عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۱۰۶۴
تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۸
رزمندگان گروه مقاومت نجبای عراق با انتشار تصاویر تازه‌ای از شهر تازه آزادشده خان‌طومان یاد شهدای مقاومت را در این شهر زنده نگه داشتند.

عقیق:رزمندگان مقاومت با نام و یاد فرماندهان شهید خود «قاسم سلیمانی» و « ابومهدی المهندس» عملیات آزادسازی ریف جنوبی حلب را آغاز کرده و در حال پیشروی هستند. رزمندگان گروه مقاومت نجبای عراق با انتشار تصاویر تازه‌ای از شهر تازه آزادشده خان‌طومان یاد شهدای مقاومت را در این شهر زنده نگه داشتند.

فیلم زیر مربوط به روز 14 بهمن ماه 98 است که رزمنده مدافع حرم نجبا در آن می‌گوید: «ما به نیابت از فرمانده شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و همه شهیدان سهادتمند قهرمان و شجاع فداکاری کردند و خون خود را برای آزادی خان طومان در سال 2015 فدا کردند در این شهر حضور داریم. شهادت گوارای آنان باد. ما به نیابت از همه آنان در عملیات ریف جنوبی حلب حضور داریم.»

 

 

نهم بهمن ماه 1398 بود که شبکه خبری المیادین گزارش داد ارتش سوریه و گروه‌های مقاومت در حمله‌ای برق‌آسا شهر خان‌طومان در حومه حلب را به کنترل خود در آورده است. خان‌طومان در منطقه "جبل سمعان" در فاصله 10کیلومتری جنوب‌غرب حلب قرار دارد و به‌خاطر آن که به اتوبان حلب ــ دمشق نزدیک است از اهمیت استراتژیک برخوردار است. خان‌طومان شهرکی در شمال سوریه، در بخشی از کوه شمعون منطقه حلب، واقع در جنوب‌غربی حلب است. محلات نزدیک به این منطقه شامل اورم الکبری و شیخ علی قرار دارد. این شهرک در یک تپه واقع در شرق رودخانه قویق ساخته شده است.

خان‌طومان در دسامبر 2015 میلادی که عملیات جنوب حلب تازه آغاز شده بود، آزاد شد. فروردین 1395 هجری شمسی تروریست‌های النصره با همکاری چندین گروهک دیگر به خان‌طومان حمله کرده بودند اما نیروهای ارتش سوریه با کمک حزب‌الله، نیروهای فاطمیون، نیروهای مقاومت عراقی و نیروهای ویژه مستشاری ارتش ایران، مقابل آن حمله شدید، با کمترین تلفات مقاومت کرده بودند در حالی که النصره با دادن تلفاتی (حدود 400 نفر) عقب‌نشینی کرده بودند.

شهرک خان‌طومان در نهایت روز جمعه 17 اردیبهشت 1395 به اشغال گروه تروریستی «جبهه النصره» و هم‌پیمانانش درآمد. تروریست‌های تکفیری از روز پنجشنبه 16 اردیبهشت آن سال حمله سنگینی به شهرک خان‌طومان با تکیه بر تروریستهای انتحاری پرتعداد خود و با پشتیبانی همه‌جانبه حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خود شروع کردند که این حمله در ‌‌‌نهایت منجر به عقب‌نشینی نیروهای مقاومت از این شهرک شد.

دلیل اشغال خان‌طومان توسط تروریست‌ها چه بود؟

ملاذ مقداد مدیر مرکز مطالعات استراتژیک سوریه سه سال پیش زمانی که تروریست‌های تکفیری با تکیه بر حمایت‌های گسترده حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای شهرک خان‌طومان را به اشغال خود درآورده بودند،‌ گفته بود درباره خان‌طومان کاملاً واضح است که در دوران آتش‌بس تروریست‌ها توسط عربستان و ترکیه مجهز و مسلح شدند و گزارش‌های متعدد حاکی از این بود که تروریست‌های زیادی که توسط ترکیه آموزش دیده بودند از طریق مرزهای ترکیه به خان‌طومان اعزام شده بودند.

وی تأکید کرده بود تنها دلیل از دست رفتن خان‌طومان این بوده که ارتش سوریه به آتش‌بس پایبند بود و همچنین تروریست‌ها تعداد بسیار زیادی از نیروهای خود را به‌سوی خان‌طومان گسیل کرده بودند و با عملیات انتحاری و تروریستی توانستند کنترل این منطقه را در دست بگیرند.

 

منبع:تسنیم


پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین