عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۱۹۹۳
تاریخ انتشار : ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۶
در آستانه آخرین چهارشنبه سال:
طبق نظر تمامی مراجع عظام تقلید، چهارشنبه‌سوری مبنای شرعی ندارد و خرید و فروش مواد آتش‌بازی در صورتی که خلاف قانون نظام اسلامی باشد، جایز نیست.

عقیق: یکی از تفریحاتی که میان برخی مردم در روزهای آخر سال رواج دارد و به نام «چهارشنبه سوری» شناخته می‌شود، مورد ابهام عقلی قرار دارد؛ مراسمی که نه مبنای شرعی دارد و نه تفریح سالم و بی‌دردسری است که عقل سلیم آن را تأیید کند، اما متأسفانه هنوز هم با وجود تذکرات مداوم دینی، پزشکی و انتظامی دیده می‌شود در روزهای پایان سال افرادی برای کسب درآمد خودشان ابزارها و وسایل محترقه را به فروش می‌گذارند و سعی می‌کنند زمینه تفریح ناسالمی را میان نوجوانان و جوانان ترویج دهند.

خبرگزاری تسنیم به‌منظور آشنایی بیشتر با نظر اسلام و مراجع تقلید درباره مراسم چهارشنبه‌سوری، به بررسی فتاوا و استفتائات در این زمینه پرداخته است.

آیت‌الله خامنه‌ای: چهارشنبه‌سوری هیچ مبنای شرعی ندارد

سؤال: چهارشنبه‌سوری و شرکت در آن مراسم چه حکمی دارد؟

جواب: چهارشنبه‌سوری هیچ مبنای شرعی ندارد و اگر مستلزم ضرر و فساد یا موجب ترویج اعتقادات باطل باشد، جایز نیست.

سؤال: استفاده از ترقّه و مواد قابل انفجار و ساخت و خرید و فروش آن‌ها اعم از این‌که موجب اذیت و آزار بشوند یا خیر، چه حکمی دارد؟

جواب: در صورتی که موجب اذیت و آزار دیگران باشد، یا تبذیر مال محسوب شود و یا خلاف قانون و مقررات نظام جمهوری اسلامی باشد، جایز نیست.

سؤال: اگر کسی در شب چهارشنبه‌سوری، با انداختن ترقه و امثال آن، موجب اذیت و آزار دیگران شده باشد، چه وظیفه‌ای دارد؟

جواب: در فرض سؤال باید توبه و استغفار نماید و توبه از گناه هم با استغفار و پشیمانی از گناه و تصمیم جدی بر تکرار نکردن آن حاصل می‌شود. اگر حق‌الناس در میان است ـ یعنی آسیب بدنی و یا مالی به دیگران وارد کرده ـ چنانچه آن شخص را می‌شناسد، باید خسارت آن را جبران کند و یا به‌نحوی رضایت او را احراز نماید؛ و اگر او را نمی‌شناسد و معلوم نیست، باید مبلغ خسارت را از طرف او به فقرا صدقه بدهد.

احکام دینی , چهارشنبه سوری | چهارشنبه آخر سال , مرجع تقلید , رهبر , آیت‌‌الله خامنه‌‌ای , آیت‌الله العظمی سید علی سیستانی , آیت‌الله صافی گلپایگانی ,

آیت‌الله مکارم: بسیاری از خرافات منتهی به شرک می‌شود

سؤال: برگزاری مراسم چهارشنبه‌سوری چه حکمی دارد؟

جواب: چهارشنبه‌سوری از خرافات است و چنانچه برخی اعمال موجب آزار و اذیت دیگران شود حرام است.

سؤال: استفاده از مواد محترقه در چهارشنبه‌سوری چه حکمی دارد؟

جواب: این کار خلاف عقل و شرع است.

سؤال: با توجه به عدم مشروعیت مراسم چهارشنبه‌سوری، آیا پریدن از روی آتش و فقط شادی و سرگرمی در این شب اشکال دارد؟ آیا نظر شما در مورد عدم اعتبار مراسم چهارشنبه‌سوری، فقط معطوف به مسائل خرافی و ضرر و زیان آن است؟

جواب: بسیاری از خرافات منتهی به شرک می‌شود زیرا بعضی در انجام این مراسم معتقد بودند آتش زردی آنها را می‌گیرد و سلامتی به آن می‌دهد که این عقیده، مسئله توحید افعالی را زیر سؤال می‌برد. البته این‌که شما در چنین مراسمی شب خوشی داشته باشید و با دوستان و خویشان خود شاد باشید، کسی مخالف آن نیست اما انجام آن مسائل خرافی و خطرناک است که با آن باید مخالفت کرد.

آیت‌الله صافی(ره): ترساندن و آزار مؤمنین حرام است

سؤال: آیا ترقه‎هایی که در چهارشنبه‌سوری زده می‎شود، اشکال دارد؟

جواب: ترساندن و ایجاد مزاحمت و آزار مؤمنین به‌هرصورت حرام است.

سؤال: نظر جنابعالی در مورد چهارشنبه‌سوری چیست؟ اگر بیشتر مردم دوست داشته باشند و عرفاً اشکالی نداشته باشد، در این صورت چطور است؟

جواب:  از مراسم بعضی از ایرانیان قدیم است و چون تشبه به آتش‌پرستان است، مذموم است و برای شخص مسلمان عمل لغوی است و سزاوار است آن را ترک کند هرچند دوست داشته باشد.

آیت‌الله سیستانی: خرید و فروش مواد آتش‌بازی اگر برخلاف قانون باشد، جایز نیست

سؤال: آیا خرید و فروش مواد آتش‌بازی همچون سیگارت و فشفشه که در مغازه‌ها نیز خرید و فروش می‌شود، حلال است؟

جواب: خرید و فروش آن اگر برخلاف قانون باشد، جایز نیست.

منبع:تسنیم


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین