عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۱۳۹۹
تاریخ انتشار : ۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۵
همزمان با شهادت ام‌البنین(س):
همزمان با ایام شهادت حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها، هر گوشه و کناری از اطراف حرم‌های کربلا موکب یا سفره‌ای برای نذری دادن دیده می‌شود و همه با توزیع نذری‌های متفاوت و ساده این ایام را به سقای دشت کربلا تسلیت می‌گویند.

عقیق:همزمان با ایام شهادت حضرت ام‌البنین سلام الله علیها، مادر حضرت عباس علیه السلام، کربلا به ویژه اطراف حرم‌های مطهر سیاهپوش و موکب‌های پذیرایی از زائران راه‌اندازی شد.

سفره‌های نذری در کربلا همزمان با ایام وفات مادر  حضرت عباس(ع)

روز گذشته همزمان با شنبه‌های ام‌البنینی، از بعد از نماز صبح در گوشه و کنار حرم حضرت عباس علیه السلام سفره‌های نذری مادر سقای دشت کربلا پهن شده بود و بانوان عراقی نان و پنیر به زائران می‌دادند و در گوشه‌ای دیگر چای و شیر گرم توزیع می‌شد.

همچنین طبق روال هر هفته که شنبه‌ها سفره‌های نذری ام‌البنین در کربلا پهن می‌شود، برخی از کودکان عراقی بسته‌های صبحانه‌ای را که آماده کرده بودند، بین زائران توزیع کردند و گروهی دیگر هم از زائران می‌خواستند تا به موکب آنها بیایند و از نذری‌های‌شان متنعم شوند.

تعداد بازدید : 29

دسته عزاداری و انتقال پرچم‌های عزای مادر علمدار کربلا به حرم حضرت عباس (ع)

برپایی دسته‌های سوگواری وفات حضرت ام‌البنین (س)

کربلا در ایام شهادت مادر علمدار دشت غرق ماتم شده است و دسته‌های عزاداری نیز از روز گذشته یکی پس از دیگری به سوی حرم حضرت عباس علیه السلام حرکت کردند و با در دست داشتن پرچم‌های مشکی و سبز این روز را به سقای کربلا تسلیت گفتند.

موکب‌هایی که از ۳ شب قبل به عزاداران ام‌البنین (س) خدمت می‌کنند

برپایی موکب‌های عزاداری ام‌البنین سلام الله علیها در حوالی حرم حضرت عباس و امام حسین علیهم السلام همراه با پخش مداحی‌های ایرانی و عربی و همچنین توزیع سربند مزین به نام حضرت عباس علیه السلام حال و هوای این روزهای کربلا را متفاوت از سایر ایام کرده است؛ تا جایی که حتی خادمان حرم حضرت عباس علیه السلام نیز امروز همزمان با سالروز شهادت حضرت ام‌البنین علیه السلام مراسم عزاداری تدارک دیده‌اند و مراسم سوگواری مادر علمدار کربلا قرار است بعد از نماز ظهر و عصر و پس از حضور دسته‌های عزاداری در کربلا برگزار شود.

تعداد بازدید : 27

راه‌اندازی موکب عزاداری حضرت ام‌البنین (س)

پذیرایی موکب‌های عزاداری مادر سقای کربلا متفاوت از محرم و صفر است

برخی از موکب‌های عزاداری که از شب جمعه برپا شده بودند، همچنان مشغول خدمت‌رسانی به زائران کربلا هستند و هر کدام در وعده‌های مختلف به زائران غذای نذری می‌دهند. ابوحامد یکی از موکبداران عراقی که موکب پذیرایی آنها نسل به نسل از اجدادش در جوار حرم حسینی برپا شده است، می‌گوید: حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها بانویی است که بسیاری از مردم عراق وقتی به مشکل و بیماری سختی دچار می‌شوند، به این بانوی دل‌شکسته پناه آورده و متوسل می‌شوند. حتی بسیاری از مردم به نیت مادر سقای دشت کربلا هر هفته در روزهای شنبه در کنار حرم حضرت عباس علیه السلام نذری می‌دهند.

وی می‌افزاید: در شهادت حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها موکب‌های عزاداری متفاوت از ایام محرم و صفر است؛ به طوری که در این ایام در کنار غذای گرم، نان و پنیر هم توزیع می‌شود. همچنین زیارت عاشورا هم هر روز قرائت و از بلندگوهای حرم پخش می‌شود و در این ایام بسیاری حوائج خود را از مادر حضرت عباس علیه السلام طلب کرده و حتی حاجت روا می‌شوند.

دعای فرج در کربلا طنین‌انداز شد

کربلا در این ایام مملو از جمعیت است و علاوه بر سیاهپوش شدن حرم‌های مطهر، ورودی‌های حرم‌ حضرت عباس و امام حسین علیهم السلام نیز با پارچه‌های مزین به نام حضرت ام‌البنین سلام الله علیها رخت عزا پوشیدند. ذکر صلوات و دعای فرج پس از قرائت روزانه زیارت عاشورا هم در ایام وفات حضرت ام‌البنین سلام الله علیها از دیگر مواردی است که حال و هوای کربلا را با دیگر ایام متفاوت می‌کند.

تعداد بازدید : 21

توزیع غذای نذری برای وفات مادر سقای کربلا

برخی از موکب‌های عزاداری در خیابان‌های منتهی به حرم حضرت عباس علیه السلام هر سه وعده غذای نذری می‌دهند و زائران و مجاوران برای تبرک و به نیت شفا و سلامتی در صف‌های طولانیِ نذری مادر سقای دشت کربلا، ایستاده و برای فرج امام زمان (عج) دعا می‌کنند. نکته جالب اینجاست که دیگر فقط در موکب‌ها از زائران و مجاوران پذیرایی نمی‌کنند، بلکه در هر گوشه و کناری افرادی نشسته و با پهن کردن سفره‌های کوچک لقمه‌ای نان و پنیر درست کرده و بین زوار توزیع می‌کنند. حضور زائران نیز بیشتر از سایر ایام است و هر کسی حتی با چند قرص نان برای این ایام به کربلا آمده و به پذیرایی از زوار مشغول است.

حضرت ام‌البنین سلام الله علیها بین شیعیان به ویژه مردم عراق جایگاه ویژه‌ای دارد؛ به طوری که هر هفته شنبه‌های ام‌البنینی برقرار است و بانوان عراقی با نیت مختلف سفره ام‌البنین در جوار حرم حضرت عباس علیه السلام پهن می‌کنند.

تعداد بازدید : 21

توزیع قهوه و چای عراقی در اطراف حرم‌های کربلا

بر همین اساس، در سالروز شهادت این بانوی بزرگ اسلام که فرزندانش را در راه اسلام در قیام عاشورا به میدان نبرد علیه باطل فرستاد و هر کدام در کنار امام حسین علیه السلام به شهادت رسیدند، بسیاری به کربلا مشرف شده و به بی بی ام‌البنین سلام الله علیها متوسل می‌شوند و حتی نذری‌های متنوعی را بین زائران توزیع می‌کنند.

حدود سه هزار زائر ایرانی نیز که همزمان با ایام وفات حضرت ام‌البنین سلام الله علیها به عتبات سفر کرده‌اند، در بین‌الحرمین سفره ام‌البنین پهن کردند. این امر در حالی است که در ۲ سال گذشته به دلیل شیوع کرونا امکان زیارت کربلا برای ایرانیان وجود نداشت، اما اکنون پس از مدت‌ها زائران ایرانی که به حرم ارباب مشرف شده‌اند، با برپایی حلقه‌های عزاداری در سوگ مادر حضرت عباس علیه السلام گریستند و با زائران عراقی همراه شدند.

 

منبع:فارس


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پربحث ها
پرطرفدارترین عناوین