عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۸۱۶۵
تاریخ انتشار : ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۰
گزارشی از هفتمین قسمت برنامه مردم ماه؛ ویژه برنامه عقیق در شب های پایانی ماه مبارک رمضان
در هفتمین قسمت برنامه مردم ماه؛ ویژه برنامه عقیق در شب های پایانی ماه مبارک رمضان کاپیتان عباس گودرزی رکورد دار نجات هوایی در کشور ، علی پور کاوه از مداحان جوان اهل بیت و حجت الاسلام غلامی دبیر مهرواره مردم ماه از مهمانان این برنامه بودند.

عقیق: هفتمین قسمت از مجموعه برنامه‌های «مردم ماه» ویژه‌برنامه ماه مبارک رمضان به همت پایگاه اطلاع‌رسانی عقیق و با مشارکت سازمان تبلیغات اسلامی اجرا و از پلتفرم‌های اینستاگرام عقیق، لنز، روبیکا و تلوبیون پخش شد.

 اجرای این برنامه را فضه سادات حسینی و سید جواد پرئی به عهده‌دارند؛ همچنین کاپیتان عباس گودرزی که رکورد دار نجات هوایی در کشور است، علی پور کاوه از مداحان جوان اهل بیت و حجت الاسلام غلامی دبیر مهرواره مردم ماه از مهمانان این برنامه بودند.

در ابتدای این برناه فضه سادات حسینی به توضیح شرایط پویش آزادسازی زندانیان پرداخت و از پیشنهاد 60 میلیون تومانی برای آزادسازی زندانی خبر داده و گفت: بالاترین پیشنهاد برای آزادسازی زندانیان 60 میلیون تومان بوده و افراد برای دریافت انشگتر متبرک مقام معظم رهبری باید پیشنهاد بالاتری را ارائه دهند.

پرواز، نجات بخش جان کوه‌نوردان شد / از لیدری پرسپولیس تا مداحی اهل بیت

سپس اولین مهمان هفتمین قسمت از برنامه مردم ماه برای پاسخ به سوالات فضه سادات حسینی در برنامه حاضر شد.

کاپیتان عباس گودرزی رکورد دار نجات هوایی در باره با این رکورد توضیح داد: ما در هلال احمر گاهی تا ارتفاع 15 هزار پا پرواز میکنیم تا بتوانیم جان کوهنوردانی را که در ارتفاعات در خطر هستند نجات دهیم.

کاپیتان تیم نجات هوایی هلال احمر به شیرین ترین خاطره خود در طول کارش اشاره کرده و اظهار کرد: یک بار تعدادی کوه نورد مشهدی در علم کوه در معرض خطر قرار گرفتند، بعد از عملیات نجات در مرکز هلال احمر با مادری مواجه شدم که گفت بعد از فهمیدن شرایط فرزندش به حرم امام رضا(ع) رفته و برای نجاتش دعا کرده است، شیرین ترین جمله‌ای که شنیدم حرف آن روز بود که آن مادر گفت هروقت به حرم امام رضا(ع) میروم برای شما دعا میکنم.

وی شهید سلیمانی را به عنوان یکی از عزیزترین هم پروازان خود را معرفی کرد و ادامه داد: در یکی از روز ها که در لشکر ثارالله با شهید سلیمانی پرواز داشتیم بلافاصله بعد از پرواز یک کاروان شتر مشاهدا شد که شهید سلیمانی دستور فرود صادر کرده و آن کاروان را مشکوک میدانست، از همان کاروان مقدار زیادی تریاک کشف و ضبط شد.

برخی بلند شدن از زمین را برای خلبان مصداق جدا شدن از تعلقات دنیایی و نزدیکی به خدا و حس مرگ میدانند، کاپیتان گودرزی با تایید ین گزاره تصریح کرد: وقتی قصد پرواز داریم بلند شدن از زمین با خود ماست ولی همواره و در طول پرواز کائنات به شکل دیگری دیده شده و هرلحظه ممکن است زندگی پایان یابد و هرچه به تجربه انسان در پرواز افزوده میشود میزان خطربیشتری درک را میکنید.

پرواز، نجات بخش جان کوه‌نوردان شد / از لیدری پرسپولیس تا مداحی اهل بیت

گودرزی برای معرفی مردم ماه مورد نظر خود، تمامی مردم ایران را در این گروه دانست و برای تاکید بر  آن خاطره‌ای از سیل خرم آباد تعریف کرد و بیان داشت: هنگام سیل خرم آباد برای برای رساندن مواد غذایی و آذوقه به یکی از روستاهایی که مدت ها در محاصره آب بود رفتیم که محض رسیدن و هنگام فرود مردم از دریافت کمک امتناع کردند و گفتند در این روستا آذوقه و دام وجود دارد و کمک ها باید به شهر دیگری ارسال شود.

تعداد بازدید : 255

وی در پایان کاپیتان منوچهر رسولی را به عنوان مردم ماه معرفی کرده و دلیل آن را مدیریت خوب شرکت نجات هوایی و آماده کردن چند هلکوپتر در شرایط تحریم دانست.

 

مهمان بعدی هفتمین قسمت از ویژه برنامه مردم ماه علی پورکاوه از مداحان جوان اهل بیت بوده که با حضور در برنامه به سوالات سید جواد پرئی پاسخ داد.

پرواز، نجات بخش جان کوه‌نوردان شد / از لیدری پرسپولیس تا مداحی اهل بیت

در ابتدا علی پورکاوه بعد از اظهارات سید جواد پرئی در رابطه با این نکته که اخلاقیات وی با چیزی که از ظاهر او معلوم است، متفاوت است بیان کرد: گاهی اوقات از بیرون و بدون دید درست از افراد آن ها را مورد قضاوت قرار می دهیم.

پورکاوه در بیان تفاوت میان خواص و عوام در مخاطبان مداحی و با بیان سبک‌های آن توضیح داد: من در اوایل گاهی به شکلی مداحی می‌کردم که گروه خاصی آن را می پسندیدند ولی بعد از آن با راهنمایی بزرگترها و دوستان مسیرم را تغییر دادم و امروز با جرأت می‌گویم که دیگر برخی از مداحی هایی را که شاید در شأن اهل بیت نباشد نمی خوانم.

سپس سیدجواد پرئی و علی پورکاوه به بحث حول محور برگزاری کلاسهای مداحی پرداختند، پورکاوه در این باره بیان کرد: من به شخصه کلاس مداحی ندارم و آن جمعی یک دورهمی است که در آن جوانان چند ساعت قبل از هیئت آمده و در این دورهمی ها شرکت می کنند، ما در این شرایط و با وجود آسیب های اجتماعی وقت خود را می گذاریم و در حقیقت فقط اشتیاق و ذوق افرادی را که این مسیر قرار دارند افزایش می دهیم.

 پس از آن پورکاوه به تغییر مسیر خود در مداحی تاکید کرد و گفت: من در اوایل شروع راه خود در مداحی، خود را تکمیل می دانستنم ولی بعد از آن به جایی رسیدم که متوجه شدم چیزی از این عرصه نمی دانم و در محضر بزرگ‌ترهای مداحی زانو زدم و با تغییر مسیر خود به سمت کار هایی مانند حفظ کردن شعر خوب رفتم.

وی در بیان اهمیت وجود پیرغلامان عنوان کرد: خداوند پیرغلامان اصلی مداحی و هیئت را حفظ کنند که ما را نصیحت می‌کنند و با نصیحت و راهنمایی های آن ها و به لطف ما حسین امروز در جایی که هستم ایستاده‌ام.

پرواز، نجات بخش جان کوه‌نوردان شد / از لیدری پرسپولیس تا مداحی اهل بیت

سپس فضه سادات حسینی مجری برنامه به لیدری علی پورکاوه برای تیم پرسپولیس اشاره کرد، پورکاوه ضمن تایید این مطلب اظهار کرد: با افتخار پرسپولیسی هستم و روزی در جایگاه ۲۲ ورزشگاه آزادی لیدری می کردم که همان دوران باعث تقویت حنجره من شد، من حتی در آن زمان در استادیوم آزادی و در تونل ورزشگاه مداحی میکردم و افرادی هم اطرافم جمع می‌شدند و سینه می‌زدند.

 علی پورکاوه در محرمی که گذشت در گلزار شهدای تهران برنامه داشت، وی بعد از بیان مجری برنامه در رابطه با این مراسم توضیح داد: سه یا دو روز به محرم مانده بود و من برای شرکت در جلسات قول هایم را داده بودم ولی روزی خواب دیدم که شهدا به من می‌گویند چرا برای ما روضه نمی خوانی و بعد از آن تصمیم گرفتم تا با دوستان یک دورهمی با چند باند کوچک در مزار شهدا برگزار کنیم که این مراسم بعد از یک حرکت کوچک به ناگاه بزرگ شد و تبدیل شد به آن مراسمی که برگزار شد.

وی ادامه داد: در آن زمان خیلی ها را دیدم با حجابی که شاید کامل نبود می‌آمدند، گریه می کردند و هر روز پوشش کامل تری پیدا می‌کردند و باید گفت که ما نباید با نگاه اینکه خیلی خوبیم و با نگاه از بالا به دیگران نگاه کنیم.

در ادامه سید جواد پرئی به این نکته که نسل جدید مداحی بیشتر علاقه به خواندن سبک شور دارند و کمتر دیگر سبک ها از آن ها دیده می شود پرداخت، علی پورکاوه در ادامه این نکته بیان کرد:  من همیشه سعی کردم تا همه موارد و سبک ها را به خوبی اجرا کنم و به همه آنها مسلط باشم ولی باید گفت به نظر نمیرسدکه این مورد لزومی برای تمامی مداحان داشته باشد.

تعداد بازدید : 305

 علی پورکاوه در پاسخ به این مطلب که استاد مداحی دارد یا خیر بیان کرد: افتخار شاگردی حاج سعید حدادیان را دارم در ابتدا اصلاً فکر نمی‌کردم که ایشان جوابم را بدهند ولی به واسطه آشنایی با پسرشان با حاج سعید حدادیان ارتباط گرفته و شاگردی ایشان را می کنم.

این مداح اهل بیت در پاسخ به این سوال که اگر به گذشته برگردد چه کاری را انجام میدهد گفت: قطعا زمان بیشتری را با پدرم سپری میکنم و بیشتر خانه میمانم.

وی در پایان ثایت قدم ماندن در راه اهل بیت را مهم ترین چیز دانست.

پرواز، نجات بخش جان کوه‌نوردان شد / از لیدری پرسپولیس تا مداحی اهل بیت

بعد از علی پورکاوه حجت الاسلام رضا غلامی دبیر مهرواره محله همدل به عنوان آخرین مهمان برنامه مردم ماه پاسخ گوی سوالات فضه سادات حسینی شد.

وی در ابتدا بیان کرد: در سال گذشته اتفاقات بسیار خوبی در ماه مبارک رمضان تحت عنوان رزمایش همدلی رخ داد و ما برآن شدیم تا با طراحی پویشی این راه را ادامه داده و آن را ارتقا دهیم.

دبیر مهرواره محله همدل عنوان کرد: در جریان انقلاب اسلامی مردم باید خودشان هم در روند کیفیت زندگی خود تأثیر گزار باشند و به همین دلیل این مهرواره طراحی شده تا مردم تا  20 خرداد ماه به ثبت مسائل در این مهرواره و ذیل 14 کلان مسئله و 110 ریز مسئله بپردازند و این مسائل را به صورت گروهی و یا فردی حل کنند.

غلامی در بیان اثرات این مهرواره گفت: با این طرح هم مسائل و مشکلات اجتماعی برطرف میشود و هم امید و اشتیاق به جامع تزذیق میگردد.

وی با بیان این خبر که تا کنون 33 هزار و 720مسئله در سایت محله همدل ثبت شده عنوان کرد: مشارکت خوبی در این مهرواره از سوی مردم شکل گرفته و بیشتر این مشارکت ها از مناطق متوسط رو به پایین هستند.

تعداد بازدید : 46

حجت الاسلام غلامی در با بیان این نکته که مرکز مشاوره محله همدل به سوالات در تمامی مراحل این مهرواره پاسخ میدهند گفت: حل مسائل و پیدا کردن راهکار آن به عهده شرکت کننده ها بوده و مرکز مشاوره در این راه کمک آن ها خواهد بود.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین