عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۱۱۷۹۹۰
تاریخ انتشار : ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۳
طبق تفسیر قرآن کریم، برای روح که از بدن مفارقت نموده تمثل می‌شود که گویا قبر، او را فشار می‌دهد، نه اینکه حقیقتاً قبر جسد را فشار دهد.

عقیق:همه انسان‌ها پس از مرگ دنیایی وارد مرحله‌ای می‌شوند که تا قیامت فاصله‌ای دارد که به همین مناسبت، برزخ نامیده می‌شود. به این ترتیب معنای لغوی برزخ، حائل و فاصله است که میان این دنیا تا عالم قیامت و پس از آن قرار دارد که از آن در قرآن کریم و حدیثاهل بیت علیهم السلام یاد شده است. ما، انسان‌ها، مادامی که در این دنیا هستیم نسبت عالم برزخ علم و شناخت درستی نداریم. به همین دلیل برای آشنایی با آن عالم که قرار است مدت‌های بسیار در آن وجود داشته باشیم، باید به آیات و احادیث و یا کلام بزرگان و عالمان دینی مراجعه کنیم.

با استناد به بخش‌هایی از دانش ارائه شده از سوی علامه محمدحسین طباطبایی رحمه‌الله، عالم جلیل‌القدر و صاحب تفسیر شریف المیزان، به پاسخ این نوع سؤالات پرداخته است. این مطالب بخش‌هایی از گفت‌وگوهایی است که در جلسات پنجشنبه و جمعه از سوی دفتر معظم له برگزار می‌شد. در این جلسات شاگردان سؤالات خود را پرسیده و علامه طباطبایی رحمه‌الله پاسخ می‌دادند.

چگونگی رسیدن ثواب‌ها به انسان در عالم برزخ

سؤال: اگر عالم برزخ تدریج بردار نیست، چگونه ثواب برای انسان به تدریج می‌رسد و چگونه انسان علم تدریجی به ثواب پیدا می‌کند؟

پاسخ: این طور نیست که خود علم هم تدریجی باشد، بلکه علم به امر تدریجی است. (علم به تدریج) است، نه (علم تدریجی).

چگونگی فشار قبر

سؤال: فشار قبر چگونه است؟ آیا واقعاً دیوارهای قبر به هم آمده و به مرده فشار می‌دهد؟

پاسخ: برای روح که از بدن مفارقت نموده تمثل می‌شود که گویا قبر، او را فشار می‌دهد، نه اینکه حقیقتاً قبر جسد را فشار دهد. چنانکه امور دیگر که بنا بر روایات در قبر رخ می‌دهد از قبیل نشستن در قبر، و خوردن سر مرده به سنگ لحد و غیره، (153) همگی تمثل است.

بیشتر بخوانید
  • اینفوگرافی|آداب و اعمال مخصوص ماه رمضان

  • مرور نکات کمتر عنوان‌شده از زندگی حضرت خدیجه(س)/ مطالبی درباره سبک زندگی ام‌المؤمنین

  • آشنایی با آموزه‌ای فراموش‌شده در سبک زندگی اسلامی/ آیا خانم‌ها می‌توانند با یکدیگر عقد اخوت ببندند؟

تفاوت نظام عالم برزخ با نظام دنیا

سؤال: آیا نظام عالم برزخ با نظام این عالم فرق دارد؟

پاسخ: نظام عالم آخرت یقیناً با نظام این عالم فرق می‌کند. مثلاً انسان در دنیا پس از غذا خوردن سیر می‌شود و گنجایش خوردن چیز دیگر را ندارد و اگر بخورد می‌ترکد، ولی در آن جهان هر قدر بخورد، سیر نمی‌شود، و لذت‌های دیگر از قبیل جماع و غیره نیز به این صورت است. و نظام عالم برزخ نیز اجمالاً با نظام این عالم فرق دارد.

شهدا نیز عالم برزخ دارند

سؤال: آیا شهدا عالم برزخ دارند؟ و اگر ندارند چرا درباره حضرت جعفر طیار و ابوالفضل العباس علیه السلام، در روایت آمده است: «له جناحان یطیر بهما فی الجنه؛ دو بال دارد که به وسیله آن‌ها در بهشت به پرواز درمی‌آید.»

پاسخ: شهدا نیز برزخ دارند، و مقصود از بهشت در روایت شاید همان برزخ آن‌ها باشد.

 

منبع:تسنیم

پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین