عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۱۱۵۱۶۶
تاریخ انتشار : ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۳
امروزه وحدت امری ضروری است که فقط با همدلی و از بین بردن اختلافات میسر می‌شود.

عقیق: درباره اهمیت وحدت میان مسلمانان جهان، اظهار داشت: امام خمینی (ره) با نگاه و بصیرت خاص خودشان نیاز جامعه اسلامی به وحدت، همدلی و یکپارچگی را به خوبی تشخیص دادند و خواهان وحدت میان مسلمین در برابر دشمنان بودند؛ آن هم وحدتی که در مقابل دشمنان یک نیاز ضروری و همیشگی است.

وی در تفسیر موضوع وحدت گفت: اگر بخواهیم وحدت و یکپارچگی اسلامی را تفسیر کنیم ابتدا باید بگوییم انسان یک موجود اجتماعی است و برای زندگی نیازمند همدلی با افراد پیرامون خودش است؛ ما در طول تاریخ مشاهده کرده ایم هر صدمه‌ای که امت اسلامی از عدم وحدت و تفرقه به خود دیده، فجایع بسیار بزرگی را به بار آورده است و دشمن با بهره‌برداری و سوء استفاده از این شرایط به خوبی توانسته مقاصد خودش را به پیش ببرد و عملیاتی کند.

منظور از وحدت میان شیعه و سنی چیست؟ /امام حسین (ع) بهترین الگوی ایجاد وحدت میان جامعه جهانی

این کارشناس مذهبی ادامه داد: در خصوص وحدت چند نظریه وجود دارد که بعضاً برخی ازنگاه‌ها افراطی است. حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب درباره وحدت می‌فرمایند: وحدت بین مسلمانان‌ها به این معنا نیست که شیعه، سنی شود و یا سنی، شیعه شود بلکه به این معنا است که در یک بستر مناسب و محیط آرام گروه‌های مختلف که همه تحت بیرق اسلام جمع شده اند و خود را مسلمان می‌دانند بیایند سیره و سنت پیامبر و کتاب خدا را محور قرار دهند.

منظور از وحدت میان شیعه و سنی چیست؟ /امام حسین (ع) بهترین الگوی ایجاد وحدت میان جامعه جهانی

حجت الاسلام دریاپیما تصریح کرد: اینک وظیفه این است که سیره و سنت پیامبر (ص) را محور همه موضوعات قرار دهیم تا مسلمانان در یک فضای دوستانه و به دوراز پیش داوری‌ها و تعصبات مطالب خود را مطرح کنند؛ البته در این میان باید اختلاف سلیقه و آراء را هم قبول کرد؛ در نتیجه باید به این بینش برسیم که همه ما تحت بیرق اسلام هستیم و برای حفظ آن در مقابله با دشمنان و استکبار باید یک وحدت کلی داشته باشیم همانگونه که در مسائل اجتماعی به همین منوال است.

وی در ادامه افزود: همانگونه که در مسائل اجتماعی قبائل و احزاب مختلف با هر سلیقه‌ای در مقابل اختلافات و دشمنان متحد می‌شوند و به یکپارچگی می‌رسند ما نیز در مسائل اعتقادی نیازمند این اتحاد و انسجام هستیم تا به موضوعی که حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری بر آن تاکید داشتند و آن وحدت در برابر دشمنان قسم خورده‌ای است که اصل دین را هدف گرفته اند و می‌خواهند نابود کنند؛ به وحدت برسیم.

منظور از وحدت میان شیعه و سنی چیست؟ /امام حسین (ع) بهترین الگوی ایجاد وحدت میان جامعه جهانی

این کارشناس مذهبی به تحریف برخی افراد از وحدت شیعه و سنی اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری در سخنانی می‌فرمایند: ما نمی‌گوییم سنی‌های عالم شیعه شوند و یا شیعه‌های عالم دست از عقیده شان بردارند البته اگر یک سنی یا هر شخصی تحقیق و تفحص کرد عقیده است هر چه شد باید بر طبق عقیده و تحقیق خودش عمل کند و تکلیف او با خدایش است. حرف ما در هفته وحدت و به عنوان پیام وحدت این است که مسلمانان بیایند با یکدیگر متحد شوند و با هم دشمنی نکنند؛ محورهم کتاب خدا و سنت نبی اکرم (ص) و شریعت الهی باشد.

حجت الاسلام دریاپیما به پیاده روی اربعین حسینی به عنوان مصداق وحدت اشاره و تاکید کرد: یکی از جلوه‌های وحدت که می‌تواند به جامعه اسلامی تعمیم پیدا کند و جامعه از این الگو بهره‌مند شود؛ حرکت عظیم اربعین اباعبدالله (ع) است که شیعه و سنی، مسلمان و غیر مسلمان، مسیحی و یهودی وهمه فرقه‌ها به سمت یک هدف مشترک حرکت و چند روزی با هم زندگی می‌کنند.

وی در ادامه افزود: در پیاده روی اربعین به رسم مهمان نوازی شاید از کسی که شیعه نباشد بهتر پذیرایی شود و این یک نمونه بسیار زیبا است که زیر پرچم اهل بیت (ع)، امت اسلامی را اینگونه جمع کرده تا زندگی برادرانه را تجربه کنند. ما امروزه هم در بین شیعیان، جامعه اسلامی و هم در اجتماع جهانی نیازمند وحدت هستیم، زیرا این جنگ‌هایی که در جهان اتفاق می‌افتد همه پیامد دوری دل‌ها از یکدیگر است پس در نتیجه اگر با محوریت عقل و خداوند جوامع جمع شوند هیچ وقت این اتفاقات و حوادث ناخوشایند رخ نمی‌دهد.

منظور از وحدت میان شیعه و سنی چیست؟ /امام حسین (ع) بهترین الگوی ایجاد وحدت میان جامعه جهانی
حجت الاسلام دریاپیما در پایان گفت: خوب است که حرکت اربعین الگویی برای تمام زندگی ما شود. اگر از این منظر به حرکت اربعین نگاه کنیم مشاهده می‌کنیم که خداوند متعال با اباعبدالله (ع) می‌خواهد این وحدت را بوجود بیاورد تا میان مردم صفا و همدلی ایجاد شود در نتیجه اگر می‌خواهیم به محبت و رحمت الهی برسیم باید نگاهمان نگاه همدلی باشد و این نگاه لزوماً به معنای نفی عقائد خودمان نیست بلکه در یک فضای دوستانه بزرگان ادیان باید جمع شوند و با فهم همدیگر به این وحدت ضروری دست یابند.پ

 

منبع:باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پربحث ها
پرطرفدارترین عناوین