عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۵۶۴۲
تاریخ انتشار : ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۳:۳۷
پای درس آقا|
رهبری می‌فرمایند: باید همّت بکنیم که ما وارد تالار عظیم پذیرایی خدا بشویم و سر این سفره بنشینیم. ‌پذیرایی الهی عبارت است از فراهم کردن فرصت تقرّب به خدا، یعنی از این چیزی دیگر بالاتر نیست.

عقیق:ماه مبارک رمضان یعنی عجین شدن روح و جسم با حقیقت توحید عالم. در این ایام حال و هوای حیات و زندگی، رنگ دیگری دارد و انسان به راستی درک می‌کند که در فضای خاص و استثنایی قرار گرفته است. در ادامه سخنان رهبری معظم، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را در این باره می‌خوانیم.

دعوتید، بفرماید

درباره‌ ماه مبارک رمضان فرمود: هُوَ شَهرٌ دُعیتُم فیهِ اِلى ضیافَةِ اللَه،‌ خیلی خب، شما دعوت شدید. انسان گاهی یک جایی ‌دعوت می‌شود، اجابت می‌کند، می‌رود به آن مهمانی و پذیرایی می‌شود، یک وقت هم نه، دعوت کرده‌اند ما را، همّت نمی‌کنیم که ‌حرکت کنیم و به آن مهمانی برویم و پذیرایی بشویم، پس این، دست من و شما است. این ماه، ماه رمضان است، ماه ضیافت است، ‌ماه گستره‌ی بی‌نهایت رحمت الهی است. آن کسی که برود سر این سفره بنشیند و پذیرایی بشود کیست؟ بحث سر این است.

باید خود را به ضیافت الهی رساند

باید همّت بکنیم که ما وارد این تالار عظیم پذیرایی بشویم و سر این سفره بنشینیم. این ضیافت چیست؟ حالا اگر همه‌ شما ‌ان‌شاءالله به بهترین وجهی وارد این تالار ضیافت شدید و به ضیافت الهی مشرّف شدید، خدای متعال به شما چه خواهد داد؟ ‌پذیرایی الهی عبارت است از فراهم کردن فرصت تقرّب به خدا، یعنی از این چیزی دیگر بالاتر نیست. خدای متعال در این ماه ‌فرصت تقرّب به خودش را فراهم کرده، اگر شما وارد این ضیافت شدید، از این پذیرایی بهره‌مند می‌شوید. این فرصت چیست؟ این ‌فرصت، روزه است، این فرصت اجر بی‌پایان تلاوت (کتاب) الهی است، تلاوت قرآن است، این فرصت اجر مضاعف برای اصلاح ‌ذات‌البین است و امثال این چیزها که در خطبه‌ رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) وجود دارد.

 شما جوان‌ها، ‌می‌توانید از این فرصت‌ها به بهترین وجهی استفاده کنید

از خدای متعال بخواهیم ‌اینها را، بخواهیم که خدای متعال به ما این توفیق را بدهد که از این فرصت‌ها استفاده کنیم. لذا فرمود: فَاسأَلُوا اللَهَ رَبَّکُم بِنیّاتٍ ‌صادِقَةٍ وَ قُلوبٍ طاهِرَةٍ اَن یُوَفِّقَکُم لِصِیامِهِ وَ تِلاوَةِ کِتابِه، این را از خدا بخواهید‌.
بحمدالله شما (قاریان قرآن) اکثراً جوان هستید و دل‌های پاک و نورانی و متلألئ که انسان واقعاً غبطه می‌خورد به حال شما جوان‌ها، ‌می‌توانید از این فرصت‌ها به بهترین وجهی استفاده کنید.

حضرت سجّاد (سلام اﷲ علیه) در دعای چهل‌وچهارم صحیفه‌ سجّادیّه ‌که دعای ورود به ماه رمضان است، به خدا این جور عرض می‌کنند: وَ اَعِنّا عَلی صیامِهِ بِکَفِّ الجَوارِحِ عَن مَعاصیه، صیامِ این جوری، ‌معلوم شد که صیام، فقط نخوردن و اجتناب از این کارهای ظاهری نیست، این هم جزو این صیامی است که شما را به خدا آن جور ‌نزدیک می‌کند: کفّ جَوارِح از معاصی الهی، وَ استِعمالِ‌ها فیهِ بِما یُرضیک، البتّه دعا، دعای مفصّلی است و من توصیه می‌کنم که ‌کسانی که نخوانده‌اند این دعا را بخوانند، بخوانید این دعا را و واقعاً بهره‌مند بشوید، شماها این لیاقت را دارید که از کلمات امام ‌سجّاد در صحیفه‌ سجّادیّه به بهترین وجهی استفاده کنید، دنباله‌اش بعد از فاصله‌ای می‌فرماید: وَ اَن نَتَقَرَّبَ اِلیکَ فیهِ مِن ‌الاَعمالِ الزّاکیَةِ بِما تُطَهِّرُنا عَن الذُّنوبِ وَ تَعصِمُنا فیهِ مِمّا نَستَأنِفُ مِنَ العَیوب، خدای متعال هم از گذشته ما را پاک کند، هم در ‌آینده ما را محفوظ کند و نگه دارد، قدر این ماه را بدانیم‌.‌(۱۴۰۱/۰۱/۲۳)


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین