عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۲۷۰۵
تاریخ انتشار : ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۳
در دیدار وزیر کشور جمهوری اسلامی با وزیر کشور عراق توافق شد:
با موافقت وزیر کشور عراق، مرز‌های زمینی به زودی بازگشایی می‌شود و در مرحله نخست قرار است روزانه ۲ هزار زائر به صورت زمینی و در قالب کاروان حج و زیارت به عتبات اعزام شوند.

عقیق: «عثمان الغانمی» وزیر کشور عراق در دیدار با احمد وحیدی، همتای خود در ایران به پذیرش روزانه ۲ هزار زائر ایرانی از مرزهای زمینی به عراق اشاره کرده و به این ترتیب قرار است در روزهای آینده دستورالعمل اعزام زائران به عتبات از مرزهای زمینی بدون صدور ویزا انجام شود.

این امر در حالی است که مرز زمینی با عراق از سال ۹۸ به دلیل شرایط حاکم بر عراق بسته بود و پس از آن هم کرونا موجب شد تا سفرهای زیارتی به عتبات به صورت زمینی و هوایی متوقف شود. از آذرماه سال گذشته پس از لغو ویزای عراق برای سفرهای هوایی، سازمان حج و زیارت اقدام به اعزام زائران عتبات به صورت هوایی کرد و حتی در آن برهه پیگیر بازگشایی مرزهای زمینی بود، اما به دلیل مخالفت عراق این امر محقق نشد.

سال گذشته عراق چند بار وعده بازگشایی مرزهای زمینی را داد که در زمان مقرر هیچ کدام از وعده‌های آنها عملیاتی نشد. البته وعده‌های آنها با واسطه بود و به صورت رسمی اعلام نشد. اما اکنون وزیر کشور عراق در سفر به ایران از بازگشایی مرزهای زمینی و پذیرش روزانه ۲ هزار زائر از مرزها خبر داده است که البته این تعداد به مروز زمان افزایش هم خواهد یافت.

نکته جالب در این امر، پذیرش زائر به صورت کاروانی و مانیفستی است که با این اقدام می‌توان دست افراد سودجو و کاروان‌های غیرمجاز را در اعزام زمینی به عتبات کوتاه کرد. البته باید دید که این وعده عراقی‌ها چگونه محقق خواهد شد و آیا سازمان حج و زیارت هم می‌تواند با اعمال برخی محدودیت‌ها و مذاکره با دستگاه‌های و نهادهای امنیتی و ... از اعزام‌های غیرمجاز جلوگیری کند یا باز هم کاروان‌های غیرمجاز از برنامه‌های سازمان حج و زیارت سبقت می‌گیرند و با هزینه‌های کمتر و بسته‌های متنوع اقدام به جذب زائر خواهند کرد!

با بازگشایی مرزهای زمینی با عراق، به طور حتم هزینه‌های سفر هوایی به عتبات نیز تا حدودی تعدیل خواهد شد و زائران می‌توانند با هزینه کمتری به عتبات سفر کنند؛ تا جایی که رئیس سازمان حج و زیارت گفته بود که با برقراری سفر زمینی به عتبات، هزینه این سفر به کمتر از ۵ میلیون تومان خواهد شد. اکنون هزینه سفر عتبات به صورت هوایی از حدود ۹ تا ۱۱ میلیون تومان است.

بنا بر این گزارش؛ با برقراری سفر زمینی به عتبات، می‌توان نسبت به کاهش محدودیت‌ها و حتی پذیرش میلیونی زائران کشورمان در ایام اربعین امیدوار بود. البته هنوز عراق درباره وضعیت اربعین برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری نکرده است.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین