عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۲۵۶۱
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۸
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه کانون‌های مساجد دارای 3 طعم و ویژگی مردم، دین و گستردگی در ایران هستند که ترکیب آنها موجب لذت‌بخش شدن آن‌ها می‌شود، گفت: تصویرسازی درست از مساجد و کانون‌ها برای مردم الزامی است.

عقیق:نشست صمیمی برگزیدگان نخستین رویداد ملی «فهما» صبح امروز سه‌شنبه ۲۰ خرداد با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اوحدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و حجت‌الاسلام ارزانی رئیس ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور برگزار شد.

سیدعباس صالحی در این مراسم با بیان این که کانون‌های مساجد دارای سه طعم هستند که با ترکیب شدن با یکدیگر جایگاه ویژه‌ای به آنها بخشیده است، اظهار داشت: اولین طعم مردمی بودن آنهاست که خالص، بی تصنع و بی تکلف هستند. حوزه‌های اداری مجموعه‌های پرتکلف را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تشکیل می‌دهند، اما مردم خالص و زلال هستند و کانون‌های مساجد به دلیل برخاستن از مردم دارای این روحیه هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طعم دوم کانون‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بعد دینی آنها دانست و گفت: بخش مهم هویت اجتماعی در سراسر جهان به خصوص ایران در بعد دینی است و کانون‌های فرهنگی و هنری در مهم‌ترین پایگاه‌های دینی یعنی مساجد فعالیت‌های خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اجرایی می‌کند.

 

وی اضافه کرد: سومین طعم کانون‌ها در فراگیری آنها در ایران است. ما کمتر مجموعه‌ای را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در کشور شاهد هستیم که شبکه وسیعی در شهرهای بزرگ و کوچک، روستاها و محلات داشته باشد. هر اداره یا وزارت‌خانه‌ای نهایتاً در برخی شهرها دارای شعبه است، اما کانون‌های مساجد با گستردگی ۲۵ هزار کانونی هم اکنون در بخش‌های بسیاری از کشور دارای شعبه است.

صالحی با اشاره به این که کانون‌ها تا زمانی که این سه طعم خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ حفظ کنند لذیذ هستند، تصریح کرد: این ترکیب سه گانه به کانون‌ها ویژگی خاصی می‌دهد و رویداد ملی فهما نیز موجب شد ظرفیت‌های غیر دقیق کانون‌ها دقیق‌تر شناخته شود و امروز می‌دانیم چه داریم و می‌توانیم بر اساس داشته‌ها برنامه‌ریزی کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: پورتال بچه‌های مسجد و ثبت نام کانون‌ها به همراه اعضایشان در این پورتال همه چیز را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شفاف کرده است و امروز با این بستر می‌دانیم هر فرد در کدام نقطه کشور و با چه نیرو و عناصری در حال انجام چه فعالیتی است.

وی با بیان این که از دو زاویه باید به بازسازی مسیر حرکتی کانون‌ها بپردازیم، تصریح کرد: محور اول در حوزه کارکردهای درونی و محور دوم در حوزه کارکردهای بیرونی است. در حوزه کارکردهای درونی مهم‌ترین نکته شبکه سازی است که باید از طریق فعالیت‌های پیش بینی‌شده مجموعه‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به یکدیگر مرتبط کنیم تا انتقال تجربیات صورت گیرد.

صالحی با بیان این که فرهنگ به عنوان زمین و آسمان می‌تواند در شئون مختلف زندگی مردم اثرگذار باشد، گفت: طرح‌های انجام شده در رویداد ملی فهما به طور مثال در حوزه اقتصاد مقاومتی، ورزش، سرود و کارهای نمایشی نشان می‌دهد که کار صورت گرفته است اما شبکه لازم است تا تجربیات به تمام کانون‌های مساجد منتقل شود و به نوعی با یکدیگر پاسکاری داشته باشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که در رویداد ملی فهما نقطه‌گذاری روی انسان‌ها صورت گرفت و نباید بچه‌های مسجد را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ رها کرد، افزود: در امر شبکه‌سازی نباید تنها به کانون‌ها اکتفا کنیم بلکه باید آدم‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شبکه‌ای کنیم و از ظرفیت آنها در سال‌های بعد نیز استفاده کنیم.

وی با بیان این که مرحله اول برای شبکه‌سازی ایجاد بستر اطلاعاتی بود که با پورتال بچه‌های مسجد رقم خورد، گفت: در مرحله دوم ایجاد شبکه اجتماعی درونی باید در دستور کار باشد تا در نهایت بتوانیم به ارتقاء فرم و محتوا در کانون‌های مساجد دست پیدا کنیم و دائما در این حوزه‌ها به آموزش بپردازیم تا کار بچه‌های مسجد در حوزه‌های مختلف کمتر از حد استاندارد نباشد.

صالحی الگوسازی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سومین کارکرد درونی کانون‌ها برشمرد و گفت: امروز برگزیدگان طرح ملی فهما باید دست یاری و کمک خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به سمت کانون‌های متوسط و پایین دراز کنند و موجب ارتقاء آنان شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به حوزه فعالیتی کارکردهای بیرونی کانون‌های مساجد تصریح کرد: اولین کارکرد در این حوزه تصویرسازی درست از کانون‌ها و مساجد است. امروز مردم یا مساجد را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ صحیح نمی‌شناسند و یا حتی نسبت به آنها دید بدی دارند و کانون‌های مساجد باید با ارائه تصویر صحیح، بدون اغراق و دروغ این کم فهمی و بدفهمی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کاهش دهند و در این راه هدف باید این باشد که ۲۵ هزار کانون مساجد به ۸۰ هزار کانون و ۲ میلیون عضو آن به ۶۰ میلیون عضو برسد.

وی با بیان این که طرح فهما در سال اول با کمک رسانه‌ها توانست تصویرسازی دقیق و افزایش قدرت ارتباط گیری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ محقق کند، گفت: ایده دوم در این کار پیوندسازی است. گسست و گسل امروز جامعه بشری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ آزار می‌دهد. بنا داریم با این کارکرد به جامعه فیلم ساز و نمایشی کشور اعلام کنیم بالی به نام بچه‌های مسجد نیست. در حال فعالیت است که با کمک آنها می‌توانند فعالیت‌های بهتری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اجرایی کنند. این پیوندسازی در حوزه‌های دیگر مانند ورزش، کودک و نوجوان و هنر نیز ارزشمند است.

صالحی سومین کارکرد بیرونی کانون‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ جریان سازی توصیف و تصریح کرد: جریان فرهنگی ـ هنری، فرهنگی ـ ورزشی، فرهنگی ـ اقتصادی، فرهنگی ـ تفریحی مسجدی می‌تواند بخش‌های زندگی ما را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ متحول کند که این رویکرد باید در جامعه نشر و گسترش یابد. جشنواره فهما مقدمه‌ای بود و باید کار طولانی‌تری در این حوزه شکل گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که از طریق پورتال بچه‌های مسجد باید بررسی کنیم تور جذب کانون‌ها تا کجا اثرگذار بوده است، افزود: جذب اعضا و نیروهای جدید برای کانون‌های مساجد باید در دستورکار قرار گیرد و اعضا را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ حداقل به ۱۰ میلیون نفر افزایش دهیم و برای این امر تنها به افراد مسجدی بسنده نکنیم و افراد گریزان از مسجد را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نیز جذب نماییم.

وی خلاقیت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بعد از جذب نقطه دوم تلاش‌های آینده کانون‌ها توصیف و گفت: مجموعه‌های استانی باید به این جایگاه برسند که اگر ایده خلاقی دیدند آن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به کار ببندند، زیرا سرمایه حرکت خوب تنها پول نیست و ایده خلاق لازم است و در اثر پایش و انتقال تجربیات می‌توان از خلاقیت‌های دیگر کانون‌ها استفاده کرد.

صالحی با بیان این که بعد از ارائه ایده‌های خلاق باید فناوری متناسب را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با آن ترکیب کرد، خاطرنشان کرد: اگر سه طعم کانون‌های مساجد گرفته شود، آنها به ساختمان‌های اداری تبدیل می‌شوند. بنابراین باید این طعم‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با کمک روحانیون و مردم قوت ببخشند.

 

بر اساس این گزارش در این مراسم از پوستر طرح ملی روح مقاومت رونمایی شد. در این طرح بناست وصیت نامه شهدا در قالب ۱۱۰ روز از پانزدهم خرداد تا هفته دفاع مقدس توسط مردم در فضای مجازی روایتگری شود.

منبع:فارس


پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین