عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۰۹۲۵
تاریخ انتشار : ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۳
چاپ چهارم «رساله لب اللباب (به ضمیمه مصاحبات)» اثر علامه سید محمدحسین طباطبایی(ره) به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسید.

عقیق:به نقل از روابط عمومی مؤسسه بوستان کتاب، چاپ چهارم «رساله لب اللباب (به ضمیمه مصاحبات)» اثر علامه سید محمدحسین طباطبایی(ره) و تقریر آیت الله سید محمدحسین حسینی تهرانی و به کوشش آیت الله سید هادی خسروشاهی به همت مؤسسه بوستان کتاب در 412 صفحه منتشر شد.

فیلسوف و متفکر بزرگ اسلامی علامه سید محمدحسین طباطبائی(ره) از ماه صفر تا جمالی الثانی ۱۴۰۰ هجری قمری به مدت چهار ماه در تهران اقامت داشتند. یکی از شاگردان مبرز ایشان آیت الله سیدمحمدحسین حسینی طهرانی (ره) فرصت را مغتنم شمرده و در قالب روزها چند ساعت از محضر ایشان بهره برده و مطالب خود را در قالب سؤال طرح می کرده و علامه طباطبایی(ره) هم این پرسش‌ها را به تفصیل پاسخ می گفتند که اینک مجموعه آنها تحت عنوان «مصاحبات» پیش روی شماست.

شاید بحث های این کتاب که از هر نظر، بدیع و عمیق است، در هیچ یک از آثار علامه طباطبایی یافت نمی‌شود، و این مباحث در پنج قسمت تنظیم شده است: قرآنی، فلسفی، عرفانی؛ علمی و تاریخی.

ضمیمه این اثر نیز رساله لب اللباب می باشد که در مورد شیوه درست سیر و سلوک مطابق با آموزه های شیعه است.

ساختار اثر:

«رساله لبُّ اللُّباب در سیر و سلوک اولی الالباب» عنوان اولین مبحث این اثر است که پس از بیان مقدمه ای، طرح کلی سلوک الی الله تبیین شده و در ادامه، شرح تفصیلی عوالم مقدم بر عالم خواص ذکر شده است. سپس، شرح اجمالی و تفصیلی طریق و کیفیت سلوک الی الله، اعم از ترک عادات و رسوم و تعارفات، عزم، رفق و مدارا، وفا، ثبات و دوام، مراقبه، محاسبه، مؤاخذه، مسارعت، ارادت، ادب نگاه کردن، نیت، صَمت، جوع و کم خوری، خلوت، سَهَر، دوام طهارت، مبالغه در تضرع، احتزاز از لذایذ، کتمان سِرّ، شیخ و استاد، ورد، نفی خواطر و ذکر و فکر، آمده است.

«مصاحبات تلمیذ و علامه»، عنوان دیگر مبحث این اثر به شمار می رود که در این رابطه، ابحاث قرآنی، فلسفی، عرفانی، علمی و تاریخی تدوین شده است.

در ادامه این اثر، مبحثی با عنوان «سیر و سلوک سبز (دستورالعمل برای خودسازی)» آمده است؛ با توجه به این که درخواست دستورالعمل و برنامه برای خودسازی و خویشتن نگری در اسلام و تشیع، سابقه ای دیرینه دارد، همین نوع تقاضاها از عالمان وارسته و سالکان واصل، از جمله علامه طباطبایی(ره) بسیار شده است. یکی از دوستان فاضل در روزگار جوانی که شوق بیداری و تسلط بر نفس و رسیدن به سعادت به سر داشته است، به علامه طباطبایی نامه ای می نگارد و ضمن بیان موقعیت خود، برای رسیدن به مقصود دستورهای عملی طلب می کند. علامه در پشت همان نامه، دستورالعمل می نگارد و برای وی می فرستد و می خواهد که پس از 20 روز از اجرای آن دستور، حالات خود را برای ایشان بنویسد. وی پس از عمل به آن برنامه، حالات خود را برای ایشان می نویسد و معظم له در جواب نامه دوم، بقیه دستورالعمل را برای او ارسال می فرماید. در پاسخ به نامه سوم، علامه این برنامه سعادت آفرین را تکمیل می فرماید. اینک برای آنکه این دستورالعمل به درستی ارائه شود، نامه ها و جواب های علامه با توضیحاتی کوتاه به ترتیب تقدیم می شود.

مؤسسه بوستان کتاب آثار این حکیم الهی را در 21 عنوان به کوشش و نظارت حجت الاسلام والمسلمین سید هادی خسروشاهی منتشر کرده است که بعداً به صورت «مجموعه آثار» در چند مجلد به تناسب موضوع آنها نیز عرضه خواهد شد. این آثار عبارتند از: قرآن در اسلام، شیعه در اسلام، شیعه، رسالت تشیع در دنیای امروز، رسائل توحیدی انسان از آغاز تا انجام، بررسی های اسلامی(دو جلد)، روابط اجتماعی در اسلام، آغاز فلسفه، نهایت فلسفه، اصول فلسفه رئالیسم، مجموعه رسائل (سه جلد)، تعالیم اسلام، سنن النبی، گلچینی از معارف تشیع، رساله لب اللباب به ضمیمه مصاحبات و نسب نامه خاندان طباطبایی.

علاوه بر ۲۱ عنوان فوق، با تلاش سایر پژوهشگران برخی دیگر از آثار علامه، (تاکنون ۱۴ عنوان) منتشر و آماده انتشار شده است.

علاقه مندان جهت خرید اینترنتی این کتاب می توانند به نشانی اینترنتی www.bustaneketab.ir مراجعه نمایند.


پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین