عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۱۱۴۹۴۰
تاریخ انتشار : ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۵
کارشناس مذهبی می‌گوید با نگاهی به کلیات زندگانی پیامبران، به این حقیقت پی خواهیم برد که زندگانی ایشان در مسیر برپایی امر ظهور امام زمان (عج) بود.

هر پیامبری نقشی در مسیر برپایی ظهور امام زمان (عج) داشتعقیق: حجت‌الاسلام عابدینی در برنامه سمت خدا با اشاره به اینکه نقش انسان در این هستی باید قافله‌سالاری به‌سوی ظهور امام زمان (عج) باشد، گفت: اگر با این منظر به ماجرای خلقت بنگریم، خلقت آدم علیه‌السلام در مسیر ظهور جایگاه ویژه‌ای خواهد داشت؛ از ماجرای القای کلمات بر آدم(ع) تا توبۀ ایشان ارتباطی با جریان ظهور پیدا می‌کند، همچنان که خداوند فرمود با کلمات خود احقاق حق و به این وسیله کافران را نابود می‌کند. «یُحِقَّ الْحَقَّ بِکَلِماتِهِ‏ وَ یَقْطَعَ دابِرَ الْکافِرینَ».

وی افزود: با همین منظر ماجرای سجدۀ ملائک و اخراج ابلیس از درگاه خداوند به عنوان بزرگ‌ترین دشمن بشریت قابل تحلیل است. خداوند از همان ابتدا خط ابلیس را از جریان حق جدا کرد و او نیز سوگند یاد کرد همگان را از صراط مستقیم ظهور منحرف کند. او ابتدا از خداوند تا روز بعث مهلت خواست قالَ أَنْظِرْنی‏ إِلى‏ یَوْمِ یُبْعَثُون‏؛ گفت: «مرا تا روزى که [مردم‏] برانگیخته خواهند شد مهلت ده.» اما خداوند فرمود تا دوران وقت معلوم مهلت یافتی «إِلى‏ یَوْمِ الْوَقْتِ الْمَعْلُوم‏». بر اساس روایاتی از امام رضا(ع)، این دوران مربوط به خروج قائم آل محمد (عج) است؛ وَ هُوَ یَوْمَ خُرُوجِ قَائِمِنَا...؛ روایات دیگری در این باره از امام صادق (ع) وجود دارد.

حجت الاسلام عابدینی مأموریت سایر انبیاء را در راستای ظهور معرفی کرد و گفت: اگر با این نگاه به جریان انبیاء بنگریم، نگرش ما به زندگانی این بزرگواران متفاوت و رفتارهای ایشان معنادار خواهد شد. وقتی بخواهیم به کلیات زندگانی این بزرگوران نگاهی داشته باشیم، به این حقیقت پی خواهیم برد.

 

منبع:تسنیم

پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین