عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۱۱۶۱
تاریخ انتشار : ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۱
نور فاطمی چنان در سردار سلیمانی تأثیرگذار بود که مانند حضرت فاطمه (س) مدتها قبل از شهادتشان از دنیا دل بریده و به آسمان‌ها پیویسته بود. اشتیاق شهادت در او موج می‌زد و آرام و قرار را از ایشان گرفته بود.

عقیق:حجت‌الاسلام محمدعلی معینیان، استاد حوزه و دانشگاه در گفت‌وگویی با اشاره به جایگاه معنوی حضرت زهرا (س) گفت: این بانوی بزرگوار از لحاظ رتبه و جایگاه معنوی و حتی جایگاه نَسَبی در عالی‌ترین مرتبه قرار دارد؛ بانویی که از سمت پدر به خاتم‌الانبیاء و از سوی همسر به خاتم‌الاوصیاء مفتخر است. همچنین ائمه اطهار علیهم‌السلام از نسل ایشان تداوم یافت؛ این بانو نه تنها اُم‌الائمه بلکه حجت خداوند بر ائمه شناخته می‌شود. برخی شئون نسبی ایشان را در روایتی از پیامبر (ص) می‌خوانیم؛ آن زمان که حضرت زهرا (س) بر بستر پدر بزرگوار خویش حاضر شد و پیامبر اینگونه به ایشان بشارت داد: «اى فاطمه خداوند زمین را خوب بازرسى کرده و از بین همه روى زمین پدرت را برگزید؛ سپس نظر دیگرى فرمود و شوهر تو على را برگزید و به من وحى فرستاد تو را به او تزویج کردم. فاطمه جانم نمی‌دانى که خدا براى آنکه تو را گرامى داشته به کسى تزویج کرده که از همگان جلوتر اسلام آورد و حلمش از همه بزرگ‌تر و علمش از همه بیشتر است.» در عالم کسی را نداریم که خداوند اینچنین او را برگزیده باشد.

وی افزود: خداوند جایگاه وجود مقدس حضرت زهرا (س) را در آیات متعددی از قرآن معرفی کرده است. در قرآن کریم به غیر از خود رسول خدا (س) که پنج بار نامش آمده است، به دلایل خاصی نامی از اهل‌بیت وارد نشده است، اما اوصاف این بزرگواران در آیات هست.

معینیان با ذکر آیه‌ای از قرآن در شأن حضرت زهرا سلام‌الله علیها گفت: از ویژگی‌های قرآنی حضرت زهرا (س)، کوثریت اوست که به معنای خیر کثیر است؛ یعنی اگر خداوند بخواهد تمام لطف و محبت‌های خود را یکجا به بنده‌ای عطا کند و در ضمن او را مجرای انتقال این محبت‌ها برای خلایق قرار دهد، اطلاق کوثر می‌شود؛ زیرا بر اساس احادیث، کوثر نهری از نهرهای بهشتی است و یکی از ویژگی‌های بارز نهر، جریان داشتن آن است. نهر کوثر فاطمی همواره در طول تاریخ جریان داشته و تشنگان معنویت و قرب خدا را سیراب کرده است.

وی افزود: البته از مصادیق بارز خیر کثیر‌، حضور ائمه اطهار علیهم‌السلام در این عالم است و اکنون بازمانده ایشان یعنی امام عصر عج‌الله تعالی فرجه الشریف در بین خلایق است و مجرای نعمات و برکات الهی شمرده می‌شود.

معینیان با اشاره به ماجرای شهادت سردار سلیمانی و با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های سردار، علاقه‌مندی‌شان به حضرت زهرا سلام‌الله علیها بود، گفت: حاج قاسم در سخنرانی‌های متعدد خویش، خیلی از محبت‌های حضرت زهرا (س) و یاری‌شان در عرصه‌های نبرد چه در دوران دفاع مقدس و چه در ماجرای مدافعان حرم متذکر می‌شد.

وی از مهم‌ترین ویژگی‌های سردار سلیمانی را بهره از صفات فاطمی معرفی کرد و گفت: سردار سلیمانی از نورانیت حضرت زهرا (س) بهره وافری برد و صفاتش فاطمی شد؛ مسئله‌ای که رمز سعادت برترین خوبان عالم بود. این نور چنان تأثیرگذار بود که مانند حضرت فاطمه (س) مدتها قبل از شهادتشان از دنیا دل بریده و به آسمان‌ها پیویسته بود. اشتیاق شهادت در او موج می‌زد و آرام و قرار را از ایشان گرفته بود.

این استاد حوزه و دانشگاه تحول قلب‌های مردم پس از شهادت سردار سلیمانی را نشانه‌ای الهی دانست و گفت: اگر دگرگونی قلب‌های مردم آن هم پس از شهادت حاج قاسم را می‌بینیم، گوشه‌ای از آثار وضعی شخصیت معنوی ایشان بود و حتماً این تحول ادامه خواهد داشت؛ اگر رهبر معظم انقلاب فرمودند ماجرای تشییع پیکر شهید حاج قاسم از یوم‌الله بود، ما هم غیر از این ندیدیم. کسانی را در تشییع پیکر سردار سلیمانی دیدیم که به ظاهر، انتظار حضورشان نبود. این دست خدا بود که همه دل‌ها را متوجه سردارمان کرد و قلب‌ها احیاء شد.

منبع:تسنیم


پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین