عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۰۷۳۶۱
تاریخ انتشار : ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۲
عباس سلیمی معاون فرهنگی آستان حضرت عبدالعظیم(ع) در نشست خبری عنوان کرد
آن طور که در اسناد تاریخی به دست آمده پایه گذار این مراسم حاج مرزوق کربلایی بوده که به به دعوت هیئت بنی فاطمه تهران به ایران مهاجرت کرده و سبک جدیدی از عزاداری را در ایران بنا گذاشته است. این مراسم در سال های بعد به همت هیئت های بزازها ، قنات آباد ، جامعه مداح تهران ، سادات شیرازی و هیئت های دیگر گسترش پیدا کرده و تا امروز ادامه یافته است.

شهرری به استقبال محرم می رود / عزاداری ایام مسلمیه ثبت ملی می شودعقیق: نشست خبری عباس سلیمی معاون فرهنگی و امور زائران آستان حضرت عبدالعظیم حسنی به منظور تشریح مراسم عزاداری ایام مسلمیه در حرم حضرت عبدالعظیم صبح امروز برگزار شد .

سلیمی در این نشست خبری با اشاره به سابقه تاریخی این مراسم گفت : آن طور که در اسناد تاریخی به دست آمده پایه گذار این مراسم حاج مرزوق کربلایی بوده که به به دعوت هیئت بنی فاطمه تهران به ایران مهاجرت کرده و سبک جدیدی از عزاداری را در ایران بنا گذاشته است. این مراسم در سال های بعد به همت هیئت های بزازها ، قنات آباد ، جامعه مداح تهران ، سادات شیرازی و هیئت های دیگر گسترش پیدا کرده و تا امروز ادامه یافته است.

سلیمی افزود : توجه به ریشه تاریخی این مراسم که به بیش از یک قرن می‌رسد تصمیم داریم این سنت آیینی را با رعایت تمامی موازین قانونی به ثبت ملی برسانیم لذا در مراسم امسال نماینده ی سازمان میراث فرهنگی برای بررسی و مشاهده مراسم حضور خواهد یافت تا این مرسم را به نام مردم ولایتمدار شهرری ثبت کنند .

همچنین در مراسم امسال نماینده رسمی حرم حضرت مسلم بن عقیل پرچم گنبد حرم ایشان را به عزاداران اهدا خواهد کرد که با تدابیر اندیشیده شده این پرچم در جایگاه قرار خواهد گرفت .

معاون فرهنگی آستان حضرت عبدالعظیم(ع) در ادامه این نشست خبری گفت: از دیگر فعالیت های اداره کل روابط عمومی آستان مقدس حضرت عبدالعظیم جمع آوری کلیه اسناد، کتب و آثار و مستندات مربوط به حضرت مسلم ابن عقیل علیه السلام و مراسم مسلمیه است که بحمدالله مجموعه نفیسی شده و در یک فرصت مقتضی در نمایشگاهی در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت. تلاش هایی که آستان مقدس حضرت عبدالعظیم علیه السلام درباره ایام مسلمیه دارد صرفا ناظر بر ظاهر و شور حسینی نیست تمام تلاش ما بر این است که با طرح محتوای مربوطه و ارتقاء معرفت عاشورایی عزیزان این برنامه‌ریزی‌ها ادامه پیدا کند. برگزاری جلسات و کلاس‌های آموزشی و ارتباط با سخنرانان در جهتِ همین معرفت افزایی خواهد بود.

تعداد بازدید : 71

سلیمی خاطر نشان کرد :انشالله امسال در روزهای پنجشنبه جمعه و شنبه هفدهم و هجدهم و نوزدهم مردادماه این مراسم هر شب پس از اقامه نماز مغرب و عشاء با کانون قرار دادن صحن اصلی حرم برگزار خواهد شد . البته تمام فضاها و صحن ها رواق‌ها و شبستان های آستان مقدس و خود مصلی ، مسجد جامع و سایر فضاها اختصاص به این مراسم داده شده است که با توجه به استقبال روز افزون هیئت ها از این مراسم ناگزیر هستیم که از فضاهای دیگر هم استفاده کنیم تا هنگام حضور هیئت ها به منظور عزاداری بتوانیم خدمات شایسته به این عزیزان ارائه کنیم . اجرای مراسم امسال را نیز دو شاعر و ذاکر پیشکسوت اهل بیت استاد حاج غلامرضا سازگار و حاج مصطفی طالبی بر عهده خواهند داشت.


پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین