عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۴۶۸۸
تاریخ انتشار : ۱۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۲
حجت‌الاسلام و المسلمین موسوی گفت: اربعین آغاز نمادین شدن قیام اباعبدالله الحسین (ع) است و ما باید حسینی زیستن و حسینی مردن را یاد بگیریم.

حسینی زیستن و حسینی مردن را یاد بگیریمعقیق:حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن موسوی سخنران و کارشناس دینی، در گفت و گویی، اربعین را که در لغت به معنای چهل است، عدد رازآلودی خواند و گفت: هیچ کس از رمز و راز نهفته در اربعین چیزی به دست نیاورده است؛ اربعین آغاز نمادین شدن قیام اباعبدالله الحسین (ع) است. اولین زائران آن حضرت جابر بن عبدالله انصاری و عطیه بودند که مظلومیت سیدالشهدا را در مقابل همه آشکار کردند و در سوگ ایشان، به نوحه سرایی و ذکر مصیبت پرداختند. پیاده روی اربعین نیز از همین حضور پیدایش یافته است.

باید شخصیت امام حسین (ع) را از روایات بشناسیم

حجت الاسلام موسوی  اضافه کرد: با روایات و مطالعه می‌توان سیدالشهدا را به قدر وسع شناخت. امام حسین در رابطه با فلسفه آفرینش می‌فرمایند "ای مردم، خدا انسان‌ها را نیافریده است مگر برای شناخت او؛ وقتی آن‌ها خدا را بشناسند با عشق و ارادت فراوان عبادتش می‌کنند و هیچ اجباری وجود نخواهد داشت و با پرستش عاشقانه از عبادت غیر خدا بی نیاز می‌شوند». در این میان شخصی از حضرت سوال کرد که منظور از شناخت خدا چیست؟ ایشان فرمودند شناخت امام معصومی که اطاعتش واجب است". این مهم به ما می‌گوید هرچه امام را بیشتر بشناسی، خدا را شناخته‌ای و هرچه خدا را بشناسی، اطاعتی عاشقانه‌تر خواهی داشت و لذت خواهی برد.

اربعین شروعی دوباره برای همه ماست

این کارشناس مذهبی اربعین را آغازی دوباره دانست و عنوان کرد: باید در اربعین، حسینی زیستن و حسینی مردن را یاد بگیریم و یاد همگان دهیم؛ چرا که پیام حسین بن علی (ع) این بود که به مردم عشق بورزید. خودشان نیز عاشق مردم بودند؛ به همین علت ابتدا برای خشنودی خداوند و سپس برای هدایت مردم جان خویش را به جانان سپردند. امسال که با مشکلات پیش رو، سعادت زیارت را از دست داده ایم، می‌توانیم وظیفه‌های دیگری را به جا بیاوریم.

در فراق زیارت چه باید کرد؟

حجت الاسلام و المسلمین موسوی در ادامه به اعمالی که می‌توان در دوری از پیاده روی هر ساله اربعین انجام داد، اشاره  و بیان کرد: در اولین قدم خوب است که چهل آیه از قرآن را بخوانیم و در معنی و مفهوم آن دقت  و این اندیشیدن را در زندگی خود پیاده کنیم. گام دوم خواندن چهل حدیث است که می‌توانیم به طور روزانه به آن بپردازیم و ببینیم امامان معصوم چه چیزی را به ما می‌گویند تا از آن استفاده کنیم؛ چهل حدیث امام خمینی (ره) مورد مناسب و شایسته‌ای است. به عنوان سومین پیشنهاد برای اربعینی شدن کمک به نیازمندان را توصیه می کنم، هرچند کم که می‌تواند گره‌های زیادی را باز کند. باید در حد خودمان مردم مستضعف را مورد حمایت قرار دهیم که بسیار ارزش معنوی دارد.

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: دو راه دیگر برای به سعادت رسیدن را ذکر می‌کنم که می توانیم به نیت امام حسین (ع) آن‌ها را عملی کنیم؛ اولین آن فکر کردن به زیبایی‌های خدا و زیبایی‌های آفرینش است؛ حتی برای یک دقیقه در طول روز. امام رضا (ع) می‌فرمایند "خداوند را از تماشای ناخن‌های دستانم می‌شناسم " که چرا پنج تاست و چگونه ایجاد شده است؟ این موضوع نشان می دهد تفکر، هرچند کوتاه از سال‌ها عبادت برتر است و با همین روش اندیشه هایمان را تقویت می‌کنیم. دومین نکته تقویت امام شناسی است که بهترین شناسنامه، مرور زیارت جامعه کبیره است که سرشار از معرفت، آگاهی، اندیشه و امام شناسی است.  باید سعی کنیم با مرور این شخصیت‌ها خودمان را تا جایی که مقدور است، به اهل بیت نزدیک کنیم.

 

باشگاه خبرنگاران


پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین