عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۱۶۲۵
تاریخ انتشار : ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۵
دولت عراق درصدد است تا به منظور تسهیل سفر زائران ایرانی، الزامی بودن انجام آزمایش PCR حداکثر ۷۲ ساعت قبل از پرواز را برای ایرانیان هنگام بازگشت به کشورمان حذف کند که در مرحله نخست این اقدام در فرودگاه بغداد اعمال می‌شود.

عقیق:دولت عراق درصدد برداشتن الزامی بودن آزمایش کرونای زائران ایرانی هنگام بازگشت به کشورمان است که البته به گفته منابع آگاه در مرحله نخست این اقدام در فرودگاه بغداد اجرایی می‌شود و پس از آن در فرودگاه نجف اعمال خواهد شد.

 حذف الزامی بودن آزمایش کرونای زائران ایرانی پس از ملزم شدن تزریق ۲ دز واکسن کرونا برای ‌زائران بالای ۱۲ سال برای ورود به کشور عراق مورد بررسی قرار گرفته است که به گفته یک‌ منبع مطلع، این تصمیم دولت عراق، برای تسهیل سفر زائران ایرانی اتخاذ شده است و در صورت موافقت مسؤولان در فرودگاه‌های عراق اجرایی می‌شود.

سفر به عتبات با لغو ویزای عراق برای سفرهای هوایی از سرگرفته شد و سازمان حج و زیارت پس از حدود ۲ سال با  شروط و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی سفر عتبات را برقرار کرد و یکی از نکات مهم برای سفرهای هوایی داشتن جوابیه منفی آزمایش PCR حداکثر ۷۲ ساعت قبل از پرواز عنوان شد. 

بر همین اساس، زائران عتبات یک بار قبل از سفر و یک بار برای بازگشت به کشور باید آزمایش کرونا دهند که هزینه این آزمایش‌ها بر عهده زائران است.

هزینه آزمایش PCR در کشور عراق برای زائران تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هم شده بود که این امر نارضایتی بسیاری از زائران را به همراه داشت. با این وجود، پس از مدتی با تلاش مسؤولان این مبلغ به حدود ۷۰۰ هزار تومان کاهش یافت.

علاوه بر این، مقرر شد تا زائران به جای اینکه برای انجام آزمایش کرونا به درمانگاه یا بیمارستان‌های عراق مراجعه کنند، نماینده آزمایشگاه عراق در محل اسکان زوار از آن‌ها تست PCR بگیرد.

 در هفته‌های گذشته سازمان هواپیمایی کشور عراق نیز تزریق ۲ دُز واکسن کرونا و داشتن کارت واکسیناسیون همراه با QR کد را برای زوار بالای ۱۲ سال الزامی کرد.

با این وجود، به نظر می‌رسد که دولت عراق با توجه به مشکلات زیادی که برای زائران و گرفتن تست کرونا در این کشور هنگام بازگشت به کشورشان ایجاد شد، در حال حذف انجام آزمایش PCR است. ‌البته هنوز این امر اجرایی نشده است،‌ اما در روزهای آینده در مرحله نخست الزامی بودن همراه داشتن جوابیه منفی آزمایش کرونای ایرانیان ۷۲ ساعت قبل پرواز از فرودگاه بغداد برداشته می‌شود و پس از آن این امر در فرودگاه نجف اشرف اعمال خواهد شد.

‌با توجه به وضعیت پروازهای زوار عتبات، هم‌اکنون تردد همه زائران در قالب کاروان‌های زیرنظر سازمان حج و زیارت از فرودگاه نجف صورت می‌گیرد. بنابراین، باید زائران منتظر برداشتن شدن التزام آزمایش PCR قبل از بازگشت به کشور باشند.

‌البته پیش از این مسؤولان سازمان حج و زیارت طی مذاکراتی با طرف عراقی خواستار معتبر بودن آزمایش زائران ایرانی به مدت یک هفته بودند تا دیگر زائران همگام بازگشت به کشور نیازی به انجام مجدد تست کرونا نباشند.

‌به گزارش فارس، سفر هوایی به عتبات در حال انجام است و قرار بود سفر زمینی به عتبات نیز اوایل ماه رجب برقرار شود که با سکوت طرف عراقی در این رابطه و شیوع امیکرون در کشور هنوز وضعیت سفر زمینی به عتبات نامشخص است.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین