عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۱۱۱۵۸۱
تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵
کارشناس مسائل دینی گفت: امروز در کشور و در عرصه اجتماعی که فتنه بیولوژیک شکل گرفته است، نیاز به مقاومت داریم؛ آن هم مقاومتی زینبی.

عقیق:حجت‌الاسلام سیدجلال موسویان کارشناس مسائل دینی به مناسبت فرا رسیدن سالروز وفات حضرت زینب سلام‌الله‌علیها گفت: یکی از خصوصیات حضرت زینب در شرایط امروز جامعه، ارزش «مقاومت و ایستادگی» است؛ موضوعی که این بانوی بزرگوار پیوسته به آن اهتمام داشت و به عنوان یک الگو در این زمینه شناخته می‌شود.

وی افزود: این موضوع در قرآن کریم نیز مورد تأکید قرار و خدا برای اهل صبر و استقامت امتیازات ویژه‌ای درنظر گرفته است. در آیه 41 فصلت می‌خوانیم: «إِنَّ الَّذینَ قالوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ استَقاموا تَتَنَزَّلُ عَلَیهِمُ المَلائِكَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ؛ بی‌تردید کسانی که گفتند: پروردگار ما خداست؛ سپس استقامت ورزیدند، ملائکه بر آنان نازل می‌شوند، نترسید و اندوهگین نباشید و شما را به بهشتی که وعده می‌دادند، بشارت باد.»

حجت‌الاسلام موسویان اظهار کرد: شخصیت حضرت زینب سلام‌الله‌علیها در اثر مقاومت در برابر دشمنان جلوه ویژه‌ای پیدا کرد. در آیه 72 سوره جن می‌خوانیم: «وَأَن لَوِ استَقاموا عَلَى الطَّریقَةِ لَأَسقَیناهُم ماءً غَدَقًا؛ و اگر [مردم‌] در راه درست، پایدارى ورزند، قطعاً آب گوارایى به آنان می‌نوشانیم.» منظور از «الطَّریقَةِ»، ولایت و منظور از «ماءً غَدَقًا»، محبت اهل‌بیت علیهم‌السلام است.

این کارشناس مسائل دینی گفت: مرحوم آیت‌الله مامقانی صاحب کتاب «تنقیح المقال» که شفایافته به وسیله حضرت زینب است، در کتاب خود آورده که وقتی در نجف اشرف چشمان خود را از دست داد، او را به دمشق بردند و در آنجا حضرت زینب سلام‌الله‌علیها چادر مبارکش را به چشمان او کشید و بینا شد.

وی اضافه کرد: آیت‌الله مامقانی می‌گوید زینب کبرایی که در ماجرای کربلا، در مجلس عبیدالله بن‌زیاد و یا در کنار دروازه کوفه و شام علیه دشمن سخنرانی می‌کند، بیانگر مقاومت بالای اوست. او به خاطر استقامت در طریق اهل‌بیت، از ولایت حقیقی بهره‌مند شده است؛ کسی که بهره‌مند از ولایت آل‌الله باشد، می‌تواند به إذن الهی تصرفاتی داشته باشد. به عنوان مثال، وقتی حضرت در کنار دروازه کوفه اعلام کرد که ساکت شوید، بر اساس نص صریح روایت، نفس‌ها در سینه حبس شد و از زنگ‌های گردن شتران دیگر صدایی در نیامد.

حجت‌الاسلام موسویان خاطرنشان کرد: امروز در کشور و در عرصه اجتماعی که فتنه بیولوژیک شکل گرفته است، نیاز به مقاومت داریم؛ آن هم مقاومتی زینبی. تمام هدف دشمنان در جریان کربلا این بود که شخصیت حضرت زینب سلام‌الله‌علیها که نماد مقاومت بود، بشکند اما او هرگز نشکست و حتی دشمن را با ایستادگی خود و خطبه‌های آتشینش از پای درآورد.

 

منبع:تسنیم

پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: