عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۱۱۵۳۳۲
تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۹
شورای عالی قرآن به‌زودی دوره‌های تخصصی اقراء را با استفاده از ظرفیت اساتیدی که در این چندسال موفق به دریافت اجازه قرائت شدند در سراسر کشور توسعه خواهد داد.

شورای عالی قرآن دوره‌های عقیق:سنت اقراء یکی از سنت‌های رایج تعلیم و تعلم قرآن از صدر اسلام تاکنون بوده است. در این روشِ آموزش، قاری با قرائت یک دوره کامل قرآن نزد استاد و شیخ قرائت(مُقری)، نحوه تلفظ و ادای دقیق حروف و کلمات قرآن را فرا می‌گیرد تا الفاظ قرآن با دقت و امانت، نسل به نسل و سینه به سینه حفظ و به صورت شفاهی منتقل شود. با این شیوه، سلسله اسناد قرائت که نهایتاً به قرائت پیامبر گرامی اسلام (ص) می‌رسد هم حفظ می‌شود.

نهادینه کردن و ترویج رسمی این سنت حسنه در جمهوری اسلامی ایران، از سال 1395 در دستور کار شورای عالی قرآن و مرکز طبع و نشر قرآن کریم قرار گرفته است. با برنامه‌ریزی انجام شده، به‌زودی دوره‌های تخصصی اقراء در سراسر کشور توسعه خواهد یافت.

محمدتقی میرزاجانی، معاون اجرایی شورای عالی قرآن با اعلام این خبر گفت: نظر به اهمیت گسترش سنت اقراء و باتوجه به بستر مناسبی که در چند سال اخیر با حضور شیوخ صاحب اجازه؛ شیخ محمد فهمی عَصفور از مصر، دکتر رفعت علی دیب از سوریه و مرحوم شیخ محمود کرخی از عراق، در کشورمان فراهم شده، بنا شد در راستای تکمیل این حرکت ارزشمند، طرح توسعه دوره‌های اقراء با استفاده از ظرفیت حدود 100 نفر از استادان، قاریان و حافظانی که در این چندسال موفق به دریافت اجازه قرائت شدند در دستور کار قرار گیرد.

میرزاجانی ادامه داد: این طرح که به زودی آغاز می‌شود در چند مرحله اجرا خواهد شد و از جمله مخاطبان آن، اساتید فعال در حوزه آموزش قرآن و قاریان و حافظان ممتازی‌اند که در رسانه ملی تلاوت می‌کنند.

معاون اجرایی شورای عالی قرآن، در پایان با بیان اینکه جزئیات بیشتری از این طرح متعاقباً به جامعه قرآنی و رسانه‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود، گفت: از همکاری با نهادها و تشکل‌هایی که آمادگی مشارکت در اجرای این برنامه را دارند استقبال می‌کنیم، چرا که قطعاً با همکاری و هم‌افزایی، این گونه طرح‌ها با کیفیت بهتری عملیاتی خواهد شد.

 

منبع»تسنیم

پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: