عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۱۰۱۶۱۵
تاریخ انتشار : ۰۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۰
صالحی در جمع خبرنگاران:
وزیر فرهنگ گفت: ۱۳ آبان همواره برای مردم ایران نماد عزت و غیرت ملی بوده و به نوعی در حافظه ملی مردم ما جا پیدا کرده است.
عقیق:عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه 9 آبان) هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره آسیب‌های برخورد سیاسی با موضوع اربعین حسینی گفت: مسئله اربعین موضوعی فرا جناحی، فرا حزبی و مساله‌ای دینی و ملی برای جمهوری اسلامی ایران بوده و هست.

وی همچنین با اشاره به افزایش تعداد زائران ایرانی در مراسم اربعین حسینی اظهار کرد: در چند سال اخیر شاهد بودیم که تعداد نفراتی که از ایران برای حضور در مراسم اربعین حسینی به عراق می‌روند از ۴۰ الی ۵۰ هزار نفر به حدود دو میلیون نفر رسیده است، این تعداد در بازه زمانی ۲۰ روزه از کشور خارج و سپس وارد کشور می‌شوند که این اتفاق طبیعتا نیازمند تدارکات و خدماتی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که طی سال‌های اخیر مرحله به مرحله شاهد رفع پاره‌ای از اشکالاتی که در خدمات دهی به زوار مراسم اربعین حسینی وجود داشته بوده‌ایم، ادامه داد: در سال‌های قبل در حوزه ویزای عراق با مشکلاتی مواجه بودیم به صورتی که تعداد قابل توجهی از زوار، بدون ویزا از کشور خارج می‌شدند، اما امسال مشاهده کردیم که در حوزه ویزا در یک بازه زمانی حداقلی روال مربوطه طی شد و عمدتا زوار از سامانه سما ویزای خود را اخذ کردند.

صالحی با تاکید براینکه بروز مشکلاتی در گیت‌های خروجی مرز‌های کشور به سمت عراق مشکل دیگری است که طی سال‌های اخیر در پیاده روی مراسم اربعین مشاهده می‌شد، گفت: این موضوع مشکلاتی را در گیت‌های خروجی مرز‌های کشور به سمت عراق بوجود آورد و روند خروج زائران از گیت‌ها طی ساعت‌های متوالی به طول انجامید اما در بازدیدی که هفته گذشته از منطقه مرزی مهران داشتم، در پرس و جو از زائران مختلف درباره زمان خروج از گیت متوجه شدم که این زمان به ۳۰ ثانیه الی یک دقیقه کاهش یافته است.

وی ادامه داد: در حوزه سایر خدمات مورد نیاز زائران نیز مشکلاتی در سال‌های قبل وجود داشت که امسال این مشکلات به حداقل رسیده بود و شرایط قابل مقایسه با سال‌های قبل نبود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: به هر حال باید توجه داشته باشیم که دو میلیون نفر طی ۲۰ روز از کشور خارج و وارد کشور می‌شوند و طبیعی است که پاره‌ای از مشکلات وجود داشته باشد. در این زمینه در جلسه امروز هیات دولت رییس جمهوری تاکید کرد که تلاش شود تا این مشکلات به حداقل برسد.

صالحی در ادامه با اشاره به فرا رسیدن ۱۳ آبان روز "استکبار ستیزی" با بیان این که ۱۳ آبان همواره برای مردم ایران نماد عزت و غیرت ملی بوده است،  اظهار کرد: ۱۳ آبان به نوعی در حافظه ملی مردم ما جا پیدا کرده است؛ از سال ۴۳ که امام خمینی (ره) در برابر کاپیتولاسیون قیام کرد و عزت ملی ایران را یادآور شد و همچنین تاکید کرد که جامعه ایرانی اجازه نمی‌دهد با تصویب کاپیتولاسیون فضایی برای شکست غرور ملی ایجاد شود تا سال ۵۸ و ۵۷ این تاریخ همواره در ذهن مردم ما جا پیدا کرده بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ۱۳ آبان امسال برگ دیگری در ارتباط با تاریخ گذشته کشور است و امیدواریم که غرور و افتخار ملی ما را بیشتر از گذشته پر بار کند.


منبع:باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پربحث ها
پرطرفدارترین عناوین