عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۳۱۳۵
تاریخ انتشار : ۳۰ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۰
در نوزدهمین قسمت برنامه محیا مطرح شد:
در یک مجلسی بحث مباهله پیش‌آمد با خودم گفتم چرا این ماجرای عظیم و افتخار آمیر باید انقدر مغفول مانده باشد به‌گونه ای که بسیاری از شیعیان حتی اسم این روز به گوششان نخورده است حالا کودکان و نوجوان که جای خود دارد .

گزارش تصویری

عقیق: نوزدهمین قسمت برنامه اینترنتی محیا (اولین مجله تصویری هیئت ) سه شنبه شب به صورت زنده از صفحه عقیق و محیا پخش شد.

مهمانان این قسمت از برنامه محمد صمیمی شاعر آیینی و حاج علی انسانی شاعر و مداح اهل بیت بودند .

حاج علی انسانی : مباهله مباهات اسلام و شیعه است/ انیمیشن و فیلم مباهله ساخته خواهد شد

نوحه های ژانر زیارت باید معرفت‌زا هم باشند

در بخش نقد نغمات پربازدید مداحی ، محمد صمیمی در نقد نوحه‌های ژانر زیارت گفت : در قدیم یادمان است که به گونه ای از زیارت امام حسین (ع) صحبت می‌شد که گویی جزء محالات است اما با سال هاست موج مداحی جدیدی جایگزین شده چرا که رفتن به کربلا دیگر محال نیست.

وی ادامه داد: متاسفانه در این ژانر ما فقط به دنبال بازتولید یکسری مفاهیم هستیم و تنها زمانی که میخواهیم با امام حسین صحبت کنیم و نمیدانیم چه بگوییم راجع به زیارت حرف میزنیم اما فلسفه ای نداریم و هیچ معرفتی به ما اضافه نمیکند و از آثار هم مشخص است.

این شاعر آیینی با تاکید بر اینکه در ژانر نغمه‌های زیارت باید فضایی نو ایجاد شود گفت: هر امر و مفهومی در این دنیا شامل پوسته و‌محتوا است . متاسفانه در مورد پوسته بسيار صحبت شده و گاها به ابتذال کشیده شده است به گونه ای که اگر کسی در فضای بچه هیئتی ها نباشید برایش قابل هضم نیست.
وی ادامه داد : نوحه های ژانر زیارت باید معرفت‌زا هم باشند . اگر نوحه ای معرفت داشته باشد اما عاطفه نداشته باشد نوحه نیست اما عاطفه داشته باشد و معارف نداشته باشد ؛ نوحه بی معرفت است اما نوحه است؛ این سخن ها به این دلیل است که ما میخواهیم به سمت بهتر شدن برویم نه اینکه تنها به تکرار کفایت کنیم .

حاج علی انسانی : مباهله مباهات اسلام و شیعه است/ انیمیشن و فیلم مباهله ساخته خواهد شد

محمد صمیمی با اشاره به اینکه نوحه‌سرا از زبان مخاطب صحبت می کند ادامه داد: مسئله کلیدی اینجاست که چه نوحه سرا و شاعر و چه مداح ما دارد از چشمه و دریای محتوا دور می‌شود و از دست ها محتوا را میگیرد و تا زمانی که از دریا و چشمه نگیرد تفاوت ها پیش نمی‌آیند و تکرار مکررات می‌شود.

وی ادامه داد : شور ، فرم غالب در ژانر زیارت است و دو مشکل در این ژانر این است که اولا در محتوا زیارت معرفتی وجود ندارد و ثانیا نو آوری در پوسته هم مشاهده نمی‌شود.

حاج علی انسانی : مباهله مباهات اسلام و شیعه است/ انیمیشن و فیلم مباهله ساخته خواهد شد

مباهله مباهات اسلام و شیعه است


در قسمت بعدی برنامه استاد علی انسانی در رابطه با مغفول ماندن روز مباهله گفت : در یک مجلسی بحث مباهله پیش‌آمد با خودم گفتم چرا این ماجرای عظیم و افتخار آمیر باید انقدر مغفول مانده باشد به‌گونه ای که بسیاری از شیعیان حتی اسم این روز به گوششان نخورده است حالا کودکان و نوجوان که جای خود دارد .
وی ادامه داد : سعی کردیم جلساتی بزرگی را برگزار کنیم ابتدا چندسالی در هیئت لباس فروشان بودیم که مکان جوابگوی تعداد حضار نبود به همین دلیل چندسالی در سرچشمه برگزار کردیم که خدارا شکر با استقبال خوبی مواجه شدیم و اگر کرونا نبود این دوسال هم وقفه نمی‌افتاد.
این استاد و شاعر آیینی گفت: از شاعران بسیاری دعوت کردیم که در باب این روز شعر بگویند بعضا افردا شاعر آیینی هم نبودند منتهی شعر عالی در باب این روز سروده‌اند انشالله شعرها خوانده می‌شود و اگر خدا بخواهد چاپ هم می‌شود.
حاج علی انسانی در توضیح روز مباهله گفت : مباهله مباهات اسلام و شیعه است ، جنگی بی سلاح است ؛ نبرد شرافت با اشرافیت ؛ نبرد بدعت با حقیقت و نبردی است که جنگی انجام نشده‌است اما اثرات آن بسیار بالاتر از هرجنگی بود و عظمت اسلام را نشان داد .

حاج علی انسانی : مباهله مباهات اسلام و شیعه است/ انیمیشن و فیلم مباهله ساخته خواهد شد

انیمیشن و فیلم سینمایی مباهله ساخته خواهد شد

وی با تشکر از صداوسیما و شهرداری که برای روز مباهله اعلام آمادگی کرده‌اند گفت: مجلس ما کاملا مردمی است اما برای آشنایی مردم با روز مباهله بنر های خیابانی تاثیر بسزایی دارند البته که سازمان تبلیغات اسلامی هم به میدان آمده است و ۴۰ مجلس در تهران و ۴۰۰ مجلس در شهرستانها برگزار خواهد کرد و انشاالله هدف بالاتر ما ساخت انیمیشن و فیلم مباهله است که محقق خواهد شد.

 

 


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین