عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۱۰۲۰۹۵
تاریخ انتشار : ۲۴ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۲
عضو انجمن کلیمیان ایران:
اندیشمند کلیمی گفت: در آیین ما در بخش چهاردهم کتاب زکریا مطلبی آمده که بعد از ظهور منجی، همه بشریت خدا را با یک نام و به یک شکل یاد خواهند کرد.
عقیق: دکتر آرش آبایی، امروز در چهارمین نشست از سلسله پیش نشست های همایش بین المللی امام رضا و گفت وگوی ادیان که با موضوع «خدا محوری با تاکید بر آموزه های رضوی»، در دانشگاه ادیان و مذاهب در قم برگزار شد،گفت: آغاز تورات با این جمله است: در آغاز خداوند آسمان و زمین را آفرید؛ مقصود این است که همه بدانند خداوند متعال آفریننده و محور عالم است. در تورات وجود خداوند بدیهی فرض شده و تلاشی برای اثبات خدا نشده است؛ بلکه مخاطب تورات است که باید برای شناخت خدا تلاش کند و در تاریخ به مرور مباحث الهیاتی یهود ایجاد شد.

وی افزود: در تفسیر اولین صحبت خداوند با حضرت موسی(ع) در بیابان که بواسطه یک خار رخ داد، گفته شده که هیچ جایی از عالم حتی یک گیاه خارج از خداوند نیست، در ده فرمان اساسی هم، سه فرمان نخست به خداوند اختصاص دارد.

عضو انجمن کلیمیان ایران بیان داشت: در فرمان اول میفرماید، من خدای خالق تو هستم که تو را از سرزمین مصر خارج کردم بارها و بارها در تورات تکرار شده، یعنی مرتب یادآوری شده که بنی اسرائیل از ظلم و بندگی آزاد شدند.در روز حداقل دو یا سه مرتبه نمازهای ما تکرار می شود که خداوند یکتاست.

وی افزود:‌ ما دیدگاه مادی را نفی می کنیم و در تورات می خوانیم که شما با خوردن نان زنده نیستید، بلکه با عنایت خدا زنده اید. تعطیلی روز شنبه ما هم بخاطر یادآوری این است که خداوند در شش روز جهان را آفرید و روز هفتم روز فراغت بود.

آبایی ادامه داد: در فرمان هایی که در طول روز باید اجرا شوند، همگی برای یادآوری تاثیرات خدا در زندگی است؛ عبادات روزانه یهود هم در ابتدا با قربانی ها شکل گرفت و بعد ها نمازهای سه‌گانه جایگزین قربانی ها شد.

وی گفت: دعاهایی هم تعلیم شده است که هنگام خوردن و نوشیدن و انجام فرایض باید گفته شوند و حتی در جزیی ترین موارد باید ذکری را که یادآوری خداوند در زندگی است باید انجام شود.

عضو انجمن کلیمیان ایران بیان داشت: :بعد از تورات در مزامیر داود بیشترین نام خدا به کار رفته است و در 150 فصل این کتاب بطور مرتب این نکته آورده شده که من خدا را پیش روی خود می بینیم؛ در آیین ما در بخش چهاردهم کتاب زکریا نیز مطلبی آمده که بعد از ظهور منجی، همه بشریت خدا را با یک نام و به یک شکل یاد خواهند کرد.


منبع:حوزه

پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: