عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۰۸۵۰۲
تاریخ انتشار : ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۵
حاج مهدی رسولی در برنامه جهان آرا عنوان کرد:
ما توهم توطئه نداریم و به این حقیقت رسیده‌ایم این جریان حذف نام شهدا از جنس همان جریانی است که علیه روضه سید الشهدا(ع) است. حرف ما الان این است که ما تا امروز اشتباه کردیم و کم کاری کردیم و از الان تصمیم گرفتیم عکس و وصیت نامه شهدا را زنده کنیم

گزارش تصویری

___________________________________________________________________________________________

عقیق:برنامه جهان آرا با موضوع اقامه عزاداری تا اقامه حق با حضور مهدی رسولی مداح اهل بیت شنبه شب ۳۰ شهریورماه، روی آنتن رفت.

 

مهدی رسولی در ابتدای این برنامه گفت: از مردم می‌خواهم همانطور که با شور و هیجان عزاداری دهه اول محرم را دنبال می‌کنند، در دهه دوم هم روضه‌ها و به‌خصوص روضه‌های خانگی را دنبال کنند.

ماجرای افسردگی ناشی از عزاداری، بوی فتنه می‌دهد

وی در پاسخ به سؤال مجری برنامه درباره چگونگی شکل‌گیری یکی از آثارش در واکنش به اظهار نظرهای یکی از مسئولان کشور مبنی بر انتقاد از هیأت‌های مذهبی تصریح کرد: در مورد کاری که عرض کردید شاعر این کار آقای حمید رمی هستند که از شاعران خوب دزفولی‌اند. امثال این بحث افسردگی توسط برخی افراد و حتی در مطبوعات هم مطرح شد که این گمان را تقویت می‌کند که جریانی پشت بر این موضوع باشد. شعر این مداحی کار خود آقای رمی بود و به سفارش بنده نبود. قطعاً یکی از دلایل این مداحی بی‌معرفتی آن مسئول بود. ما چنین انتظاری بعد از این همه سال از انقلاب نداریم. ما تندتر از این ادبیات را در دهه هفتاد شنیدیم. ما یادمان نرفته که برخی نمایندگان می‌گفتند اگر لازم باشد امام حسین(ع) را هم استیضاح می‌کنیم. ما حواس‌مان هست که وقتی این جور صحبت‌ها می شود، بوی فتنه می‌آید.

رسولی ادامه داد: معتقدم که جریان محبت به میزان لازم در جامعه ما تبیین نشده است. محبت اباعبدالله(ع) خیلی فراگیر است و دو گروه، خیلی خوب این محبت را درک کردند که یکی خواص جبهه حق و یکی هم خواص جبهه باطل هستند.

مخالفان عزاداری به ظاهر خودی هستند اما اندیشه دیگری دارند

این مداح اهل بیت(ع) با بیان اینکه هویت ما چیزی جز سید الشهدا(ع) نیست عنوان کرد: محبت سیدالشهدا(ع)  جایگاه خیلی ویژه‌ای دارد. برخی آقایان برخی اوقات، رگ عوامانه خودشان را نگه می‌دارند و بعد عوامانه‌ترین حرف‌های خود را زمانی که به امام حسین(ع) می‌رسند، می‌زنند. برخی از این افراد به ظاهر خودی هستند اما اندیشه دیگری دارند.

 

تعداد بازدید : 48

واکنش متفاوت حاج مهدی رسولی به سخنان یک مسئول دولتی علیه هیات های مذهبی

انقلاب اسلامی یکی از برکات حرکت امام حسین(ع) است

وی افزود: دین چیزی جز محبت نیست و جریان تشیع اگر بتواند هویت خود را جدی‌تر دنبال کند با دشمنی‌های بزرگ‌تری روبرو می‌شود. یکی از برکات حرکت امام حسین(ع)، انقلاب اسلامی است و آن چیزی که باعث این پویایی در مذهب شیعه شده است، همین قیام اباعبدالله(ع) است. این انقلاب با همین حسین حسین‌ها مانده است و اگر قرار باشد دنیا را زیر پرچم توحید فتح کنیم، با همین پرچم فتح خواهد شد.

این مداح اهل بیت(ع) ادامه داد: به نظر من قبل از آسیب‌شناسی باید جریان‌شناسی کنیم. از یک دهه قبل، ادبیاتی از مداحی وارد هیأت‌ها شد و همان موقع عزیزی به ما گفت، این قرائت از مداحی در مقابل شیعه‌گری امام خمینی(ره) مطرح می‌شود. برخی هم نگاهی غیر پویا به روضه امام حسین(ع) دارند و نگاه قیام حسینی را از دشمنی با استکبار به سطوح پایین تقلیل می‌دهند.

حذف نام شهدا از معابر از جنس همان جریان علیه روضه سید الشهدا(ع) است

رسولی درباره مداحی‌اش پیرامون حذف نام شهدا‌ از تابلوی محلات عنوان کرد: ما توهم توطئه نداریم و به این حقیقت رسیده‌ایم این جریان حذف نام شهدا از جنس همان جریانی است که علیه روضه سید الشهدا(ع) است. حرف ما الان این است که ما تا امروز اشتباه کردیم و کم کاری کردیم و از الان تصمیم گرفتیم عکس و وصیت نامه شهدا را زنده کنیم و پیشنهاد می‌کنیم هیأت‌ها به درب خانه شهدا بروند و یادمان بزنند. ما این کار را در زنجان شروع کردیم و در اوج عقلانیت بچه‌ها، این کار را دنبال می‌کنند. ما تصمیم گرفتیم تا هرجا که کم کاری کردیم و دشمن یادمان انداخت، محکم ورود کنیم.

ماجرای مداحی‌های عافیت‌طلب‌ها ‌و شهادت طلب‌های رسولی

وی پیرامون مداحی‌اش در شب دوم محرم گفت:  شعر این کار برای آقای محسن عرب خالقی بود. من هر سال محرم سعی می‌کنم یک گفتمانی را پیگیری کنم. با همه دوستان فکر کردیم که امسال چه بگوییم،  بحث‌های مختلفی هم پیش روی ما بود یکی از آنها بیانیه گام دوم بود، یکی دیگر طرح موضوع دستگاه محاسباتی توحیدی و غیر توحیدی بود. اما یکی از موضوعاتی که به آن رسیدیم که شاید سال‌ها باید روی آن کار کرد همان بحث تقابل دو اسلام بود زیرا امروز در دنیا، دعوا، دعوای قرائت‌ها است. بعد یک مرحله موضوع را ریزتر کردیم و گفتیم باید موضوع عافیت طلب‌ها ‌و شهادت طلب‌ها را مطرح کنیم. در این موضوع هم یک تیم بودیم که روی این موضوع فکر کردیم. شعار امسال هیأت را هم را این جمله از سید الشهدا(ع) انتخاب کردیم که «هرکس با ما بیاید شهید می شود و هرکس عقب بماند عاقبت به خیر نمی‌شود.»

رسولی تصریح کرد: شب دوم محرم قرار شد دعوای کسانی را مطرح کنیم که حج را در مقابل حرکت امام حسین(ع) انتخاب کردند.

قیاس خانواده امام حسین و یزید در نوحه

وی افزود: در دهه اول حتی بحث خانواده را که رهبر انقلاب مطرح کردند را دنبال کردیم و برای این هم اثری با شعر آقای کلامی اجرا کردیم که در آن دو خانواده امام حسین و یزید را با هم مقایسه کردیم. در حقیقت سعی می‌کنیم هر سال یک گفتمان را مطرح کنیم و بعد مصادیق آن را بیان می‌کنیم.

تعداد بازدید : 30

پیشنهاد حاج مهدی رسولی به هیئت های مذهبی در واکنش به حذف کلمه شهید توسط شهرداری

ایجاد قرارگاه سیدالشهدا برای رفع مشکلات هر خانواده

رسولی درباره اقدامات مردم‌یاری و حرکت‌های جهادی در هیأتش گفت: همانطور که امسال سیل آمد، سیل بزرگ‌تری از قلوب مو‌منین راه افتاد که ما هم قطره‌ای از آن بودیم. در قضیه زلزله کرمانشاه کاری را شروع کردیم که هنوز به نتیجه نرسیده و در قضیه سیل هم همینطور. اما از یک سال قبل، هیأت ما به حل مسائل حاشیه شهر زنجان ورود کرد. بعد به این نتیجه رسیدیم که باید قرارگاهی ایجاد کنیم و باز برای تشکیل این قرارگاه کارهای مشورتی هم کردیم. ابتدا بنای ما بر محله‌محوری بود اما الان به خانواده‌محوری رسیدیم. یعنی باید مشکلات هر خانواده را احصا کرده و حل کنیم. من معتقدم قطار انقلاب اسلامی از پلی به نام جامعه اسلامی عبور می‌کند که تک تک آجرهای ستون آن خانواده‌ها هستند. لذا اگر خانواده را از دست دهیم، غدیر و عاشورا را هم از دست داده‌ایم. به نظر من، کار خیریه صرفاً کار سکولار است، چون شما ریشه مشکلات را نمی‌زنید. به نظر من بزرگترین حامی مستضعفین امام خمینی(ره) بودند که به مردم کار عمیق را یاد دادند تا با ظلم مبارزه کنند. 

این مداح اهل بیت(ع) ادامه داد: خلاصه ما به این نتیجه رسیدیم که باید با مردم در یک منطقه محروم زندگی کرد و این کار را با محوریت امام جماعت هر محل شروع کردیم.

وی افزود: الان یک قرارگاه سیدالشهدا ایجاد کردیم و منطقه‌ای به عنوان پایلوت انتخاب کردیم و مشکلات خانواده‌ها را احصا کرده و فهمیدیم که باید از هر خانواده چه مشکلی را حل کنیم تا تمامی مشکلات آن خانواده حل شود. در این مسیر سعی کرده‌ایم تا از دستگاه‌های حاکمیتی مطالبه‌گری کنیم و از ظرفیت آن‌ها هم استفاده کنیم.

رسولی افزود: دوستان دانشجویی ما درس‌هایی را که خوانده‌اند در این جریان عملی اجرا می‌کنند. بنای ما این است که جامعه‌سازی کنیم و اعتقاد من بر این است که تشکیلات شیعه انسان محور است نه سیستم محور.

اربعین یک حیات دسته جمعی است

این مداح اهل بیت در ادامه با اشاره به راهپیمایی اربعین گفت: اربعین یک پدیده‌ای است که باید به آن می‌رسیدیم. این پدیده از دیدگاه‌های مختلفی قابل بررسی است. مثلا کار تشکیلاتی در اربعین به مانند آن است که گویا باید تمام شیعیان در یک روز در طول سال یک جا با هم جمع شوند و یک حیات دست جمعی را تجربه کنند.

اربعین می‌تواند زلزله‌ای در تمدن غرب ایجاد کند

وی ادامه داد: اگر دنبال یک گوشه زندگی امام زمانی هستیم می‌توانیم گوشه‌ای از آن را در اربعین بینیم. اربعین یک مسابقه برای ایثار و خدمت بیشتر است. اگر اربعین را به دنیا نشان دهیم، یک زلزله در تمدن غرب ایجاد خواهد کرد. به نظر من کمر داعش را اربعین در منطقه شکسته است. مسئولین و کارگزاران بنشینند و اربعین را بررسی کنند. در جریان اربعین، ملت ایران و عراق جوری با هم دست داده‌اند که کار استکبار در منطقه را تمام کرده است. ما اربعین می‌آییم تا به امام حسین بگوییم که در تیم شما هستیم و من معتقدم که این اربعین ما را به ظهور خواهد رساند.

مانند امام حسین(ع) خانوادگی به کربلا برویم

رسولی گفت: من خواهش می‌کنم همانطور که امام حسین خانوادگی به کربلا رفتند ما نیز باید خانوادگی به کربلا برویم. بهترین تربیت‌هایی که ما می‌خواهیم برای فرزندان‌مان انجام دهیم در مسیر اربعین وجود دارد. اربعین را باید هر روز محکم‌تر پیگری کنیم و هنوز به غایت اربعین نرسیده‌ایم و باید روزی فرا برسد که همه ما به اربعین برویم و در لشکر امام حسین(ع) حاضر شویم.

هیچ‌گاه برای مداحی مبلغی را مشخص نکرده‌ام

رسولی در پاسخ به سؤال مجری درباره اینکه آیا در قبال مداحی وجهی دریافت می‌کند یا نه و اینکه شغل وی چیست، گفت: من از ابتدا تا به امروز به روضه‌خوانی به دید یک عشق و وظیفه نگاه کرده‌ام و هیچ‌گاه برای مداحی مبلغی را مشخص نکرده‌ام. در زمانی‌که تازه مداحی را شروع کرده بودم، صله هم قبول نمی‌کردم اما بعداً با توصیه و راهنمایی‌ها دریافت صله را پذیرفتم و اگر جایی چیزی به عنوان صله بدهند، روی چشم می‌گذارم. زندگی من در سطحی متوسط قرار دارد و از لحاظ شغلی، من کارمند وزارت علوم در دانشگاه زنجان هستم و الان چند وقتی است که مرخصی بدون حقوق گرفته‌ام تا به فعالیت‌های اجتماعی و جهادی برسم. هم‌اکنون در خانه پدری زندگی می‌کنم. برادر من هم در طبقه پایین همین منزل زندگی می‌کند. البته در این مسیر، همسر هم کمک فراوانی به من کرده‌اند، سطح توقع ایشان پایین است و به همین دلیل هم هزینه زندگی ما پایین است.

 

 


پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
سعید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
0
0
پیرو راه امام حسین ع بودن فقط ظاهر نمایی و سفر نیست کم نیستند کسانی که سنگ ایشان را به سینه می زنند و در ظاهر سازی و ظاهر نمایی دست شیطان را هم از پشت بسته اند اولین درس عاشورا همان بود که امام حسین ع فرمودند هر کس که حق الناس به گردن دارد شبانه از سپاه ایشان خارج شوند خود بگویید و خود قضاوت کنید در این قرنها و خصوصا در این چهل سال که به ظاهر سنگ ایشان را به سینه زده اید و میلیونها نفر سیاه پوش شده اید چقدر درس اول ایشان را به کار برده اید ایا امروز خوشحالی شیطان از پامال شدن گسترده حق الناس در مملکت نیست انهم مملکتی که داعیه اسلام دارد و سنگ امام حسین ع را به سینه می زند هزارو یک ظاهر نمایی بکنید تبلیغات بکنید به دیگران هزارو یک تهمت بزنید ولی درس اول را نیاموخته اید وا مصیبت این دنیا خواهد گذاشت به فکر جواب اقا باشید در روز قیامت که از ایشان رانده شوید و مورد شفاعت قرار نگیرید چون حق الناس به گردن دارید
حسین ارشد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
0
0
عالی بود خداقوت
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین