عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۱۸۲۷
تاریخ انتشار : ۰۶ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۱
بر اثر کهولت سن:
آیت‌الله سید محمدتقی حکیم استادحوزه ودانشگاه و امام جماعت مسجد حصار بوعلی شمیران ساعاتی پیش براثر کهولت سن در بیمارستان مسیح دانشوری درگذشت.

عقیق: آیت‌الله سید محمدتقی حکیم استاد حوزه و دانشگاه و امام جماعت مسجد حصار بوعلی شمیران ساعاتی پیش براثر کهولت سن در بیمارستان مسیح دانشوری درگذشت.

آیت‌الله سید محمدتقی حکیم، در نهم آبان ۱۳۰۵ هجری شمسی در شوشتر به دنیا آمد. تحصیلات علوم شرعی را در اهواز از محضر شیخ میرزا محمدجعفر انصاری و آقا سید محمدتقی آل‌طیب، در نجف اشرف از محضر استادانی چون حاج میرزا حسن یزدی، آقا شیخ محمدتقی ایروانی، آقا شیخ مجتبی لنکرانی و آقا سید عبدالعلی سبزواری و همچنین در قم در محضر حجت‌الاسلام سید محمدکاظم آل‌طیب، شیخ مصطفی عاملی، شیخ ابوالقاسم نحوی، شیخ ابوالفضل قمی حمدیه، شیخ ابوالقاسم آشتیانی و آیت‌الله مرتضی مطهری پیگیری کرد. 

محمدتقی حکیم همچنین در نجف اشرف از دروس خارج فقه آیات عظام سید محسن حکیم و سید ابوالقاسم خوئی بهره برد. او در سال ۱۳۳۲ نخستین اثر خود را که ترجمه کتاب «حقوق و حدود آزادی زن در دین اسلام» نوشته محمدعلی زهیری نجفی بود، به انجام رساند. 

آیت‌الله محمدتقی حکیم در تابستان ۱۳۴۰ به دعوت اهالی محله حصار بوعلی شمیران در منطقه نیاوران به تهران مهاجرت کرد و امامت جماعت مسجد این محل را پذیرفت و ۶۰ سال امام جماعت این مسجد بود. در سال ۱۳۷۵، این چهره فرهنگی با اهدای ۱۵ هزار جلد از کتاب‌های چاپی، ۱۲۰ جلد از کتاب‌های چاپ سنگی و ۱۵۰ جلد از کتاب‌های خطی، تماما متعلق به کتابخانه شخصی خود، کتابخانه عمومی این محل را زیر نظر آستان قدس رضوی افتتاح کرد. 

آیت‌الله حکیم در تالیف و پژوهش نیز پرکار بوده است. با تالیف و ترجمه او بیش از ۲۰ عنوان کتاب منتشر شده است.

این عالم ربانی صبح امروز پنجشنبه چهارم اسفندماه به دلیل کهولت سن درگذشت. مراسم تشییع پیکر او روز شنبه ۷ اسفندماه برگزار و بناست در آستان مقدس امامزاده صالح تجریش به خاک سپرده شود. جزییات این مراسم اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین