عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۹۱۷۱
تاریخ انتشار : ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۷
در آستانه ۱۵ ذی الحجه:
همزمان با شب میلاد‌ امام هادی (ع) حرم امامین عسکریین (ع) در سامرا همچنان غریب بود و خبری از جشن میلاد امام دهم شیعیان در حرم آن حضرت نبود.

عقیق:امام هادی (ع) امام دهم شیعیان و فرزند جوادالائمه (ع) است که بیشتر عمر خود را در سامرا سپری کرد.

امام هادی (ع) در دوران حکومت متوکل عباسی به سامرا احضار و در منطقه عسکر در این شه. تحت خود خود درآورد. در آن دوران آنها فشار زیادی بر امام می‌آوردند و اجازه حکومت‌داری را به ایشان نمی‌دادند. با این وجود امام هادی (ع) در دوران حکومتش سعی کرد مردم را با اسلام واقعی آشنا کند.

سرانجام امام دهم شیعیان در همانجا در دوران حکومت معتز عباسی مسموم و به شهادت رسید.  حرم آن حضرت در سامرا و قبر ایشان در کنار پسرشان امام حسن عسکری (ع) و در خانه خودشان قراردارد که اکنون این حرم به حرم امامین عسکریین (ع) معروف است.

همزمان با شب ولادت امام هادی (ع) در پانزدهم ذیالحجه، حرم سامرا بسیار غریب بود و تعداد اندکی از زائران برای زیارت و‌عرض تبریک به این مکان مقدس مشرف شده بودند و حتی خبری از برپایی موکب‌ها در مسیر حرکت زوار نبود و فقط ایستگاه توزیع شربت در جوار حرم راه‌اندازی شده بود. علاوه بر این، در جوار ضریح حرم امامین عسکریین (ع) نیز تعداد زائران انگشت‌شمار بودند و بیشتر زوار در کربلا و‌نجف حضور دارند.

این امر در حالی است که در سال‌های قبل از کرونا که زوار ایرانی در ایام ذیالحجه به عتبات مشرف می‌شدند، بسیاری از زوار در شب میلاد امام هادی (ع) در سامرا بیتوته کرده و این شب را جشن می‌گرفتند.

در ادامه فیلمی از غربت حرم امامین عسکریین (ع) همزمان با شب میلاد امام هادی (ع) را مشاهده می‌کنید:

تعداد بازدید : 80
 
 
منبع:فارس

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین