عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۵۹۶۴
تاریخ انتشار : ۳۱ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۷
آخرین شب از ماه مبارک رمضان است و درهای رحمت الهی به روی من و شما هنوز باز است. بیایید این شب را با انجام اعمالش به نحو احسن به پایان برسانیم.

عقیق: شب جمعه (اول اردیبهشت‌ماه) آخرین شب ماه مبارک رمضان است. این شب نیز مانند برخی دیگر از شب‌های ماه مبارک، دارای اعمالی است که در ادامه می‌آید:

ـ غسل.

ـ زیارت امام حسین (ع)

ـ خواندن سوره‌های «انعام»، «کهف» و «یس»

ـ گفتن ۱۰۰ مرتبه ذکر «أَسْتَغْفِرُ اللّٰهَ وَأَتُوبُ إِلَیْهِ» 

ـ خواندن این دعا که شیخ کلینی از امام صادق (ع) روایت کرده است: «اللّٰهُمَّ هٰذا شَهْرُ رَمَضانَ الَّذِى أَنْزَلْتَ فِیهِ الْقُرْآنَ وَقَدْ تَصَرَّمَ، وَأَعُوذُ بِوَجْهِکَ الْکَرِیمِ یَا رَبِّ أَنْ یَطْلُعَ الْفَجْرُ مِنْ لَیْلَتِى هٰذِهِ أَوْ یَتَصَرَّمَ شَهْرُ رَمَضانَ وَلَکَ قِبَلِى تَبِعَةٌ أَوْ ذَنْبٌ تُرِیدُ أَنْ تُعَذِّبَنِى بِهِ یَوْمَ أَلْقاکَ».

ـ این دعا را بخواند: «یَا مُدَبِّرَ الأُمُورِ، یَا باعِثَ مَنْ فِی القُبُورِ، یَا مُجْرِیَ البُحُورِ، یَا مُلَیِّنَ الحَدِیدِ لِداوُدَ صَلِّ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَافْعَلْ بِی کَذا وَکَذا» (به جاى «کذا و کذا» حاجات خود را بخواه و بگو):  اللَّیْلَة اللَّیْلَةَ. دست‌های خود را در وقت خواندن «مُدَبِّر الاُمُور» تا آخر به سوی آسمان بردار و این دعا را در حال رکوع و سجود و ایستاده و نشسته بخوان و آن را تکرار کن.

ــ خواندن دعای وداع با ماه رمضان: سید بن طاووس از امام صادق (ع) روایت کرده است که هر که در شب آخر ماه رمضان، آن ماه شریف را وداع گفته و بگوید: «اللّٰهُمَّ لَاتَجْعَلْهُ آخِرَ الْعَهْدِ من صِیامِی لِشَهْرِ رَمَضانَ، وَأَعُوذُ بِکَ أَنْ یَطْلُعَ فَجْرُ هٰذِهِ اللَّیْلَةِ إِلّا وَقَدْ غَفَرْتَ لِی».

ــ خواندن این نماز: سید بن طاووس و کفعمی از حضرت رسول (ص) روایت کرده‌اند که فرمود: هر که در شب آخر ماه رمضان ۱۰ رکعت نماز به صورت ۲ رکعتی بخواند، در هر رکعت سوره «حمد» را یک بار و «قُلْ هُوَ اللّٰهُ أَحَدٌ» را ۱۰ بار و در هر یک از رکوع و سجود ۱۰ بگوید: «سُبْحانَ اللّٰهِ وَالحَمْدُ للّٰهِ وَلَا إِلٰهَ إِلّا اللّٰهُ وَاللّٰهُ أَکْبَرُ».

هنگامی‌که از ۱۰ رکعت فراغت یافت، ۱۰۰۰ بار استغفار کند و پس از استغفار سر به سجده گذارد و در حال سجده بگوید: «یَا حَیُّ یَا قَیُّومُ، یَا ذَا الجَلالِ وَالإِکرامِ، یَا رَحْمانَ الدُّنیا وَالآخِرَةِ وَرَحِیمَهُما، یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ، یَا إِلٰهَ الأَوَّلِینَ وَالآخِرِینَ، اغْفِرْ لَنا ذُنُوبَنا، وَتَقَبَّلْ مِنَّا صَلاتَنا وَصِیامَنا وَقِیامَنا». سوگند به کسی که مرا به‌ راستی به پیامبری مبعوث کرد که جبرئیل مرا از اسرافیل خبر داد و اسرافیل از پروردگار خود که سر از سجده برنداشته، خداوند او را بیامرزد و ماه رمضان را از او قبول کند و از گناهان او می‌گذرد.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین