عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۲۴۳۹
تاریخ انتشار : ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۲
حجت الاسلام والمسلمین مؤمنی:
استاد حوزه علمیه اولین نشانه ایمن را توکل بر خدا دانست و گفت: اگرچه که مسئولان باید به گرانی‌ها و وضع مردم رسیدگی کنند و ما انتقاد سازنده به دولت داریم و معتقدیم که باید افرادی که در رفع مشکلات مردم کارشکنی می کنند بدون تعارف کنار گذاشته شوند ولی گرانی نباید سبب یأس و ناامیدی ما از آینده باشد زیرا خداوند همه کاره است.

عقیق:حجت الاسلام والمسلمین سیدحسین مؤمنی در سخنرانی شنبه شب حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه دو کلمه است که به ظاهر یک معنا از آن اراده شده ولی حقیقت این دو واژه متفاوت است، اظهار کرد: اول اسلام و دیگری ایمان است که اولی به معنای جاری کردن شهادتین بر زبان و ایمان به معنی جاری شدن ایمان بر قلب است.

وی با بیان اینکه اگر ایمان باشد یقینا اسلام هم وجود دارد ولی اگر اسلام باشد معلوم نیست که ایمان هم باشد یا نه، گفت: ایمان به معنی باور درون است و فرد مؤمن با همه وجود خود به این نتیجه رسیده است که هیچ خدایی جز خدای واحد وجود ندارد و هیچ مؤثری در عالم وجود جز خدای متعال نیست.

استاد حوزه علمیه گفت: فرد مؤمن اقرار به رسالت پیامبر(ص) از طرف خدا می کند و باور درون به این امر دارد و نشانه باور درون به رسالت پیامبر این است که امری که از ظرف ایشان آمده را اطاعت و از نهی پیامبر(ص) امتناع می کند بنابراین کسی که به خاتم الانبیاء ایمان دارد و نبوت ایشان را باور کرده است باید به ولایت امیرالمرمنین(ع) هم شهادت بدهد و ایمان داشته باشد.

وی با بیان اینکه ایمان سرمایه زندگی انسان است، افزود: هر کسی می خواهد در دنیا به خداوند برسد و سلامت در سیر به سمت خدا داشته باشد باید ایمان داشته باشد بنابراین شرط عاقبت به خیری ایمان است.

مؤمنی با اشاره به نشانه های ایمان در انسان، ادامه داد: پیامبر(ص) فرمودند ایمان عبد کامل نمی‌شود مگر این که در او ۵ ویژگی وجود داشته باشد که اولین آن ها توکل بر خدا است بنابراین اگرچه که مسئولان باید به گرانی‌ها و وضع مردم رسیدگی کنند و ما انتقاد سازنده به دولت داریم و معتقدیم که باید افرادی که در رفع مشکلات مردم کارشکنی می کنند بدون تعارف کنار گذاشته شوند ولی گرانی نباید سبب یأس و ناامیدی ما از آینده باشد زیرا خداوند همه کاره است.

وی ادامه داد: دومین نشانه ایمان، تسلیم امر خدا بودن و سومین نشانه ایمان صبر بر بلا است زیرا بلا یا از نوع کفاره و یا از نوع ترفیع مقام و درجه است و در هر دو صورت خدا آن را می فرستد و به نفع ما است و خداوند توبه و استغفار را کلید رفع بلا قرار داده است.

استاد حوزه علمیه گفت: چهارمین نشانه ایمان رضایت از قضای الهی است زیرا مؤمن می داند که خدا برای بندگانش بد رقم نمی‌زند و پنجمین ورد هم مهربانی با خلق خدا است و اگر این ۵ مورد باشد ایمان انسان کامل می شود.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پربحث ها
پرطرفدارترین عناوین