یاوران نماز درکانونهای تخصصی مساجد

عقیق: حجت‌الاسلام جواد حیرانی معاون مجموعه یاوران نماز ستاد اقامه نماز کشور، گفت: طرح‌های ویژه یاوران نماز با ارائه برنامه‌های فرهنگی، آموزشی، تبلیغی و ترویجی در بخش سخت‌افزاری در سطح کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در حال اجراست.


وی ترویج و اشاعه فرهنگ نماز و فراگیر کردن این فریضه الهی در همه ابعاد آن را از اهداف این طرح برشمرد و افزود: آموزش عمومی، تخصصی، برگزاری مسابقات فرهنگی، برگزاری نشست‌ها و همایش‌ها، فعالیت در فضای مجازی و ... از برنامه‌ها و فعالیت‌های این طرح است.
 

معاون مجموعه یاوران نماز ستاد اقامه نماز کشور، با اشاره به تعامل بسیار خوب ستاد اقامه نماز با کانون‌های مساجد، گفت: در سال جدید براساس تفاهم نامه ای که با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منعقد کرده ایم برای توسعه طرح یاوران نماز درصدد هستیم از ظرفیت های کانون های تخصصی نماز مساجد بهره بگیریم.
 

وی یادآور شد: بخشی از فعالیت های مرتبط با یاوران نماز در کانون های مساجد شکل می گیرد و بخشی دیگر هم در جامعه و دیگر حوزه هاست که باید این موضوع را با تشکیل هسته های انسانی و تشکل های مردمی نهادینه و فرهنگ سازی کنیم.
 

حجت الاسلام حیرانی، اعلام کرد: در قریب به 30 استان از کشور تشکل ها و هسته های یاوران نماز را راه اندازی کرده ایم.
 

وی ادامه داد: این ظرفیت را در سال 93 با توانمندسازی و برنامه ریزی که در دستور کار قرار داده ایم برای تقویت مجموعه های استانی، از طریق آموزش های متمرکز و مجازی پیگیری خواهیم کرد.
 

معاون مجموعه یاوران نماز ستاد اقامه نماز کشور، محوریت آموزش به این افراد را در خصوص نماز و شیوه های دعوت به نماز عنوان کرد و گفت: تمام توان ما در سال جدید این است که هسته های مردمی را افزایش دهیم.
 

وی همچنین از رونمایی سایت یاوران نماز خبر داد و گفت: با بارگزاری کامل و راه اندازی این سامانه، عضوگیری و ارائه آموزش های مجازی به علاقه مندان در سراسر کشور را نیز در دستور کار داریم.
 

حجت الاسلام حیرانی، در ادامه با اشاره به نقش تأثیرگذار کانون ها در احیا جایگاه مساجد و نهادینه کردن فرهنگ نماز، اظهار داشت: زمانی که مساجد را از تک کاربردی یا کاربرد واحدی که موضوع عبادت است در می آوریم و کارکردهای مختلفی را برای آن تعریف می کنیم قطعاً به مجموعه ای برای سامان دهی این برنامه ها نیاز هست.
 

وی گفت: کانون های فرهنگی هنری مساجد این ظرفیت و پتانسیل را برای برنامه ریزی و اجرای فعالیت های مختلف در مساجد کشور و حتی فراتر از آن دارند و قادر به مدیریت مخاطبین در برنامه های مختلف فرهنگی، هنری و آموزشی هستند.
 

معاون مجموعه یاوران نماز ستاد اقامه نماز کشور، گفت: اگر کانون های مساجد با همین توان و قوت در اجرای برنامه ها پیش بروند امید هست که با حمایت های مسئولان به عنوان یک الگو در سطح دنیا مطرح شوند.
 

وی با بیان اینکه با نهادینه شدن نماز در جامعه بسیاری از بسترهای فرهنگی فراهم می شود، گفت: به عنوان یکی از خادمان نماز از تمامی کسانی که دغدغه فرهنگ و دین دارد برای پیوستن به شبکه مردمی یاوران نماز و بهره مندی از آموزش های آن دعوت می کنم.


منبع:شبستان