عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۹۴۶۳
تاریخ انتشار : ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۵
حجت الاسلام علوی تهرانی:
حجت‌الاسلام علوی تهرانی گفت: یکی از مهم‌ترین عناوین و جایگاه‌هایی که برای انسان در قرآن ذکر شده مقام قرب الهی است. کم‌ترین دستاورد این منزلگاه، دعاست. بالاترین هم عاشقی خداست.

عقیق:مراسم عزاداری شب چهارم محرم هیئت فارس‌المومنین علیه‌السلام شب گذشته پنجشنبه ۲۱ مردادماه با پیش‌منبرخوانی حسین ارضی، سخنرانی حجت‌الاسلام سیدمحمدباقر علوی تهرانی و مرثیه‌خوانی حیدر خمسه و روح‌الله بهمنی در دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران برگزار شد.

حجت‌الاسلام علوی تهرانی در این مراسم طی سخنانی با موضوع اوصاف مقربان اظهار داشت: مردم ما نسبت به مناسک توجه دارند اما نسبت به سلوک توجهی ندارند و صرفاً به حظ بردن از داستان‌هایی در این زمینه پرداخته شده است می‌پردازند، مثلاً فردی برروی آب راه می‌رفت یا ضمیر انسان را می‌خواند که این‌ها ثمره ریاضت است و بودایی‌ها هم انجام می‌دهند. در این زمینه چیزی مهم است که ثمره ایمان به خدا باشد.

وی با اشاره به اینکه قرب به سوی خداوند ایمان ما را قوی می‌کند که ثمره آن دیدن آسمان‌ها و زمین است، گفت: یکی از عوامل رسیدن به قرب الهی، عبادت شبانه است. این عبادت شبانه چه باید باشد؟ همانطور که مزاج جسمی و مادی انسان‌ها متفاوت است، مزاج معنوی انسان‌ها هم متفاوت است و ممکن است در عبادات شبانه، یکی به نماز، دیگری به مناجات یا قرآن علاقه داشته باشد. این عبادت شبانه حتماً باید ذکر الهی باشد. ترجمه ذکر یعنی یادآوری بنابراین عبادت شبانه باید یادآور خدا باشد. در قرآن کریم دستور داده شده است که ذکر الله باید دائمی باشد بنابراین هر سخن، هر فکر و هر رفتاری مدنظر است که اولا انسان را به خدا برساند، دوم از گناه دور کند و سوم از شیطان دور کند.

علوی تهرانی گفت: مگر می‌شود عبادتی انسان را به شیطان نزدیک کند؟ گاهی عبادت ما را به سبب منشاء از خدا دور می‌کند. شیطان بر حضرت عیسی وارد شد و به ایشان گفت بگو لا اله الا الله. گفت نمی‌گویم. گفت: این عبارت که حرف بدی نیست چرا نمی‌گویی؟ گفت چون تو می‌گویی و گفتنش در حال حاضر تبعیت از توست. پس باید مراقب بود تا عبادات ما رنگ و بوی شیطان نگیرد.

صوت کامل این سخنرانی را اینجا بشنوید:

تعداد بازدید : 9
 
منبع:فارس

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین