عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۰۹۸۱
تاریخ انتشار : ۲۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۲
عبدالباسط در سفری به پاریس و در یکی از سالن‌های بزرگ این شهر به تلاوت قرآن می‌پردازد و ماجرای جالبی از این تلاوت روایت می‌کند.

عقیق:شیخ عبدالباسط محمد عبدالصمد یکی از قاریان بزرگ دنیای اسلام بود. از عبدالباسط، منشاوی، خلیل الحصری و مصطفی اسماعیل به سبب تأثیر بزرگی که در جهان اسلام داشته‌اند به عنوان چهار قاری مهم و بزرگ قرآن در دوران معاصر نام می‌برند.

او در یکی از سفرهایش به فرانسه در یکی از سالن‌های بزرگ شهر پاریس به تلاوت قرآن می‌پردازد. یکی از شبکه‌های تلویزیونیِ مصر از او دعوت می‌کند تا در برنامه‌ای حاضر شود و درباره این تلاوت صحبت کند.

مجری برنامه عبدالباسط را اینگونه معرفی می‌کند: شیخی که امروز مهمان برنامه‌ی ماست، قرآن بهار زندگی اوست. با قرآن زندگی می‌کند و با آن نغمه سرایی می‌کند. مانند سفارتی سیار به شرق و غرب عالم سفر می‌کند و قرآن را تلاوت و قلب انسان‌ها را در کنار هم جمع می‌کند.
خوش آمد می‌گوییم به شیخ عبدالباسط محمد عبدالصمد، شیخ القرای جمهوری عربی مصر.

در ادامه مجری برنامه پرسش را از این قاری بزرگ اینگونه مطرح می‌کند: شما به تازگی از پاریس برگشته‌اید. در آنجا با زبان قرآن ارتباط برقرار می‌کردید و قرآن کریم را در بزرگترین تالارهای پاریس تلاوت می‌کردید. تاثیر تلاوت قرآن بر دل‌های شنوندگان غیر مسلمان چگونه بود؟

 

 

عبدالباسط اینگونه پاسخ می‌دهد: «در حقیقت هنگام تلاوت قرآن کریم، سکوت ترسناکی حکم‌فرما بود. گویی در هنگام استماع‌شان(گوش‌دادن‌شان) پرندگان روی سرهایشان نشسته‌اند. به حمدالله تلاوت موفقی بود. به مدت یک ساعت تلاوت کردم اما زمان به سرعتِ حرکت ابری سپری شد. بعد از پایان تلاوت با صدای دست زدن شدیدی غافلگیر شدم که نزدیک به 10 دقیقه طول کشید.

و حس کردم که برادران ما تلاوت را پسندیده‌اند و تلاوت من آنها را تحت تاثیر قرار داده است. دو یا سه روز بعد در روزنامه‌های فرانسوی خواندیم که؛ گویی تلاوت پنج دقیقه طول کشید در حالی که قاری یک ساعت تمام تلاوت کرد. گذر زمان را در این تلاوت حس نکردیم و به سرعت سپری شد.

در آنجا(فرانسه) مجله‌ای که اسمش اکسپرس بود را برای من آوردند که درباره تلاوتِ من مطلبی نوشته بود. سفیر مصر هم به من گفت که شما با این تلاوت تبلیغ بزرگی انجام دادید. الحمدالله تلاوت موفقی شد و همه روزنامه‌ها درباره آن مطلب نوشتند.»

عبدالباسط محمد عبدالصمد سلیم داود، زادهٔ 1 ژانویۀ 1927 در ارمنت – درگذشتهٔ 30 نوامبر 1988 در قاهره است. او از قاریان بزرگ قرآن اهل مصر بود که توانایی خاصی در قرائت قرآن داشت. این قاری طرفداران و مقلدان فراوانی در سرتاسر جهان دارد. وی همچنین نخستین رئیس اتحادیهٔ قاریان و حافظان قرآن در مصر بوده‌است.

منبع:تسنیم


پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین