عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۱۳۹۱
تاریخ انتشار : ۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۶
شب شهادت ام‌‎البنین (س) در حرم پسر:
حرم حضرت عباس علیه‌السلام همزمان با شب شهادت حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها مملو از جمعیت بود و باسم کربلایی با مداحی‌های شورانگیز غوغا کرد؛ به طوری که نه تنها در حرم‌ سقای دشت کربلا بلکه در بین‌الحرمین نیز جایی برای نشستن نبود.

عقیق:فاطمه دختر حزام بن خالد با امام علی علیه‌السلام ازدواج کرد. او را در خانه فاطمه صدا می‌زدند. اما هر بار که حتی امیرالمؤمنین علیه‌السلام او را فاطمه خطاب می‌کرد، او ناراحت می‌شد که مبادا فرزندان حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها با شنیدن این نام به یاد مادرشان افتاده و اندوهگین شوند. به همین دلیل هم می‌گفت که مرا خادم خود بنامید. امام علی علیه‌السلام هم او را ام‌البنین یعنی مادر پسران نامید و از آن پس به این نام شهرت پیدا کرد.

اولین فرزند حضرت ام‌البنین سلام الله علیها، حضرت عباس علیه‌السلام بود که همراه با سایر برادرانش در روز عاشورا به یاری امام حسین علیه السلام رفت و در راه اسلام در کربلا به شهادت رسید. ام‌البنین سلام‌الله در واقعه کربلا نبود. اما وقتی که کاروان اسرای کربلا به مدینه منوره رسید، شخصی خبر شهادت فرزندانش را به ام‌البنین سلام‌الله علیها داد. همان لحظه او جویای حال امام حسین علیه‌السلام شد و پس از باخبر شدن واقعه عاشورا، گفت: «ای کاش فرزندانم و تمامی آنچه در زمین است، فدای حسین علیه‌السلام می‌شد و او زنده می‌ماند».

شب گذشته همزمان با شب شهادت حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها، حرم حضرت عباس علیه‌السلام مملو از جمعیت شد و بسیاری از زائران و مجاوران که برای عرض تسلیت به سقای دشت کربلا به حرم آن حضرت مشرف شده بودند، در صحن حرم علمدار کربلا به عزاداری پرداختند.

تعداد بازدید : 228

مداحی باسم کربلایی در شب وفات حضرت ام البنین (س)

مراسم عزاداری حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها نیز با نوای باسم کربلایی، مداح عراقی در حرم حضرت عباس علیه‌السلام برگزار شد. قبل از حضور باسم کربلایی، صحن و‌ شبستان‌های حرم مملو از جمعیت بود و با آغاز مراسم عزاداران در صفوف منظم به سینه‌زنی مشغول شدند و عزاداری کردند.

با توجه به خیل جمعیتی که در مراسم شب شهادت حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها حضور پیدا کرده بودند، نه تنها حرم حضرت عباس علیه‌السلام، بلکه بین‌الحرمین هم برای استفاده از این مراسم مملو از جمعیت بود و بسیاری از بانوان در بخشی از شبستان و بین‌الحرمین حضور داشتند.

در ادامه فیلمی از برپایی مراسم عزاداری حضرت ام‌البنین سلام‌الله علیها را در حرم پسرش حضرت عباس علیه‌السلام مشاهده می‌کنید:

تعداد بازدید : 165

منبع:فارس


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پربحث ها
پرطرفدارترین عناوین