عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۱۹۵۶
تاریخ انتشار : ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۵
مرحوم آیت‌الله کشمیری درباره رعایت آداب روزه‌داری توصیه‌هایی به عموم مؤمنان دارند که این توصیه در ۹ بند بیان شده که در ادامه تقدیم می‌شود.

عقیق:

مرحوم آیت‌الله کشمیری درباره رعایت آداب روزه‌داری توصیه‌هایی به عموم مؤمنان دارند که این توصیه در ۹ بند بیان شده که در ادامه تقدیم می‌شود.

۱- حتماً دقایقی از ساعات رازآمیز روزه‌داری خود را به برترین عبادت اختصاص دهید و آن هم چیزی نیست جز «تفکر»! با خود و خدای خود خلوت ‌کنید. خصوصاً به نوع رابطه حضرت حق با خودتان بیندیشد؛ امید است ابوابی از معرفت به روی‌تان باز شود.

۲- یکی از مهم‌ترین حالت‌های بندگی خصوصاً در رمضان‌المبارک، حالتی است که توصیه مؤکد نبی مکرم است و آن «سجده طولانی» است. فقط خدا و اولیاء الهی می‌دانند هنگام سجده عبودیت چه بارانی از ابر رحمت و چه برکاتی از عالم ربوبیت بر سر شما می‌بارد. حتماً در روز یک سجده طولانی داشته باشید.

۳- آغاز ماه رمضان حتماً نیت کنید فقط براى الله روزه بگیرید؛ فقط الله!

آداب روزه‌داری را تا آنجا که نشاط دارید، انجام دهید: «کمیت‌گرا نباشید؛ کیفیت‌جو باشید!»، دنبال ختم آیات و ادعیه نباشید؛ بلکه درپی هضم آنها باشید!، غذای اندک را خوب بجوید تا جزء جان تان شود. بزرگترین مشکل ما قشری‌نگری به دین و شریعت است. با خود فکر کنید آن‌قدر در سال‌های قبل با ولعِ زیادخوانی اعمال انجام دادید، به کجا رسیدید؟!

۴- حتی المقدور بر سفره خانه خود افطار کنید؛ حتی در مساجد افطار نکنید. بگذارید برکت افطار و دعای مستجاب لحظه افطار به خانواده و خانه شما تعلق گیرد.

در ضمن، هنگام افطار دِلال کنید! دِلال چیست؟ در اول دعای افتتاح عرض می‌کنیم: «مدلاً علیک» دِلال یعنى «ناز کردن» هنگام افطار برای خدا ناز کنید! چون برایش روزه ‌گرفتید وحضرتش خوان کرم گسترده؛ لقمه اول را نزدیک دهان ببرید، اما نخورید! دعا کنید؛ یعنی به خدا عرض کنید: «اگر حاجتم را بدهی، افطار می‌کنم!» به این حالت می‌گویند دِلال؛ معجزه می‌کند!

۵-رمز ماندگاری در ضیافت الهی رمضان کیمیای «حُسن خلق» است.

با فرزندان، خویشان و دوستان خود با اکسیر حسن خلق و مهربانی برخورد ‌کنید. همیشه خصوصاً در این ماه خوش برخورد باشید.
لحظه عصبانیت و خشم شما همان لحظه اخراج شما از این مهمانی الهی است!

۶- کشتی رؤیایی رمضان سوار بر امواج دریای «اشک »به ساحل نجات می‌رسد! از خدای سبحان در این ماه خصوصاً اسحار سحرآمیز آن اشک و گریه درخواست کنید. البته شرط سحرخیزی و اشک‌ریزی دل شکسته داشتن است.

۷- از ابتدای ماه رمضان باید هدف‌گذاری شما «لیلة القدر» باشد که جان رمضان است. در این خصوص، سخن زیاد است؛ لکن، «مصلحت نیست که از پرده برون افتد راز» فقط سعی کنیم شب قدر در ما واقع شود نه در ماه!

۸- این ماه ماه «ربیع القرآن» ماست. در این بهار قرآنی هر روز یک آیه را انتخاب کنید و تا افطار به طور متناوب تلاوت و در پیرامون آن تدبر کنید. امید است دم دمای افطار آن آیه برای شما پرده از رخسار بردارد!

۹- در سراسر ماه رمضان توجه شما به روزه‌دار حقیقی و انسان کامل یعنی وجود ذی جود حجة بن الحجج البالغة (عج) نباید منقطع شود. روزه و نماز و بندگی شما از کانال آن حضرت به بارگاه باری تعالی بار می‌یابد.

نقل از استاد صبرآمیز از شاگردان آیت الله سعادت‌پرور


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین