عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۵۵۰
تاریخ انتشار : ۰۲ شهريور ۱۳۹۱ - ۱۲:۰۸
مدیر حوزه های علمیه کشور

مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: کلام گهربار امام هادی (ع) در زیارت جامعه کبیره، هویت و بیوگرافی شیعه را تشکیل می دهد.

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری ، در دیدار اعضای ستاد برگزاری مسابقه زیارت جامعه کبیره از سلسله مسابقات معارف ثقلین که در دفتر مدیریت حوزه برگزار شد، ضمن تقدیر از تلاش های مخلصانه معاونت تهذیب حوزه های علمیه و دیگر نهادهای همکار در برگزاری این گونه مسابقات اظهار داشت: برگزاری مسابقات دینی و مذهبی دارای اهمیت و برد خاصی است که باید در راستای تبلیغ مکتب و ترویج معارف دینی از این ظرفیت نهایت استفاده را کرد.

وی با اشاره به این که ذوق و علاقه افراد جامعه یکسان نیست، گفت: برخی افراد سخنرانی مذهبی را دوست دارند، عده ای هم علاقه مند هستند که در کلاس شرکت کنند و گروهی نیز نسبت به دیدن تئاتر یا فیلم دینی و مذهبی تمایل دارند که باید به این علایق و زمینه ها در تبلیغ آموزه های دینی توجه کرد.

عضو خبرگان رهبری همچنین اضافه کرد: بطور طبیعی در این میان، برگزاری مسابقات نیز بسیار مهم و ارزشمند است و تجربه نشان داده که موفق هم بوده است.

وی یادآور شد: کارهای گذشته شما در برگزاری مسابقه حفظ خطبه حضرت زهرا(س)، غدیر و یا مسابقات قرآنی تجربه موفقی بوده است به ویژه در رابطه با خطبه غدیر که سابقا علما خود و خانواده شان را نسبت به حفظ این خطبه مقید می دانسته اند.

آیت الله حسینی بوشهری در ادامه بیان داشت: زیارت جامعه کبیره منشور بلند ، فاخر و جامعی است که دارای مضامین والایی است و کلام امام هادی (ع) در این زیارت ، در واقع نشان دهنده هویت و بیوگرافی شیعه است.

وی بر ضرورت ترویج این گونه فعالیت ها تاکید کرد و افزود: طلاب را عادت بدهیم به مطالعه و حفظ این گونه ادعیه و زیارات چرا که این مضامین نورانی اهل بیت در کتب شریفی چون نهج البلاغه، صحیفه سجادیه ، زیارت جامعه کبیره و ... سرمایه ماست.

وی اضافه کرد: این حرکت شما بسیار خوب است که انشاءالله استمرار داشته باشد و در مراحل بعد، زوایای جدیدی از آن در دستور کار قرار گیرد تا بر غنای معرفتی حوزه در ادعیه و زیارات افزوده شود.

امام جمعه قم همچنین با اشاره به این که حفظ قرآن کریم در کشور به لطف الهی به یک فرهنگ تبدیل شده است، گفت: از جمله افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی این است که در دوران پس از پیروزی انقلاب، توجه ویژه و فوق العاده ای به قرائت و حفظ قرآن و نیز ترجمه و تفسیر این کلام الهی صورت گرفت.

وی ابراز داشت: امروز در کشور افراد بسیاری به عنوان حافظ و یا قاری قرآن داریم که طلبه ما برای موفقیت در کار خود باید با قرآن و زیارات و ادعیه آشنایی و تسلط کافی داشته باشد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که یکی از مشکلات و درگیری های ائمه (ع) به ویژه امام هادی (ع) برخورد با مسئله غلات بوده است، گفت: زیارت جامعه کبیره، کلام زیبا و بسیار پرمغزی است که نه افراط در آن هست و نه تفریط.

وی افزود: اهل بیت در کنار دشمنان سرسخت، گاهی دوستان نادانی هم داشته اند که نسبت به جایگاه آن ها غلو می کردند.

آیت الله حسینی بوشهری همچنین بیان کرد: شیعه واقعی باید به دور از غلو و افراط و تفریط، پیرو فرهنگ اهل بیت (ع) باشد چرا که ائمه اطهاربه شدت با غلات برخورد می کردند.

وی اظهار داشت: حوزه های علمیه ما باید در فضای مورد عنایت اهل بیت رشد کنند و اگر این چاشنی های معرفتی در زندگی آن ها نباشد، توفیقات نخواهند داشت.

به گزارش مرکز خبر حوزه عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به مظلومیت خاص امام هادی (ع) به ویژه در قضایای اخیر رسانه ای گفت: بی شک برگزاری این گونه مسابقات جزو پرونده حسنات شما به حساب آمده و بطور قطع این کارها مورد رضای الهی و ائمه طاهرین (ع) است.


منبع: مهر
پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: