عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۱۱۰۸۶۹
تاریخ انتشار : ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۵
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در دیدارهای جداگانه با مراجع تقلید از توصیه‌های آن‌ها به منظور برپایی حج تمتع باشکوه و بهره‌مندی از این فرصت برای نشان دادن واقعیت ایران اسلامی استفاده کرد.

عقیق:حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در سفر به قم به طور جداگانه با حضرات آیات عظام تقلید وحید خراسانی، صافی گلپایگانی، شبیری زنجانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی و سبحانی دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدارها نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت به تشریح فعالیت‌ها و تلاش‌های گسترده بعثه مقام معظم رهبری در حوزه‌های مختلف فرهنگی و اجرایی حج پرداخت و مراجع عظام تقلید رهنمودهای ارزشمند و سازنده‌ای  در این خصوص ارائه کردند.

 فعالیت‌های آموزشی حج گسترش یابد

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی دردیدار سرپرست حجاج ایرانی، حج را آبروی اسلام و تشیع دانست و بر لزوم ارائه آموزش‌های لازم به حجاج تاکید کرد و یادآور شد: شرکت در نماز جماعت، دوری از کارهای خلاف شان حجاج، احترام به قوانین کشور میزبان از جمله موضوعاتی است که حجاج در این سفر معنوی به این مسائل بیشتر اهتمام ورزند.

این مرجع تقلید با تاکید بر لزوم حضور حجاج در برنامه‌های آموزشی و مناسک حج، تصریح کرد: آموزش‌های ارائه شده به حجاج، زائران ایرانی را در میان سایر حجاج کشورهای اسلامی از نظر ادب، اخلاق و رفتار نمونه قرار داده است.

وی احترام به مقدسات مذاهب مختلف اسلامی را مهم برشمرد و افزود: توجه و التزام به این امر حیاتی و مهم در همه موقعیت‌ها و اماکن ضروری است، لکن در موسم حج اهمیت و حساسیت مضاعف پیدا می‌کند. امروز جهان اسلام در شرایطی است که بیش از گذشته نیاز به وحدت و همگرائی مسلمانان است و تحقق این مهم بدون احترام مسلمانان به عقاید مذاهب اسلامی دیگر محقق نمی‌شود.

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی،‌ ایران هراسی و شیعه ستیزی را حربه معاندان و مستکبران خواند و گفت: رسانه‌های جبهه استکبار همواره تلاش می‌کنند از جمهوری اسلامی ایران واقعیتی وارونه نشان دهند؛ این در حالی است که وقتی برخی شخصیت‌های علمی و سیاسی از کشورهای مختلف جهان به ایران اسلامی سفر می‌کنند، از آن‌ها درباره وضعیت ایران سئوال می‌کنیم، اذعان دارند واقعیت ایران با آنچه در رسانه‌های جهان ترسیم و تصویر می‌شود، فاصله زیادی دارد.

وی اظهار کرد: در چنین شرایطی باید با حضور در صحنه، تبلیغات صحیح و نیز مهم‌تر از آن برخورد شایسته این فضا را بشکنیم که موسم حج فرصت بسیار مناسبی برای تحقق این مهم است که حجاج باید با عمل خود در این جهت نقش آفرینی کنند.

این مرجع تقلید یادآور شد: امروز دنیای استکبار و غرب با هجمه‌ها و تبلیغات سیاسی علیه ما برنامه‌ریزی و فعالیت می‌کند، باید ضمن داشتن برنامه‌های هدفمند برای مقابله با این هجمه‌ها، با عمل اسلامی ماهیت واقعی خود را به خوبی به دنیا نشان دهیم.

 پیام اسلام را در حج به سایر مردم جهان منتقل کنید

آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی در دیدارنماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت حضور زائران ایرانی در سرزمین وحی را فرصت بسیار مناسبی دانست و بر لزوم استفاده درست از این موقعیت برای تبیین معارف اسلامی و هماهنگی مسلمانان تاکید کرد.

این مرجع تقلید تصریح کرد: به برکت وجود مبارک اهل‌بیت علیهم‌السلام جای‌جای سرزمین وحی ارزشمند است و باید از حضور زائران به‌درستی استفاده کرد تا پیام اسلام به سایر مردم جهان منتقل شود. ظرفیت عظیمی در حج وجود دارد که نباید از آن غفلت کرد و کاری کنید که با برنامه‌ریزی مناسب این موقعیت برای تمامی زائران فراهم شود.

آیت‌الله‌ العظمی صافی گلپایگانی خاطر نشان کرد: حج بهترین فرصت برای خودسازی زائران است و باید برای زائران این فرصت خدادادی را فراهم کنیم تا به‌درستی اعمال و مناسک‌شان را انجام دهند و با دست‌پر به موطن خود برگردند.

حضرت ولیعصر عنایت خاصی به حجاج دارند

آیت‌الله العظمی شبیری زنجانی نیز در دیدار با سرپرست حجاج ایرانی بر انتقال سخنان پرمعنا و نورانی ائمه اطهار(ع) در حج تاکید کرد و گفت: از فرصت حج برای بیان معارف دین، سخنان ائمه اطهار و به ویژه ادعیه‌های معصومین (ع) در میان حجاج بیشتراستفاده شود.

وی با اشاره به برگزاری موفقیت آمیز حج 1398 تصریح کرد: اینکه شاهد هستیم با تمامی مشکلات و سختی‌های موجود حجاج ایرانی این مناسک را به خوبی برگزار می‌کنند از عنایت ویژه حضرت ولیعصر (عج) است و یکی از ادله معنوی و غیرمادی وجود همین مستثنیات است که شاهد آن هستیم و باید قدر آن را به خوبی بدانیم.

این مرجع تقلید افزود: خوشبختانه ائمه اطهار علیهم السلام همیشه به زائران عنایت خاصی داشته‌اند و ما در طول سال شاهد این الطاف الهی بوده‌ایم، البته اینها تنها بخشی از الطاف الهی است که آن را درک می‌کنیم زیرا عنایت زیادی وجود دارد که برای انسان‌ها قابل درک نیست.

آیت‌الله العظمی شبیری زنجانی تاکید کرد: امیدواریم حجاج ایرانی امسال همچون سال‌های گذشته حجی موفقیت آمیز برگزار کنند و با دعای خیر آن‌ها شاهد گشایش مشکلات کشور باشیم.

زائران مهمانان رحمت واسعه حق هستند

آیت الله العظمی وحید خراسانی در این دیدار حجت السلام والمسلمین نواب با اشاره به اینکه زایران مهمانان رحمت واسعه حق هستند، اظهار کرد: سفر حج همیشه با یاد و بهره مندی توصیه های معصومین(ع) انجام شود تا زائران از الطاف آن بزرگواران برخوردار شوند.

این مرجع تقلید بر لزوم توجه بیشتر زائران به مسائل معنوی در حج تاکید کرد و افزود: زائران در طول سفرشان به سرزمین وحی همیشه به ذکر و توسل بپردازند تا مورد توجه و عنایت خاص حضرت ولیعصر (عج) قرار بگیرند.

حج از جایگاه بسیار ارزشمندی برخوردار است

آیت‌الله العظمی نوری همدانی نیز با تجلیل از خدمات حجت الاسلام والمسلمین نواب گفت: خوشبختانه خدمات و مدیریت شما در هر مسئولیتی که برعهده داشته اید، تاثیرگذار بوده است و امیدواریم از این پس نیز مورد عنایت و توجه بیشتر حضرت حق قرار بگیرد و موفقیت دوچندانی نصیب‌تان شود.

وی بر لزوم آشنایی هر چه بیشتر زائران با آموزه‌ها و معارف حج تاکید و پیشنهاداتی در این زمینه ارائه کرد و یادآور شد: حج از جایگاه بسیار ارزشمندی برخوردار است که باید زائران از این فرصت مهم به خوبی بهره بگیرند و در انجام مناسک بیشتر تلاش کنند.

این مرجع تقلید، همچنین با انتقاد از تخریب برخی آثار تاریخی و دینی در عربستان، خواستار توجه هر چه بیشتر جهانیان برای حفظ و بقای اماکن اسلامی در این کشور شد.

حقوق شهدای منا پیگیری شود

وی با اشاره به فاجعه منا در سال ۱۳۹۴ و به شهادت رسیدن شماری از حجاج ایرانی تصریح کرد: باید این موضوع و حقوق حجاج شهید پیگیری شود و کشور میزبان نیز باید این حقوق را تأمین کنند، چرا که این حادثه دردناک نتیجه سوء تدبیری است که در این کشور رخ داد.

آیت‌الله العظمی نوری همدانی به قدرت ایران اسلامی در منطقه و جهان اشاره کرد و یادآور شد: عظمت و قدرت ایران نشانه عظمت و قدرت اسلام و مکتب اهل بیت(ع) است و باید با ارتباط با مسلمانان جهان اسلام، جهانیان را با جایگاه واقعی ایران اسلامی بیشتر آشنا کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تظاهرات میلیونی مردم عراق علیه اشغالگری آمریکا به مسلمانان توصیه کرد که برای اعتلای جهان اسلام و رهایی از دست ظالمان متحد شوند و همواره نسبت به توطئه‌ها و دسیسه‌های دشمنان و بدخواهان هوشیار باشند.

باید به قوانین کشورمیزبان پایبند بود

آیت‌الله العظمی سبحانی دردیدار نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت بر لزوم رعایت قوانین کشور میزبان توسط حجاج تاکید کرد و گفت: همه زائران باید در سفر به سرزمین وحی به قوانین کشور میزبان احترام بگذارند؛ از سوی دیگر عربستان نیز باید شان و جایگاه زائران و ضیوف الرحمان را حفظ و به شایستگی از آنان پذیرای کند.

این مرجع تقلید افزود: امیدواریم حج امسال نیز همچون سال‌های گذشته با حفظ عزت و کرامت زائران برگزار شود و حجاج ایرانی بدون هیچ گونه مشکلی به موطن خود بازگردند.

وی همچنین بر استفاده هر چه بیشتر روحانیان زباندان تاکید کرد و این امر را در تعامل با مسلمانان جهان اسلام و زائران سایر ملل اسلامی بسیار مهم برشمرد.

شان و جایگاه زائران ایرانی باید حفظ شود

گفتنی است، حجت‌الاسلام والمسلمین نواب در این دیدارها با اشاره به برگزاری موفقیت آمیزحج گذشته در خصوص برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات صورت گرفته برای حج آینده  گزارشی ارائه کرد و رهنمودهای مراجع عظام تقلید را برای دست اندرکاران حج سرمایه ای ارزشمند خواند.

سرپرست حجاج ایرانی تصریح کرد: امیدواریم امسال نیز همچون سال‌های گذشته بتوانیم نظرات رهبر معظم انقلاب اسلامی و مراجع عظام تقلید را جامه عمل بپوشانیم و حج را به صورت مقبول در سال آینده برگزار کنیم.

پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: