عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۰۸۱۷
تاریخ انتشار : ۰۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۵
سالروز وفات قاری نام‌آور مصری؛
۳۰ نوامبر مصادف با وفات قاری شهیر مصری استاد عبدالباسط است، با گذشت بیش از سی سال از وفاتش همچنان صدایش برای برای نسلهای جدید قاریان الگو است.

عقیق:امروز ۳۰ نوامبر مصادف با وفات قاری شهیر مصری استاد عبدالباسط است. این قاری بزرگ جهان اسلام حقی بزرگ بر دل نسل امروز دارد چرا که با گذشت بیش از سه دهه از وفاتش همچنان صدایش برای نسل‌های جدید قاریان الگو است.

عبدالباسط محمد عبدالصمد سلیم داود زاده ۱ ژانویه ۱۹۲۷ و ۳۰ نوامبر ۱۹۸۸ در قاهره درگذشت. وی یکی از قاریان بزرگ تاریخ مصر بود که توانایی خاص در قرائت قرآن داشت. این قاری طرفداران و مقلدان فراوانی در سرتاسر جهان داشته و دارد. وی همچنین نخستین رئیس اتحادیهٔ قاریان و حافظان قرآن در مصر بوده‌است.

«حاج حسین مهدیان» یکی از یاران انقلاب اسلامی است که با شهید مفتح ارتباط صمیمانه‌ای داشته است. او در یک مصاحبه به سفر آیت الله مفتح به لبنان و ملاقاتش با امام موسی صدر اشاره کرده است. وی در این خاطره به حضور امام موسی صدر در محفل قرآنی عبدالباسط اشاره کرده و گفته است: «آقا موسی صدر در صور، یک هنرستان فنی درست کرده بود. یک روز شهید چمران به من گفت: بیا به آنجا برویم. وقتی رسیدیم دیدیم رنگ به صورت هیچ‌کس نیست! فهمیدیم آن روز چهار شهید داده‌اند. شهید چمران با صبر و متانت همیشگی به آنها دلداری داد و آنها را به مقاومت دعوت کرد. تا عصر آنجا بودیم و برگشتیم. مرد بسیار بزرگی بود. چند روزی که آنجا بودیم، جلسات مشترکی با آقا موسی صدر داشتیم. یک شب هم در بیروت مجلس انسی بود و قاریان معروفی چون عبدالباسط آمده بودند. همه شخصیت‌های برجسته بیروت و آقا موسی صدر و شهید مفتح حضور داشتند. محفل انس دل‌نشینی بود. آن سفر از خاطرات خوب زندگی ماست.»


پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین