عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۷۷۷۳
تاریخ انتشار : ۱۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۸
حجت‌الاسلام مهدی شهرباف درباره دعای شرف الشمس و چگونگی استناد به آن توضیحاتی ارائه داد.

عقیق:در روز نوزدهم فروردین ماه هر سال رسم بر این است دعایی که انتهای آن کد مخصوصی است را با عنوان شرف الشمس روی کاغذ زرد رنگ می‌نویسند و یا روی سنگ یا فلز زرد رنگ حکاکی می‌کنند. برای اینکه بدانیم این کار درست است یا نه با حجت الاسلام مهدی شهرباف گفت و گو کردیم.

حجت الاسلام مهدی شهرباف در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره معنای واژه شرف الشمس گفت: شرف الشمس حالتی از خورشید است. به طور کلی هر ستاره یا سیاره دو حالت دارد؛ یکی شرف آن سیاره و ستاره است و دیگری هم هبوط آن ستاره. شرف یعنی اوج قدرت آن سیاره و ستاره و هبوط یعنی نازل ترین درجه قدرت آن ستاره. درباره خورشید گفته می‌شود که در روز نوزدهم حمل (فروردین) به اوج قدرت خود می‌رسد.

وی با اشاره به دعایی که در این روز روی کاغذ یا سنگ زرد می نویسند، اظهار کرد: این دعا و نشانه های اختصاری آن در دیوان منسوب به حضرت علی آورده شده است. پس سند اصلی شرف الشمس در دیوان منسوب به حضرت علی (ع) است. در کتاب "شیخ بهاء" هم از آن نام برده شده است. علامه حسن زاده هم در کتاب "هزار و یک کلمه" در جلد سوم و صفحه ۳۷۸ مطلبی درباره شرف‌الشمس آورده که رساله‌ای در شرح اسم اعظم که مرادش شرف الشمس است، نوشته است.

آیا شرف الشمس خرافات است؟

این کارشناس مذهبی درباره نحوه نوشتن حرز شرف الشمس گفت: نحوه کشیدن این حرز به اینگونه است که اول باید یک ستاره کشیده شود، بعد سه تا خط و بالای آن خطی مانند کلاه آ روی آن کشیده شود و سوم آن‌ها میم تو پر است که دمی برای آن انجام شده است و بعد از آن نردبان سه پله آورده شده است و پس از آن چهار خط مانند انگشتان دست که بالا و پایین دارد باید استفاده شود و بعد از آن ه و واو برعکس و باید این حرز به ترتیب باشد و حتما باید به همان شکل نوشته شود. برخی آن را به صورت لیزری می‌نویسند که چون به ترتیب نوشته نشده است و یک سره با لیزر حکاکی شده است اثر ندارد. همچنین برخی افراد می‌گویند شرف شمس باید به نام فردی که برای آن این حرز نوشته شده باشد که این غلط است. اگر خودتان برای خودتان بنویسید، باز هم مفید است. نظر به اینکه رنگ خورشید زرد است بهتر است که شرف الشمس بر چیز زرد رنگی مانند عقیق زرد یا روی فلز زرد حکاکی شود یا روی کاغذ زرد رنگ نوشته شود و فرد آن را همراه خود داشته باشد.

وی درباره خواص شرف الشمس بیان کرد: در دیوان حضرت علی درباره شرف الشمس آمده است که شرف الشمس حرزی است که در جهت رفع صداع مجرب است که حالا باید بررسی شود آیا فواید شرف الشمس در این یک مورد است یا فواید دیگری نیز دارد. همچنین ذکر شده "‌ای حامل این اسم، مانند این اسم را پیدا نمی‌کنی. " مرحوم کفعمی می‌گوید که آن اسم، همان اسم اعظم است.

منبع:باشگاه خبرنگاران


پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین