عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۱۶۷۷
تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۵
رئیس جدید سازمان حج و زیارت:
رئیس جدید سازمان حج و زیارت در نخستین واکنش به هزینه بالای سفر عتبات اشاره کرد و گفت: هزینه‌های سفر عتبات باید شکسته شود تا تمامی مشتاقان از این سفر معنوی و پربرکت استفاده کنند.

عقیق:سید صادق حسینی که روز سه شنبه با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان رئیس سازمان حج و زیارت منصوب شده است، چهارشنبه در نشست شورای مدیران این سازمان که با حضور رئیس سابق، معاونان، مشاوران و مدیران سازمان برگزار شد، ایام الله دهه مبارک فجر و یاد و خاطره امام خمینی (ره)و تمامی شهدا را گرامی دانست.

پیش از قبول مسؤولیت در حج و زیارت تمام مباحث را بررسی کردم

وی، خدمت به ضیوف الرحمان و زائران اعتاب مقدسه را توفیق الهی خواند و تصریح کرد: پیش از حضور تمامی مباحث را بررسی کرده و آسیب‌شناسی لازم را انجام داده‌ام؛ درخصوص فرایند اعزام‌ها، مدرن‌سازی سامانه‌ها، علمی کردن بازرسی‌ و ارزیابی، توانمند‌سازی و آموزش پرسنل و‌کارگزاران، تسهیلات متنوع جهت اعزام زائران، برنامه‌هایی را تدوین کرده‌ام که در کار گروه‌های در حال تشکیل، به بحث گذاشته خواهد شد.

توجه به هوشمندسازی حج تمتع

به گفته رئیس سازمان حج و زیارت هوشمندسازی حج و بروز رسانی آن یکی از موضوعاتی است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد تا از دیگر کشورها عقب نمانیم.

وی افزود: موضوع آموزش کارگزاران و حجاج نیز یکی از مباحثی است که باید به طور ویژه مورد اهتمام جدی دست اندرکاران قرار گیرد.

ضرورت برنامه ریزی برای همه مشتاقان زیارت

‌‌رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه با اشاره به اشتیاق روزافزون مردم به موضوع زیارت گفت: حدود ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در نوبت عمره قرار دارند و تعداد زیادی از افراد نیز مشتاق به سفر اعتاب مقدسه عراق و سوریه هستند که باید برنامه‌ریزی مناسبی برای متقاضیان مدنظر قرار گیرد.

‌وی با بیان اینکه افزایش هزینه‌ها شرایط را تا حدودی برای تشرف مشتاقان سفر اعتاب مقدسه سخت کرده است، اظهار داشت: باید در این رابطه بیاندیشیم که از چه راهکاری برای تامین خواسته مشتاقان بهره بگیریم.

تلاش برای کاهش هزینه‌های سفر زیارتی/ زائر اولی‌ها شناسایی شوند‌

‌حسینی تصریح کرد: باید بتوانیم در سفرهای زیارتی عتبات عالیات بگونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که هم به درخواست‌ها پاسخ دهیم و هم قیمت‌ها شکسته شود تا تمامی مشتاقان از این سفر معنوی و پربرکت استفاده کنند‌.

‌وی با اشاره به تدبیر آستان قدس رضوی برای زیارت زائر اولی‌هایی که به مشهد مقدس مشرف نشده بودند، گفت: ما نیز باید افراد مختلف بویژه کهنسالانی که شرایط مالی مناسبی نداشته‌اند و از طرفی مشتاق زیارت به اعتاب مقدسه هستند و تاکنون مشرف نشده‌اند را بیابیم و برای آنها برنامه‌ریزی کنیم؛ ضمن اینکه تشرف قشرهای مرجع همانند اساتید دانشگاهی یا هنرمندان و ..... نیز در ارتقا معنویت جامعه تاثیرگذار خواهد بود.

‌رئیس سازمان حج و زیارت همچنین به حج تمتع ۱۴۰۱‌ اشاره کرد و افزود: در صورتی که بعد از تعطیلی دو ساله به دلیل کرونا، سفر حج انجام شود و عربستان از کشورها برای انعقاد تفاهمنامه دعوت به عمل آورد‌، باید تمامی سناریوها در خصوص تعداد پذیرش و نحوه اعزام‌ها را مدنظر قرار دهیم و برنامه‌ریزی کنیم.

‌در ادامه این نشست معاون حج و عمره، معاون عتبات عالیات و معاون توسعه و منابع انسانی سازمان حج و زیارت گزارشی را در خصوص اقداماتی که تاکنون صورت گرفته و مدنظر قرار دارد بیان کردند.

‌علی رضا رشیدیان،‌ رئیس سابق سازمان حج و زیارت نیز در این جلسه ضمن گرامیداشت ایام الله دهه مبارک فجر و یاد و خاطره امام راحل و شهدا گفت: در نظام جمهوری اسلامی اگر کاری به عهده شخصی گذاشته می‌شود، نام آن مسئولیت است و انسانی که بار مسئولیت را به دوش می‌کشد باید بدان افتخار کند که چنین توفیقی را یافته است.

‌وی افزود: فردی که مسئولیت را بر عهده دارد آن را امانت بداند زیرا باید در برابر خداوند، خون شهدا، مردم و همچنین وجدان خود پاسخگو باشد.‌ ‌زمانی هم که فرد مسئول را از مسئولیت بر می‌دارند باید شاکر خداوند باشد زیرا اگر در برابر خداوند و وجدان خود به نحو احسن عمل کرده باشد، راحتی خیال خواهد داشت.

‌رشیدیان بیان کرد: ما در سازمان حج و زیارت همانند یک خانواده بوده و به زائران وحجاج خدمت کرده‌ایم؛ امیدواریم با حضور آقای دکتر حسینی شاهد پیشبرد برنامه‌‌‌ها و اهداف سازمان حج و زیارت باشیم.

وی ابراز امیدواری کرد: سرمایه اجتماعی که به عنوان مهمترین نقطه قوت این سازمان محسوب می شود با ارائه خدمات شایسته و در خور شان زائران و حجاج حفظ شود.

 

منبع:فارس


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین