عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۹۳۰۴
تاریخ انتشار : ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۷
امام صادق در بخشی از دعای مباهله از خداوند درخواست می‌کند او را از هر مصیبت و بلیه‌ای و از هر عقوبت و فتنه و بلا و شرّ و آفتی که در هر زمانی نازل می‌شود، حفظ کند.

عقیق:مباهله، درخواست لعن و نفرین الهی برای اثبات حقانیت است و بین دو طرفی رخ می‌دهد که هر کدام ادعای حقانیت دارند. این واژه در تاریخ اسلام به ماجرایی اشاره دارد که طی آن، رسول خدا صلی الله علیه و آله پس از مناظره با مسیحیانِ نجران و ایمان نیاوردن آنان، پیشنهاد مباهله داد و آنان پذیرفتند. با این حال مسیحیان نجران، در روز موعود از این کار خودداری کردند.

بنابر اعتقادات شیعی، جریان مباهله نه تنها نشانگر حقانیت اصل دعوت پیامبر است، بلکه بر فضیلت ویژه همراهان ایشان یعنی خاندان عترت دلالت می‌کند. شیعیان بر این اساس، معتقدند امیرالمؤمنین بر اساس آیه مباهله، به منزلۀ نَفْس و جان پیامبر است. واقعه مباهله در 24 ذی‌الحجه سال نهم هجری روی داد و آیه 61 سوره آل عمران به آن اشاره دارد.

در هر صورت این روز از جمله روزهای مبارک سال شمرده می‌شود که هر یک از اهل بیت علیهم‌السلام به تجلیل و تکریم آن پرداخته‌اند و در این باره اعمال و ادعیه‌ای را بیان فرمودند. توجه به فرازهایی از ادعیه این روز مبارک،‌ انسانِ مؤمن را ضمن آنکه بیشتر متوجه محضریت خداوند می‌کند، او را با درخواست‌هایی که از درگاه خداوند باید بطلبد،‌ آشنا می‌کند. به عنوان نمونه امام صادق علیه‌السلام در بخشی از دعای روز مباهله می‌فرماید:

اللّٰهُمَّ صَلِّ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَ احْفَظْنِى مِنْ کُلِّ مُصِیبَةٍ، وَ مِنْ کُلِّ بَلِیَّةٍ، وَ مِنْ کُلِّ عُقُوبَةٍ ، وَمِنْ کُلِّ فِتْنَةٍ ، وَ مِنْ کُلِّ بَلاءٍ ، وَ مِنْ کُلِّ شَرٍّ ، وَ مِنْ کُلِّ مَکْرُوهٍ وَ مِنْ کُلِّ آفَةٍ نَزَلَتْ أَو تَنْزِلُ مِنَ السَّماءِ إِلَى الْأَرْضِ فِى هٰذِهِ السَّاعَةِ ، وَ فِى هٰذِهِ اللَّیْلَةِ ، وَ فِى هٰذَا الْیَوْمِ ، وَ فِى هٰذَا الشَّهْرِ ، وَ فِى هٰذِهِ السَّنَةِ.

خدایا بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست و مرا محافظت فرما از هر مصیبت و هر بلا و از هر عقوبت و هر فتنه و هر آزمایش و هر شر و هر امر ناپسند و هر پیش آمد و هر آفت و بیماری که از آسمان بر زمین فرود آید یا فرود می‌آید، در این ساعت و در این شب و در این روز و در این ماه و در این سال، خدایا بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست و روزی من کن از هر شادی و هر خوشحالی و هر پایداری و هر گشایش و هر عافیت و هر سلامت و هر کرامت و هر روزی وسیع حلال پاک و هر نعمت و هر وسعتی که از آسمان بر زمین نازل شد یا می‌شود، در این ساعت و در این شب و در این روز و در این ماه و در این سال.

امام در این دعا پس از صلوات بر محمد و آل او، از خداوند درخواست می‌کند او را از هر مصیبت و بلیه‌ای و از هر عقوبت و فتنه و بلا و شرّ و آفتی که در هر زمانی نازل می‌شود، حفظ کند.

بعد امام در ادامه این دعا فرمود:
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اقْسِمْ لِی مِنْ کُلِّ سُرُورٍ وَ مِنْ کُلِّ بَهْجَةٍ وَ مِنْ کُلِّ اسْتِقَامَةٍ وَ مِنْ کُلِّ فَرَجٍ وَ مِنْ کُلِّ عَافِیَةٍ وَ مِنْ کُلِّ سَلامَةٍ وَ مِنْ کُلِّ کَرَامَةٍ وَ مِنْ کُلِّ رِزْقٍ وَاسِعٍ حَلالٍ طَیِّبٍ وَ مِنْ کُلِّ نِعْمَةٍ وَ مِنْ کُلِّ سَعَةٍ نَزَلَتْ أَوْ تَنْزِلُ مِنَ السَّمَاءِ إِلَى الْأَرْضِ فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی هَذِهِ اللَّیْلَةِ وَ فِی هَذَا الْیَوْمِ وَ فِی هَذَا الشَّهْرِ وَ فِی هَذِهِ السَّنَةِ.

خدایا بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست، و روزى من کن از هر شادى، و هر خوشحالى، و هر پایدارى و هر فرجی و هر عافیت و هر سلامت و هر کرامت، و هر روزی وسیع حلال پاک و هر نعمت، و هر وسعتى که از آسمان بر زمین نازل شد یا می‌شود در این ساعت، و در این شب، و در این روز، و در این ماه و در این سال.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین