عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۴۳۷۳
تاریخ انتشار : ۲۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۰
این روزها بعضی جوانان مراسم عقدشان را در جوار شهدای گمنام، مزار شهدای مدافع حرم و حتی در معراج شهدا می‌گیرند. آنها با صدای بلند اعلام می‌کنند: «امنیت‌مان را مدیون شهدا می‌دانیم». برای همین حتی عکس مدافعان حرم را می‌زنند روی ماشین عروس!

عقیق: این روزها که سرود ملی‌مان را زمزمه می‌کنیم وقتی به فراز «شهیدان پیچیده در گوش زمان فریادتان، پاینده مانی و جاودان «جمهوری اسلامی ایران» می‌رسیم، ناخودآگاه در ذهنمان حوادث و رخدادهایی نقش می‌بندد که در هر برهه‌ای از آن، چه شهدایی جانشان را فدای این مرز و بوم کردند.

اما امروز، جوانان نسل سوم و چهارم انقلاب که در دایره واژگان «شهید»شان، شهدای انقلاب اسلامی، شهدای دفاع مقدس، شهدای مدافع وطن، شهدای مدافع حرم و مدافع امنیت قرار گرفته است، همچنان مانند جوانان سال ۱۳۵۷ و حتی پرشورتر برای ایران قوی تلاش می‌کنند.

حال که این روزها ضدارزش‌های اسلامی و ملی توسط برخی افراد در جامعه در حال رواج است تا به خیال خودشان با اقدام ضدهنجارشان آینده تاریک نظام را نوید دهند، در مقابل این عده، شاهد حضور گروهی از عروس‌‌ها و دامادها در مزار شهدای مدافع حرم و برگزاری مهم‌ترین اتفاق زندگیشان هستیم که با حضورشان، خواب این افراد قلیل را برآشفته کردند.

این حضور که از اواخر شهریورماه تا ۲۲ آبان‌ماه جاری نمایان است، در معراج شهدا شتاب‌ بیش‌تری داشته است. اتفاقاتی  از جنس عشق به وطن و میهن که با برگزاری ۱۴ مراسم عقد از اقشار مختلف جامعه در معراج شهدا رخ داده است، همگی نشان از روزهای پرامید آینده این انقلاب دارد.


مراسم عقد خواهر شهید محمد امینی در جوار مزار شهدای لشکر فاطمیون در مشهد مقدس

البته حضور عروس‌ها و دامادها بر سر مزار شهدا در ایام کرونا و حتی پس از آن نیز در چند سال اخیر هم به نیکی انجام شده است. حضوری که نمونه عینی و مجسم عملی سرود ملی جمهوری اسلامی است و جوانان همراه با زنده نگه داشتن یاد و نام شهدا در پای سفره عقد، خودشان را مدیون امنیتی می‌دانند که با خون شهدا تحقق یافته است.

برخی از این حضورها، متفاوت‌تر از سایر مراسم‌ها بوده است. مثلاً نخستین مورد آن به سال ۱۳۹۵ برمی‌گردد؛ زمانی که شهید مدافع حرم نوید صفری مراسم عقدش را مصادف با ولادت امام حسن عسکری (ع) در جوار شهدای مدافع حرم گرفت و سال‌ بعد از آن به همرزمان شهیدش پیوست. البته شهید نوید صفری روز قبل به بهشت زهرای تهران رفته بود و شهدای تهرانی و شهرستانی را به مراسم عقدش دعوت کرده بود.


نمایی از مراسم عقد شهید نوید صفری در جوار مزار شهدای مدافع حرم

یا «زهراسادات منصوری» دختر شهید مدافع حرم سیدعلی منصوری در شهریور سال ۱۳۹۵ با حضور در گلزار شهدای نیشابور به خصوص مزار پدر شهیدش خواست بگوید که سیره شهدا چراغ راه زندگی او خواهد بود. 


مراسم عقد دختر شهید در جوار مزار پدر شهیدش

اما جدا از خانواده شهدا، برخی جوانان از قشرهای مختلف جامعه هم این راه را رفته‌اند؛ زینب و میلادی که در همان ساعت ابتدایی زندگی مشترکشان مهمان شهید مدافع حرم مهدی نوروزی در معراج شهدا شدند و با حضور همسر شهید، لحظاتی را با این شهید والامقام درد دل کردند و با چشمانی اشکبار قول دادند راه او را با تربیت فرزندان ولایی ادامه دهند.


شهیدی که میزبان یک عروس و داماد شد

همچنین نوید و معصومه با دعوت از پدر و مادر شهید مدافع امنیت، حسن عشوری در مراسم عقدشان در جوار مزار این شهید در رودسر در هشتم دی‌ماه سال ۱۴۰۰ اعلام کردند که قدردان جانفشانی‌های مرزبانان این خاک هستند و می‌خواهند یاد شهدا را با این روش در جامعه زنده نگه دارند. البته اقدامی که کمتر از شهادت نیست.


آغاز زندگی مشترک زوج رودسری در جوار مزار شهید حسن عشوری

یا سکانسی دیگر در اردیبهشت ماه امسال در جوار گلزار شهدای کاشان صورت گرفت. زوج جوان کاشانی که پیوند آسمانی‌شان را در جوار شهدای مدافع حرم این شهر برگزار کردند تا با حضور بی‌آلایششان از عشق به وطن و آرمان‌هایشان برای دیگران بگویند.


این عروس و داماد شادیشان را مدیون شهدا می‌دانند

این‌ها تنها گوشه‌ای از ارادت‌ جوانان نسل سومی و چهارمی انقلاب به شهداست که عِرق به سرود ملی‌ ایران را این گونه تفسیر کردند. 

در ادامه تصاویری از ارادات عروس‌ها و دامادها به شهدا را می‌بینید که شادی بهترین روز زندگیشان را مدیون آن‌ها می‌دانند:

 

 

 

 

 

 

 

منبع:فارس


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین