایش خواهد یافت.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین