عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۱۱۱۱۰۳
تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۸
عملیات ترمیم و مقاوم‌سازی گلدسته شرقی حرم امامین جوادین (ع) که دارای 80 سانتی‌متر انحنا بود، به همت مهندسان کشورمان به اتمام رسید و سال آینده طلاکاری آن انجام می‌شود.

عقیق:حرم امامین جوادین (ع) در کاظمین چهار گلدسته دارد که ستاد بازسازی عتبات در طول بازسازی و توسعه این حرم مطهر از کج شدن یکی از این گلدسته‌های شرقی حرم مطهر مطلع شد.

مقاوم‌سازی گلدسته دارای انحنای حرم امامین جوادین(ع) به ایران واگذار شد

تولیت حرم کاظمین نیز به دلیل مشاهده توانمندی‌های ایرانیان در مقاوم‌سازی ستون‌های اطراف ضریح امام حسین (ع)، انجام این پروژه مهم را به ایران واگذار شد.

بر همین اساس، ستاد بازسازی عتبات با مشاوره از خاک‌شناسان و مهندسان مختلف و همچنین پس از محاسبات علمی و بررسی توسط مهندسان کشورمان، سطحی بودن آب‌های زیرزمینی در شهر کاظمین را علت انحنای ۸۰ سانتی‌متری گلدسته شرقی حرم امامین جوادین (ع) عنوان و با برنامه‌ریزی برای رفع کجی این مناره اقدام کرد.

حفظ ساختار مناره در مقاوم‌سازی 

با توجه به اینکه میزان نشست پی مناره شرقی باب‌المراد حرم امامین جوادین (ع) آنقدر زیاد بود که به عقیده مهندسان خطوط قرمز را هم رده کرده بود و هر لحظه امکان سقوط آن وجود داشت، از طرفی هم قرار بود ساختار مناره به دلیل تاریخی و سنتی بودن حفظ شود، تصمیم گرفته شد تا کار مقاوم‌سازی با شیوه‌ای خاص انجام شود.

یکی از مهندسان این پروژه با بیان اینکه مقاوم سازی گلدسته حرم امامین جوادین (ع) با ساخت سازه پوششی ساپورت صورت گیرد، گفت: بهترین شیوه برای جلوگیری از انحنای بیشتر یا حتی سقوط احتمالی مناره شرقی حرم مطهر، بتن‌ریزی این گلدسته بود که این روش به خوبی انجام شد.

بر همین اساس، مهندسان ایرانی به منظور رفع این مشکل اقدام به حفر سوراخ‌هایی در اطراف این مناره برای پی ریزی بتن مخصوص کردند که این روند بیش از ۴ ماه به طول انجامید.

زلزله کرمانشاه و نگرانی‌ها برای سقوط مناره حرم

در حین انجام مراحل اولیه مقاوم‌سازی گلدسته شرقی حرم امامین جوادین (ع)، زلزله کرمانشاه رخ داد که این زلزله در عراق به ویژه شهر کاظمین نیز حس شد و با توجه به انحنای زیاد گلدسته حرم مطهر، متخصصان نگران سقوط آن بودند که البته این مناره در زلزله کرمانشاه آسیبی ندید.

به گفته مهاجری مسؤول پروژه مقاوم‌سازی گلدسته حرم امامین جوادین (ع)، پس از شناسایی محل بتن‌ریزی در اطراف مناره کج شده حرم امامین جوادین (ع)، بتن خاص با روشی نوین و کارشناسی شده تزریق شد تا فوندانسیون مناره حرم مطهر امامین جوادین (ع) محکم شود و پس از تقویت مناره، عملیات مقاوم‌سازی آن صورت گیرد.

عملیات مقام‌سازی گلدسته شرقی حرم امامین جوادین (ع) مراحل نهایی را طی می‌کند که در همین رابطه حسن پلارک رئیس سابق ستاد بازیازی عتبات با بیان اینکه حرم امامین جوادین (ع) چهار گلدسته دارد که یکی از آن‌ها انحنای بسیاری داشت، به فارس گفت: با تلاش مهندسان کشورمان انحنای این مناره برطرف و مقام‌سازی صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه روند مقاوم سازی گلدسته کج شده حرم امامین جوادین (ع) به پایان رسیده است، افزود: پس از پایان این روند، عملیات طلاکاری این گنبد آغاز می‌شود که البته با توجه به استقرار بخشی از تیم و وسایل مهندسی بتن‌ریزی، طلاکاری این گنبد سال آینده انجام می‌گیرد.

در چند سال اخیر روند طلاکاری گلدسته های حرم امامین جوادین (ع) انجام شد که این گلدسته کج شده به دلیل وضعیتی که داشت، قرار شد بعد از مقاوم‌سازی، طلاکاری شود.

به گزارش فارس، روند مقاوم‌سازی گلدسته کج شده حرم امامین جوادین (ع) حدود دو سال به طول انجامید و از سال آینده نیز طلاکاری می‌شود.

منبع:فارس

پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: