عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۲۰۷۷
تاریخ انتشار : ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۷
یکی از سؤالات رایج درباره احکام ماه مبارک رمضان شرایط استفاده از خلال دندان است.

عقیق:از سؤالات رایج درباره احکام ماه مبارک رمضان، شرایط استفاده از خلال دندان در ایام روزه‌داریِ این ماه شریف است.

در ادامه حکم سه تن از مراجع عظام تقلید در شرایط استفاده از خلال دندان را می‌خوانید.

رهبر معظم انقلاب:

* کسى که مى‌‏خواهد روزه بگیرد، لازم نیست پیش از اذان دندانهایش را خلال کند، ولى اگر بداند غذایى که لاى دندان مانده در روز فرو مى رود، چنانچه خلال نکند و چیزى از آن فرو رود روزه‌‏اش باطل مى‌‏شود. بلکه اگر فرو هم نرود، بنابر احتیاط واجب باید قضاى آن روز را بگیرد.

* خلال کردن بعد از غذا برای کسی که قصد روزه دارد واجب نیست حتی اگر احتمال دهد که خلال نکردن موجب داخل شدن غذای لابلای دندان‌ها به حلق می‌‌شود؛ و اگر بعد از آن سهواً هم غذا داخل حلق شد، روزه‌اش باطل نمی‌‌شود؛ بله اگر یقین داشته باشد که ترک آن باعث داخل شدن غذا به حلق می‌‌شود واجب است خلال کند و اگر نکرد، با فرض داخل شدن غذا به حلق بلکه مطلقاً (بنا بر احتیاط واجب) روزه‌اش باطل می‌‌شود. (پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی دفتر آیت‌الله خامنه‌ای)

آیت‌الله سیستانی:

مسأله 1557 ـ کسی که می‌خواهد روزه بگیرد، لازم نیست پیش از اذان دندان‌هایش را خلال کند، ولی اگر بداند غذائی که لای دندان مانده در روز فرو می‌رود، باید خلال کند. (پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی دفتر آیت‌الله سیستانی)

آیت‌الله مکارم شیرازی:

  • کسى که مى‌خواهد روزه بگیرد، بهتر است پیش از اذان صبح دندانهایش را بشوید و خلال‏ کند و اگر بداند غذایى که لاى دندان مانده در روز فرو مى‌رود، احتیاط واجب آن است که قبلًا آن را بشوید و خلال کند و اگر نکند و غذا فرو رود، روزه را تمام کند و بعد قضا نماید. (پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی)

منبع:تسنیم


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین