عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۱۷۶۹
تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۰
در برنامه روایت هیئت مطرح شد؛
اولین و مهمترین رکن هر هیئت که بیرق اباعبدالله الحسین علیه السلام را برافراشته، منبری است کسی که سخنرانی و تبیین موضوعات و اندیشه‌های فکری را برعهده دارد.

عقیق:رحیم آبفروش دبیر جامعه ایمانی مشعر در برنامه روایت هیأت که از شبکه افق صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد بر لزوم توجه به جایگاه و کارکرد هیأت حسینی و عدم غفلت از ظرفیت‌های پنهان و آشکار آن اشاره کرد و گفت: در شرایط امروز که اغلب مردم درگیر مادیات هستند، بیرق و پرچم امام حسین علیه السلام است که می‌تواند کارهای بزرگی را رقم بزند. در این اوضاع وانفسای امروزی که هر کس برای هر کاری با کوچک‌ترین مقدار چرتکه می‌اندازد، جماعتی برخلاف این نگاه مادی گرایانه و دنیاطلبانه از زندگی و معیشت خود می‌زنند و پای امام حسین علیه السلام و هیأت اهل‌بیت علیهم السلام می‌ایستند.

وی در خصوص ماجرای حمله تروریستی به یکی از هیئات حسینی در سال ۱۳۸۳ گفت: هیأتی که صرفاً به عزاداری امام حسین علیه السلام می‌پردازد، برای چه کسی خطر خواهد داشت. چه اتفاقی در این جلسات می‌افتد که استکبار جهانی حاضر است برای از بین بردن آن، انسان‌های سخیف و کثیفی را اجیر کند تا مردم بیگناه را به خون بکشند قطعاً این موضوع نشان از کارکرد و ظرفیت بالای هیأت حسینی دارد که می‌تواند این‌چنین لرزه‌‎ای بر اندام دشمنان بیاندازد.

رحیم آبفروش با اشاره به لزوم توجه به ارکان هیأت و شناخت آن در راستای به‌کارگیری صحیح از ظرفیت و داشته‌های هیأت مذهبی عنوان کرد: اولین و مهمترین رکن هر هیأت که بیرق اباعبدالله الحسین علیه السلام را برافراشته منبری است کسی که سخنرانی و تبیین موضوعات و اندیشه‌های فکری را بر عهده دارد همچنین در کنار این رکن، مداح و ستایشگر نقش‌های مهمی را ایفا می‌کنند اما یکی از مهم‌ترین ارکان هیأت که در دوران امروز باید بدان توجه ویژه شود مدیر است. در این میان رکن دیگر یعنی شاعر نیز در هر هیأت می‌تواند حائز اهمیت باشد و بر همین اساس مداح و منبری می‌توانند از اشعار و سروده‌های شاعر استفاده کنند و در مجموع هیأت مذهبی دارای چهار رکن اصلی مداح، منبری، مدیر و شاعر هستند.

خدماتی که هیئات به معماری، موسیقی و هنر کرده‌اند بی نظیر است

دبیر جامعه ایمانی مشعر با اشاره به ارکان فرعی هیأت مذهبی و جلسات عزاداری امام حسین علیه السلام تصریح کرد: بی‌شک در کنار چهار رکن اصلی هیأت مذهبی که همان مداح، منبری، مدیر و شاعر هستند باید ارکان و بخش‌های فرعی را نیز متصور بود که هرکدام از نقش‌ها و اثرات بسزایی برخوردار هستند. بر این اساس در یک هیأت، بانی جلسه، قاری و تلاوت کننده قرآن کریم، مسئول صوت و تصویر، مسئول چندرسانه‌ای، مدیر کانال‌های اطلاع رسانی و ده‌ها بخش دیگر می‌توانند اثرهای بسزایی در توسعه و شناخت ظرفیت‌های جلسات عزاداری داشته‌باشند و نقش مهمی را ایفا کنند.

وی با اشاره به نقش هیأت مذهبی و جلسات عزاداری امام حسین علیه السلام در توسعه و فرهنگ‌سازی جهاد تبیین که از سوی مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای در دیدار با مداحان و ستایشگران اهل بیت علیهم السلام مطرح و بر آن تأکید شد، عنوان کرد: بی شک یک هیأت حسینی می‌تواند تمام ارکان فرعی و اصلی خود را به خدمت بگیرد تا بسترساز جهاد تبیین باشد. هیأت باید با تمام ارکانش در خدمت اهل بیت علیهم السلام و پیاده سازی جهاد تبیین باشد و این موضوع به این ترتیب تحقق خواهد یافت که مداح و منبری به یک موضوع خاص پیرامون جهاد تبیین تکیه کرده و اشعار و سخنرانی‌های خود را بر اساس آن تنظیم کنند. همچنین احکامی که در آن جلسه مطرح می‌شود در راستای این موضوع باشد و یا آنکه فضاسازی‌های هیأت و اشعار سروده شده متمرکز به موضوع تعیین شده باشد و در یک نگاه کلی، هیأت و تمام ارکان تشکیل دهنده آن در خدمت و استخدام تبیین یک موضوع باشند.

آبفروش با اشاره به ظرفیت‌های بالای هیأت‌های مذهبی و نقش بی بدیل آن در توسعه فرهنگ و هنر کشورمان گفت: خدماتی که هیئات مذهبی از سالیان گذشته به معماری، موسیقی و هنر این کشور کرده‌اند بر کسی پوشیده نیست و این خدمات در جای خود کم نظیر و یا بی نظیر است. به عنوان مثال امین فروغی در کتابی به جمع‌آوری مجموعه نوحه‌های قدیمی تهران می‌پردازد و در آن کتاب اثبات می‌کند در گذشته بسیاری از ترانه‌هایی که خوانده می‌شد از نواهای مداحی وام گرفته شده است یعنی بسیاری از آهنگ‌ها و ریتم‌های اصیل ایرانی که می‌توانست در گذر زمان فراموش شود به واسطه خدمات هیأت مذهبی به هنر زنده شده است.

خدماتی که هیئات به معماری، موسیقی و هنر کرده‌اند بی نظیر است

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که مسئولین تا آنجا که می‌توانند ارکان و کارکردهای هیأت را به خوبی نشان دهند تا این عنصر مهم و تأثیرگذار از مظلومیت رهایی یافته و به جایگاه اصلی خود برسد.

بنا بر این گزارش در ادامه برنامه روایت هیأت طی ارتباط تلفنی با احمد پاریابی مسئول روابط عمومی کانون رهپویان وصال شیراز با اشاره به حادثه تروریستی کشتار مردم بی دفاع در این هیأت مذهبی توسط گروه تروریستی جمشید شارمهد و نحوه برگزاری دادگاه این تروریست گفت: ۱۴ سال پیش حمله تروریستی به عزاداران هیأت اباعبدالله الحسین اتفاق افتاد که علاوه‌بر کشته شدن چندین نفر بی‌گناه در این حادثه، پدران و مادران بسیاری از این شهدا به واسطه اثرات روحی شدید و از دست دادن عزیزانشان در سال‌های بعد فوت کردند.

پاریابی تصریح کرد: این جنایت ابعاد بسیار بالاتر از آن چیزی که در رسانه‌ها مطرح شده دارد، چرا که جانبازانی از این رویداد تلخ به جا ماندند که ۱۴ سال است در بیمارستان‌ها به درمان مشغول هستند. از جمله شهیدان این حادثه تلخ شهید نصیری است که سرپرست خانواده خود بودند و خانواده آنها در این ۱۴ سال با مشقت و سختی بسیار گذران عمر داشتند.

مسئول روابط عمومی کانون رهپویان وصال شیراز اظهار کرد: کمترین خواسته قربانیان و خانواده شهدا از دادگاه جمشید شارمهد حکم اعدام است چرا که در هر ایدئولوژی و کشوری اگر یک فرد دست به کشتن هم وطنان خود بزند حداقل مجازاتش اعدام خواهد بود. بحث دیگر ما پیگیری قانونی در مجامع بین المللی پیرامون کشورهایی است که به این تروریست کمک کردند، در حالی که جمشید شارمهد در لیست قرمز پلیس بین الملل قرار داشته است و باید هر کشوری نسبت به استرداد آن کمک می کرده اما کشورهای آمریکا، آلمان و انگلیس به راحتی برای رفت و آمد این فرد چراغ سبز نشان دادند.

 

منبع:مهر


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین