عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۶۶۷۵
تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۵
شحات محمد انور از قاریان نامدار جهان اسلام است که در سال‌های عمر با برکتش بارها به کشورمان سفر کرد و در محافل مختلف از جمله در محضر رهبر معظم انقلاب تلاوت کرد.

عقیق:مهدی احمدی: ۱۲ ژانویه سالروز درگذشت یکی از بزرگان تلاوت جهان اسلام یعنی استاد شحات محمد انور است. استادی که سفرهای متعددی به جمهوری اسلامی ایران داشت و این سفرها باعث محبوبیت وی در کشورمان و انس افراد زیادی با قرآن کریم شد.

شهرت در مصر در ۲۰ سالگی

این استاد قرآن کریم از محضر بسیاری از اساتید بزرگ تلاوت جهان اسلام از جمله عبدالصمد زناتی و حمدی زامل تلمذ کرد و در جوانی به قاری خوش خوانی تبدیل شد. شهرت استاد خیلی زود در شهرها و مناطق مختلف مصر پیچید و در حالی که جوانی ۲۰ ساله بود از او برای تلاوت در محافل مختلف در این کشور دعوت می‌شد و در ادامه از رادیو مصر برای تلاوت از او دعوت شد.

استاد شحات محمد انور در تاریخ ۱ ژوئیه ۱۹۵۰ برابر با ۱۳۲۹ شمسی در روستایی در استان قهلیه مصر متولد شد و تنها سه ماه داشت که پدرش را از دست داد و مادرش در نبود همسر برای ادامه زندگی به منزل پدری‌اش مهاجرت کرد.


مرحوم شحات در سفر حج

 

در ۱۰ سالگی به همراه دایی‌اش نزد استاد احمد فرارحی رسید و آنجا استاد نوید ظهور استعدادی در تلاوت قرآن را داد. دیری نپایید که این پیش‌بینی استاد محقق شد و شحات محمد انور به یکی از بزرگان تلاوت قرآن جهان اسلام تبدیل شد

شحات از کودکی نزد دایی‌اش استاد حلمی محمد مصطفی تلاوت قرآن را یاد گرفت و در حالی که هشت سال داشت کل قرآن را حفظ شد. در ۱۰ سالگی به همراه دایی‌اش نزد استاد احمد فرارحی رسید و آنجا استاد نوید ظهور استعدادی در تلاوت قرآن را داد. دیری نپایید که این پیش‌بینی استاد محقق شد و شحات محمد انور به یکی از بزرگان تلاوت قرآن جهان اسلام تبدیل شد.

شاید ویژگی بارز تلاوت مرحوم شحات انور آرامش خاصی است که او هنگام تلاوت داشت و این آرامش در نوای آسمانی‌اش آشکار بود و به مستمع منتقل می‌شد.

وقتی مدیر رادیو مصر شخصاً از شحات انور برای تلاوت در رادیو دعوت کرد

مرحوم شحات انور در خصوص چگونگی ورودش به رادیو مصر می‌گوید: سال ۱۹۷۶ به مجلسی برای تلاوت قرآن دعوت شدم که در آن مجلس مدیر رادیو مصر هم حضور داشت. بعد از تلاوت این شخص به نزد من آمد و از من دعوت کرد تا برای تلاوت به رادیو مصر بروم و من هم با کمال میل پذیرفتم. البته در تست اولیه آنها از من دعوت کردند که در آموزشگاه موسیقی دینی، علوم و فنون تلاوت و مقام‌های موسیقایی را به صورت علمی بیاموزم من هم با حضور در این آموزشگاه طی دو سال دستگاه‌ها و نغمات موسیقایی و فنون تلاوت را فرا گرفتم و پس از آن به عنوان قاری رادیو مصر معرفی شدم.

 

تعداد بازدید : 143

فرازی از تلاوت مرحوم شحات که رهبر معظم انقلاب با آن گریست

تسلط بالای استاد به مقامات موسیقی عربی، تجوید و قرائات مختلف همچنین حفظ کل قرآن که از کودکی آن را انجام داده بود از جمله عوامل توانمندی او در تلاوت قرآن کریم بود که از او چهره‌ای محبوب ساخت.

سفر به شرق تا غرب عالم برای ترویج آیات الهی

کم کم آوازه استاد از مرزهای مصر هم فراتر رفت و از کشورهای مختلف جهان اسلام از جمله آمریکا، آرژانتین، اسپانیا، فرانسه، برزیل، نیجریه، کامرون، زئیر، اندونزی، مالزی، هند، پاکستان، بنگلادش، عربستان، لبنان و تقریبا همه کشورهای عربی و از جمله جمهوری اسلامی ایران از او برای تلاوت دعوت شد و وی از شرق تا غرب عالم برای تلاوت سفر کرد.

حضور مستمر در جمهوری اسلامی ایران و محبوبیت نزد ایرانی‌ها

شحات انور اولین بار در اواخر دهه ۶۰ به همراه برخی قاریان مصری از جمله مرحوم غلوش به جمهوری اسلامی ایران سفر کرد و این سفر آغازی شد برای حضور مستمر این استاد در کشورمان، زیرا استقبال بالای مستمعان از تلاوت مرحوم شحات سبب شگفتی این استاد از عشق و علاقه ایرانیان به آیات الهی شد و در سال‌های عمر با برکتش سفرهای زیادی به کشورمان داشت و در محافل مختلف در استان‌های مختلف از جمله حرم امام رضا (ع) به تلاوت پرداخت.


حضور مرحوم شحات انور در حرم امام رضا (ع)

ابراز شگفتی استاد از استقبال جوانان ایرانی از قرآن کریم

همچنین تلاوت در محضر رهبر معظم انقلاب و قضاوت در مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران بخشی از کارنامه حضور مرحوم شحات انور در کشورمان است. این استاد قرآن همواره در محافل از حضور جوانان ایرانی پای رحل قرآن ابراز شگفتی می‌کرد و براى پیشرفت و کامیابى آنان دعاى خیر می‌کرد.

رهبر معظم انقلاب در دیدار با قاریان قرآن بارها از تلاوت استاد شحات انور ابراز رضایت می‌کردند و ویژگی‌های این استاد را برای حاضران بازگو می‌کردند. ایشان در یکی از دیدار‌‌ها درباره استاد شحان انور این‌گونه گفتند:

«ما از سفر قبلى آقاى شحات انور خاطرات خیلى خوبى داریم. تلاوت‌هاى شما را در رادیو و تلویزیون مى‌شنویم و لذت مى‌بریم. ان‌شاءاللَّه امسال هم مردم و جوانان عاشق قرآن ما، استفاده‌ وافى خواهند برد. اسم جناب آقاى عبدالعال را هم شنیده‌ام، لیکن یادم نیست که نوارهایشان را شنیده باشم. ما از تلاوت‌هاى آقاى شحات انور خیلى راضى هستیم. هر چه در این‌ جا براى خواندن مایه بگذارید، در پیشرفت قرآن تأثیر مى‌گذارد… آن چیزى که من در مورد ایشان خوشحال هستم، این است که ایشان بحمداللَّه هنوز جوانند. صداى شما، صداى بسیار قوى و محکمى است و راه براى شما در آینده هنوز هم باز است. من بعضى از این آقایانى که نوارهایشان را سال‌هاى پیش شنیده بودم، بعد دیدم اینها پیر و افتاده شده‌اند؛ لیکن ایشان هنوز به طرف بالا دارند مى‌روند؛ این را ایشان باید قدر بدانند.» (بیانات در دیدار با قاریان ۱۳۷۰/۱۱/۰۳)


مرحوم شحات و اساتید مصری در محضر رهبر معظم انقلاب

شحات انور: بهترین سبک و روش تلاوت قرآن کریم، رعایت تقواى الهى است، زیرا تقواى الهى در قارى قرآن مى‏‌تواند قلب و دل شنوندگان را تسخیر کند و سبب دلنشینی تلاوتش شود

شاید اخلاق حسنه را بتوان راز اصلی موفقیت این استاد قرآن دانست. او در یکی از سفر‌ها به کشورمان در پاسخ به یکی از قرآن دوستان مبنی بر اینکه بهترین و مؤثرترین سبک و روش تلاوت قرآن کریم، براى جلب شنوندگان کدام شیوه است؟ پاسخ داد: «بهترین سبک و روش تلاوت قرآن کریم، رعایت تقواى الهى است، زیرا تقواى الهى در قارى قرآن مى‏‌تواند قلب و دل شنوندگان را تسخیر کند و سبب دلنشینی تلاوتش شود».

این استاد قرآن کریم در حالی که تنها ۵۷ سال داشت و هنوز جهان اسلام می‌توانست از دریای بیکران تلاوت او بهره‌مند شود به دلیل بیماری در بیمارستان خاتم الانبیا تهران جان به جان آفرین تسلیم کرد و امروز قاریان بسیاری در کشورمان و در دیگر بلاد اسلامی سبک استاد شحات انور را به عنوان سبک تلاوت انتخاب و اساتید قرآن این سبک را به عنوان یکی از روش‌های نوین و زیبای تلاوت آیات الهی به قرآن آموزان آموزش می‌دهند. همچنین دو فرزند وی یعنی انور شحات انور و محمود شحات انور با پیروی از سبک پدر در تلاوت امروز به عنوان قاریان خوشخوان در جهان اسلام مطرح هستند. 


اولین حضور استاد شحات در ایران در سال ۶۹

 

در پایان یکی از تلاوت‌های زیبای این استاد قرآن کریم تقدیم می‌شود.

تعداد بازدید : 46
 
منبع:فارس

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین