عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۶۳۲۶
تاریخ انتشار : ۰۳ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۰
ظریف وزیر خارجه کشور گفت: لشکر فاطمیون بهترین نیروهای با سابقه مقابله با تروریست‌ها هستند. اگر دولت افغانستان بخواهد، می‌توانند برای مقابله با گروه تروریستی داعش در افغانستان باشند.

عقیق:محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشور، روز گذشته در مصاحبه با شبکه تلویزیونی طلوع‌نیوز افغانستان درباره مسائل مختلف روابط ایران و افغانستان گفتگو کرد.

ظریف با اشاره به حمایت از جبهه مقاومت اسلامی در کشور سوریه گفت: ما از کسانی که با داعش و با افراط در سوریه مقابله کردند، برای اینکه مجبور نباشند در کابل و در قندهار با داعش مقابله کنند، در تهران و همدان و کرمانشاه یا در بغداد و کربلا و نجف مقابله کنند، حمایت کردیم. اگر لازم باشد باز هم حمایت می کنیم. اما امروز آن خطر در حال رفع شدن است.

وی افزود: تمام کسانی که در کشور سوریه با داعش جنگیده اند، تحت فرماندهی واحد دولت سوریه بوده اند. ما هم تحت فرماندهی دولت سوریه کمک می‌کردیم. ما معتقد به تمامیت ارضی و حاکمیت ارضی دولت‌ها و حکومت‌ها هستیم. در افغانستان تحت حاکمیت و فرماندهی دولت افغانستان ما آمادگی کمک داریم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار افغانستانی این شبکه درباره علت حضور رزمندگان لشکر فاطمیون در سوریه گفت: کسی برای یک کشور دیگر نمی‌رود در یک کشور ثالث بجنگد. برادران افغانستانی ما به آنجا به صورت داوطلب رفتند. کما اینکه از عراق و جاهای دیگر رفتند.

وی افزود: ما در کشور سوریه برای مقابله با داعش که دشمن مشترک همه ماست، کمک کردیم. این رزمندگان هم به خاطر اعتقاداتشان رفتند. در پایگاه ها و سنگرهای خودشان و بعضا با پرچم افغانستان و عکس رئیس جمهور افغانستان حضور داشتند.

ظریف با اشاره به مهارت نظامی و رزمی مدافعان حرم افغانستانی گفت: اینها بهترین نیروهایی هستند که اگر دولت افغانستان تمایل داشته باشد، می تواند با سابقه رزم با تروریست های داعش از آن ها استفاده کند. برای مبارزه با داعش، ترور و برای حفظ امنیت افغانستان. حالا که جنگ از اماکن متبرکه در سوریه رفع شده، بسیاری از این افراد به زندگی عادی برگشته اند، زندگی و کار می کنند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار در مورد تعداد افغانستانی های حاضر در جنگ با داعش گفت: من همان عددهای را که شما می گویید شنیده ام. پنج هزار نفر شنیده ام که ممکن است حالا کمتر از دو هزار نفرشان در کشور سوریه باشند.

وزیر خارجه در پاسخ به سوال مجری که اگر من بخواهم به کشور سوریه بروم، به من سلاح می دهید، گفت: شما وقتی رفتید کشور سوریه ممکن است به شما سلاح هم بدهیم. اینها که رفتند سوریه، در کشور سوریه برای مبارزه با داعش به نیروهای مقاومت پیوستند. ما هم بدون هیچ رودربایستی از نیروهای مقاوم در برابر تروریسم، در برابر افراط گرایی حمایت کردیم.

وی درباره تعداد شهدای افغانستانی مدافع حرم گفت: من تعدادشان را نمی دانم اما ما به خانواده های آنها امتیازاتی می دهیم. خانواده های افرادی که برای آرمان هایشان شهید می شوند، را تحت پوشش می گیریم.

تعداد بازدید : 22

 

منبع:تسنیم


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین