عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۴۷۹۶
تاریخ انتشار : ۰۸ دی ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۹
«تشییع نمادین تابوت مادر» در میدان بازار دوم نازی‌آباد، واقع در منطقه ۱۶ تهران با حضور ۳ هزار نفر از عاشقان و عزاداران فاطمی برگزار شد.

عقیق: حجت‌الاسلام رضا کریمی مسئول هیأت زوارالزهرا (س) تهران در گفت‌وگویی در خصوص برگزاری مراسم «تشییع نمادین تابوت مادر» در میدان بازار دوم نازی‌آباد تهران به همت این هیأت اظهار داشت: این مراسم تنها یک تشییع ساده نبود، بلکه بغض فروخفته اهالی یک منطقه و یا بهتر بگویم همه آن ۳۰۰۰ نفری بود که از سراسر تهران آن را مشایعت کردند.

صدای «وا اماه» و «یا حیدر» کسبه بازار در عزای مادر

وی با اشاره به اینکه تجمع مساجد و هیأت‌های مذهبی در شهادت حضرت زهرا (س) تا مسجد سیدالشهدا ادامه یافت و در آخر در مسجد با عزاداری مردم به پایان رسید، گفت: این تشییع نمادین یک راهپیمایی با شکوه برای عزای مادر بود که از میدان بازار دوم تهران شروع شد و در خیابان شهید بابایی ادامه یافت. تشییعی که با همراهی همه مردم و کسبه بازار همراه شد و با صدای« وا اماه » و «یا حیدر» ادای دینی به ساحت مقدس حضرت زهرا (س) کردند.

کریمی با اشاره به اینکه این برنامه ابتکار هیأت ماست که البته یک شعبه هم در قم داریم، تصریح کرد: الحمدلله با این کار سایر هیأت‌های تهران هم همراه شدند و یک اجتماع مردمی شکل گرفت. آن هم در بازار دوم تهران که در حوادث اخیر و اغتشاشات بسیار در فضای مجازی درباره‌اش صحبت شده بود.

منطقه ۱۶ تهران، بیش از ۳۰۰۰ شهید دارد

مسئول هیأت زوارالزهرا (س) تهران با بیان اینکه بازار دوم تهران از همان اوایل انقلاب اسلامی محمل و محفل جوانان انقلابی بخصوص شهدا بود، گفت: منطقه ۱۶ تهران مکانی است که بیش از ۳۰۰۰ شهید تقدیم اسلام کرده است. چهره و وجهه اصلی اینجا با نام شهدا عجین است و مردم شهید پرور نازی آباد و مردم تهران همیشه نشان دادند که حافظ خون شهدا هستند.

وی با اشاره به اینکه نکته حائز اهمیت این تشییع آن بود که نوجوانان وجوانان بسیاری به همراه خانواده‌شان شرکت کرده بودند و یک اجتماع عظیم فاطمی ایجاد کردند، گفت: برنامه‌ای که شکل گرفت بر پایه سه عنصر ایجاد شد؛ اول عنصر نماد و دوم تعظیم شعائر و سوم عنصر اتحاد قلبی یا همان اجتماع قلوب مومنین. نماد در زمانی استفاده می‌شود که دسترسی به حقیقت والا به صورت مستقیم امکان‌پذیر نباشد. این نماد می‌تواند انسان‌ها را مثل پلی به حقیقت والا متصل کند. برنامه تشییع نمادین کارش همین است. وقتی ما در زمانه حضرت امیرالمومنین علی علیه‌السلام نبودیم با این کار ابراز کردیم که یا امیرالمومنین! ما در کنار شما و خانواده‌تان هستیم. گرچه زمانه بین ما فاصله انداخت.

تعظیم شعائر را باید فریاد زد

کریمی درباره تعظیم شعائر که برگرفته از آیات قرآنی است، گفت: شعائر جلوه‌های اجتماعی معنویت و توحید است. ویژگی بارز تعظیم شعائر این است که باید این‌ها را فریاد زد. تمام برنامه‌های مداحی، زیارت عاشورا، زیارت اربعین و برگزاری حج از مصادیق تعظیم شعائر هستند. کسی که تعظیم شعائر می‌کند، به فرموده قرآن کریم، تقوا را در خود محقق کرده است.

مسئول هیأت زوارالزهرا (س) تهران با اشاره به اجتماع قلوب مومنین گفت: وقتی جمعی از مومنین بر محور ولایت و اهل‌بیت (ع) تجمع می‌کنند و رویداد اجتماعی عظیمی رقم می‌زنند، در جامعه اثرات بسیاری دارد. قطعاً برکات مادی و معنوی بسیاری در جامعه سرازیر می‌شود. بنابراین هرچه این اجتماع با شکوه‌تر برگزار شود، قلوب مومنین به هم نزدیک‌تر می‌شود.

تعداد بازدید : 50

تشییع نمادین تابوت حضرت زهرا در منطقه ۱۶ تهران

وی در پایان خاطرنشان کرد: ضمیمه مهم این تشییع نمادین، صحنه گردانی جوان‌ها و نوجوانان بود. ائمه اطهار همیشه سفارش کرده‌اند که به دنبال جوانان بروید که با آن‌ها می‌توان تحولات را رقم زد.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پربحث ها
پرطرفدارترین عناوین